Bylinky-jak o ně pečovat
Klasickými bylinkami do květináče je máta nebo třeba bazalka. S velkým úspěchem lze v květníku pěstovat i saturejku, rozmarýn, meduňku a pažitku. Přes léto umístíme bylinky na balkon nebo často větrané okno. V zimě je umístíme na severní okno, protože bylinky potřebují i v zimě světlo a musíme se o ně starat po celou vegetační dobu.
Bylinky hnojíme opatrně, protože pocházejí ze středomoří a původně sídlí na skaliskách. Používáme tedy přírodní organické hnojivo, které je určeno pro aromatické byliny (5ml tekutého hnojiva na 1 vody). Hnojivo na bylinky přidáváme do zálivky cca jednou za 14 dní (v zimě jednou za 3 týdny). Vůbec nehnojíme stínomilné bylinky, které jsou během zimy ve vegetačním klidu.
Bylinky přečkají zimu v menším květníku a na jaře je buď vysadíme na záhon nebo přesadíme do většího. Škůdci bylinky moc nenapadají, protože nemají rádi aromatickou vůni. Výjimkou jsou ale mšice. Chemická ochrana není vhodná právě kvůli sklizni. Je vhodné použít přírodní insekticid (například BIOOL), který nemá žádnou ochrannou lhůtu a bylinky se dají konzumovat ihned po postřiku. BIOOL je biologický přípravek proti červcům, molicím, mšicím, puklicím, sviluškám a třásněnkám a lze ho použít také na zeleninu.
Biologická ochrana
Všeobecně je potřeba říci, že biopreparáty používáme zejména jako prevenci nebo při velmi malém napadení savými nebo žravými škůdci. Pokud se škůdci přemnoží, je většina biopreparátů neúčinná a musíme přistoupit k chemickým postřikům. Hlavní výhodou ale je, že je můžeme použít také před sklizní, protože nemají žádnou ochrannou lhůtu. Další nespornou výhodou je, že BIOOL neškodí užitečnému hmyzu ani dravým roztočům, které lze využít jako další biologický boj se škůdci.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.