Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Červenec – září, doba zrání švestek: Jak ale poznáte, že jsou skutečně zralé a připravené ke sběru?

Srp 2307 Autor: Claudie Kornelová

Švestky jsou lahodné ovocné plody, které jsou oblíbené pro svůj sladký a aromatický chuťový profil. Sběr švestek je důležitý okamžik, kterým začíná sklizeň tohoto ovocného stromu. Je však důležité znát správný čas pro sběr, aby byly švestky dostatečně zralé a sladké. Jelikož se švestky sklízí od července do září, tak si možná nejste jisti, zda-li nastal již ten správný čas pro jejich sběr. Naštěstí existuje několik ukazatelů, které mohou napovědět.

švestka

Víte, jak poznat, jestli jsou již švestky připraveny ke sběru? Zdroj foto: Pixabay.com – 1195798

Barva švestek

Zralé švestky mají obvykle bohatou, sytou barvu. Zelené plody jsou nezralé a je tedy vhodné počkat, až dozrají. Zralé švestky se mohou lišit v odstínu barvy v závislosti na odrůdě, ale obecně by měly mít intenzivní fialovou, modrou nebo žlutou barvu.

Měkkost

Když jsou švestky zralé, měly by být mírně měkké na dotek. Pokud jsou tvrdé, je pravděpodobné, že ještě nedozrály. Zkuste jemně stisknout plod mezi prsty a pokud se lehce přizpůsobí tlaku, je pravděpodobné, že jsou švestky zralé a připravené na sklizeň.

Snadné oddělení od stromu

Zralé švestky se mohou snadno oddělit od stromu. Pokud se plod jen lehce přitáhne nebo lehce zatřese, měl by se snadno uvolnit. Pokud švestka pevně visí na stromě, není zcela zralá a je lepší počkat na další den nebo týden, než budete pokračovat ve sklizni.

strom

Dají se snadno oddělit od stromu. Zdroj foto: Pixabay.com – 1195798

Aroma

Zralé švestky mají silné a sladké aroma. Pokud máte možnost, zkuste si přiblížit švestku k nosu a zjistit, zda vydává příjemnou vůni. Pokud je aroma bohaté a lákavé, je to další indikátor zralosti a připravenosti na sběr.

Sezóna a kalendář

Existuje obecný časový rámec, kdy jsou švestky zralé k sklizni, který se může lišit v závislosti na regionu. Většina švestek dozrává na konci léta a na začátku podzimu. Můžete si také zkontrolovat speciální zahrádkářský kalendář pro konkrétní odrůdu švestek a zjistit přibližný čas zrání.

Předpověď počasí

Před sběrem švestek je také vhodné zkontrolovat předpověď počasí. Pokud jsou očekávány silné deště nebo bouřky, je lepší počkat na klidnější období. Mokré podmínky mohou snížit kvalitu plodů a zvýšit riziko hniloby.

švestka

Také byste měli sledovat předpověď počasí. Zdroj foto: Pixabay.com – 1195798

Pozorování ptáků

Ptáci jsou často velmi dobří indikátoři zralosti švestek. Pokud vidíte, že začínají ochutnávat švestky na stromě, je to často známka toho, že jsou zralé a připravené na sklizeň. Ptáci mají tendenci vyhledávat sladké a šťavnaté plody.

Sledování minulých sklizní

Pokud jste pěstitel, můžete si také vzít v úvahu své předchozí zkušenosti s danou odrůdou švestek. Pokud jste již dříve sklízeli plody ze stejného stromu, můžete se řídit svými zkušenostmi a vědět, jak dlouho trvalo, než byly švestky zralé.

Je důležité si uvědomit, že každý strom může mít svůj vlastní individuální harmonogram zrání, takže je dobré pečlivě sledovat stav švestek a testovat jejich zralost pomocí uvedených ukazatelů. Sběr švestek ve správný čas zajistí nejlepší chuť a kvalitu plodů, které si můžete užít čerstvé nebo zpracované do různých pokrmů a nápojů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist