Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Červen je ideální doba na odstranění plevelu na zahrádce

Čvn 2403 Autor: Claudie Kornelová

Červen přichází s teplým počasím a hojným slunečním svitem, což z něj dělá ideální čas na péči o zahradu. Jednou z nezbytných úloh, které je třeba v tomto měsíci provést, je odstranění plevelu. Plevel může konkurovat vašim oblíbeným rostlinám o živiny, vodu a prostor, a pokud se mu dovolí nerušeně růst, může zahradu brzy přeměnit na neudržovanou divočinu. V tomto článku se podíváme na nejlepší způsoby, jak plevel odstranit.

plevel

Odstraňování plevelu je nejlepší právě v měsíci červnu. Zdroj foto: Pixabay.com – photoAC

Pravidelná kontrola a odstraňování plevelu: Nejúčinnější způsob, jak se vypořádat s plevelem, je pravidelně ho kontrolovat a odstraňovat. Doporučuje se provést kontrolu zahrádky minimálně jednou týdně. Čím dříve plevele odstraníte, tím méně práce vás později bude stát. Pamatujte, že některé druhy plevelů mají agresivní kořenový systém, který může být obtížné vykořenit, pokud se dostanou do pokročilé fáze růstu.

Ruční odstraňování: Pro menší zahrádky nebo oblasti s hustým rostlinstvem může být ruční odstraňování plevelů nejlepší možností. Použijte rukavice a vytáhněte plevele ze země co nejblíže k jejich základně, abyste odstranili co nejvíce kořenů. Ujistěte se, že odstraňujete celé rostliny včetně kořenů, abyste zabránili jejich opětovnému růstu.

Použití mulče: Mulčování je skvělý způsob, jak potlačit růst plevelů a zároveň zlepšit kvalitu půdy. Mulčování zahrnuje pokrytí země vrstvou organického materiálu, jako je sláma, rašelina nebo drcená kůra. Tato vrstva zabraňuje slunci v dosahu plevelů, čímž jim brání v růstu. Navíc se mulč rozkládá a přispívá k vytváření živin bohaté půdy pro vaše rostliny.

mulč

Mulčování zabraňuje prorůstání plevelu. Zdroj foto: Pixabay.com – Olichel

Herbicidy: V některých případech může být použití herbicidů nezbytné, zejména pokud máte na zahradě velké množství plevelů nebo pokud se jedná o agresivní druhy, které nelze snadno ručně odstranit. Při použití herbicidů však buďte opatrní a postupujte podle pokynů na obalu. Vyvarujte se aplikaci herbicidů na větrných dnech a mimo období dešťů, aby se minimalizovalo riziko kontaminace okolního prostředí.

Prevence: Nezapomínejte, že prevence je vždy lepší než léčba. Pravidelná údržba zahrady, včetně kosení trávníku a udržování čistých záhonů, může výrazně snížit množství plevelů, které se na vaší zahradě objeví. Dále můžete zvážit použití odrůd rostlin, které jsou odolné vůči plevelům nebo mají silný konkurenční růst, čímž omezíte šíření plevelů.

Podpora přírodních nepřátel plevelů: Některé druhy plevelů mají přirozené nepřátele, jako je hmyz nebo rozkladači rostlinných zbytků. Podpora těchto organismů na vaší zahradě, například výsadbou rostlin, které je přitahují, může pomoci přirozeně regulovat populaci plevelů.

Systémový přístup: Nakonec si uvědomte, že efektivní péče o zahradu vyžaduje systémový přístup. To znamená, že byste měli zahrnout kombinaci výše uvedených metod, které nejlépe vyhovují vašim potřebám a podmínkám vaší zahrady.

V červnu se plevel na zahrádce často objevuje ve své největší síle, avšak s vhodným přístupem a pravidelnou péčí jej lze efektivně zvládnout. Buďte trpěliví a pečliví, a brzy budete moci vychutnat krásu své zahrady.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist