Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Byla letošní houbová úroda štědrá a vy nyní nevíte, co s větším množstvím dělat? Zkuste ho nasušit, zavařit či zamrazit!

Zář 2301 Autor: Claudie Kornelová

Každoroční houbová sezóna je významným okamžikem pro každého milovníka houbaření, který se těší z návratu do přírody a sběru svých oblíbených houbiček. Ať už jste začátečník nebo zkušený houbař, letošní sezóna slibovala (na některých místech) bohatou úrodu. Jakmile máte v košíku několik kilogramů různorodých hub, nabízí se otázka, jak s nimi dále naložit. V tomto článku najdete užitečné rady, jak houby zavařovat, mrazit či sušit.

houby

Přinesli jste si z lesa houbovou nadílku? Zdroj foto: Pixabay.com – Silvia

Zavařování lesních hub

Zavařování lesních hub je skvělý způsob, jak si uchovat jejich chuť a aroma na dlouhou dobu. Správné zavařování zajistí, že vaše houby budou chutné a bezpečné k jídlu i po několika měsících. Následujte tento návod pro dosažení nejlepších výsledků:

Příprava:

 • Vybírání hub: Vydejte se na houbařskou výpravu a pečlivě vybírejte čerstvé, mladé a zdravé houby. Zbavte se všech starých, rozpadlých nebo podezřelých kusů.
 • Očištění hub: Po návratu domů očistěte houby od nečistot, jako jsou listí, tráva, nebo písek. Nedoporučuje se omývat houby vodou, protože by ztratily svou chuť a látky, které zajišťují jejich aroma.
 • Příprava nálevu: Připravte nálev, kterým budete zavařovat houby. Můžete použít vinný ocet, jablečný ocet nebo kombinaci obou, podle vaší chuti. Přidejte do nálevu koření, jako jsou pepřová zrna, bobkový list, nové koření, a sůl podle preference.

Zavařování:

 • Sterilizace sklenic: Před zavařováním důkladně vyčistěte sklenice a víčka. Sterilizujte je v hrnci s vroucí vodou 10-15 minut, nebo v troubě při teplotě 120°C.
 • Příprava hub: Pokud jsou houby větší, nakrájejte je na menší kousky nebo plátky. Menší houby můžete nechat celé.
 • Zavařování: Naplňte sterilizované sklenice houbami tak, aby nezůstávaly mezery. Zalijte houby připraveným nálevem, tak aby všechny byly ponořené. Ujistěte se, že je všechno důkladně zapečetěné.
 • Proces zavařování: Uložte plněné a uzavřené sklenice do hrnce s vodou. Sklenice by měly být ponořené minimálně do dvou třetin. Ohřívejte vodu a nechte ji vařit po dobu doporučenou pro daný druh hub (většinou 20-30 minut).
 • Chlazení a skladování: Po ukončení vaření nechte sklenice vychladnout na pokojovou teplotu. Ujistěte se, že víčka jsou správně utažená. Sklenice skladujte na temném a suchém místě.

Tipy:

 • Používejte pouze čerstvé a zdravé houby. Podezřelé houby raději nezavařujte.
 • Houby zavařujte v menších sklenicích, abyste po otevření mohli snáze spotřebovat celou porci.
 • Při vaření ve vodní lázni používejte dostatek vody, aby byly sklenice zcela ponořené.
 • Přesný čas vaření závisí na druhu hub a velikosti sklenic. Řiďte se proto konkrétním návodem nebo doporučeními.
 • Zavařování lesních hub je zábavný a přínosný způsob, jak si uchovat přírodní bohatství na delší dobu. Postupujte dle našeho návodu a užijte si chutné houby po celý rok!
houby

Zavařování vám pomůže houby uskladnit na dlouhou dobu. Zdroj foto: Pixabay.com – Alicja

Jak na správné mrazení lesních hub

Mrazení lesních hub je účinný způsob, jak si uchovat jejich čerstvou chuť a aroma po delší dobu. Mražení je snadný proces, který si zachovává většinu živin a umožňuje vám mít houby k dispozici i mimo sezónu.

Příprava:

 • Výběr a očištění hub: Vyberte čerstvé, mladé a zdravé houby. Očistěte je od nečistot a odstraňte případné zbytky listí, trávy nebo písku. K očištění nepoužívejte vodu, abyste neztratili jejich chuť.
 • Příprava hub: Pokud jsou houby větší, nakrájejte je na menší kousky nebo plátky. Menší houby můžete nechat celé.

Mražení:

 • Rozložení na plech: Připravené houby rovnoměrně rozložte na plech potažený pečícím papírem. Ujistěte se, že houby nejsou příliš překryté nebo nahromaděné, aby mohly rovnoměrně zmrazit.
 • Předmrazení: Vložte plech s houbami do mrazáku na předmrazení. Předmrazení zabrání tomu, aby se houby slepily do jedné velké hmoty. Nechte je předmrazit po dobu 1-2 hodiny.
 • Balení do obalů: Po předmrazení rozdělte houby do uzavíratelných sáčků nebo plastových dóz. Váčky nebo dózy zatáhněte tak, aby nezůstával vzduch. Pokud máte vakuový sealer, můžete ho použít k odstranění vzduchu a následnému utěsnění sáčků.
 • Označení a skladování: Nezapomeňte na sáčky nebo dózy napsat datum mražení a typ hub, abyste je snadno identifikovali. Houby skladujte v mrazáku při teplotě -18°C nebo nižší.

Tipy:

 • Mražení jednotlivých houbiček na plechu zajišťuje, že nebudou slepené dohromady a snáze je můžete dále používat při vaření.
 • Při balení do sáčků nebo dóz se snažte odstranit co nejvíce vzduchu, abyste minimalizovali riziko zamrzání a zlepšili kvalitu zmrazených hub.
 • Zamrazené houby můžete skladovat 8-12 měsíců. I když jsou po této době stále bezpečné k jídlu, mohou ztratit něco ze své chuti a kvality.

Musí se houby před mrazením povařit?

Ačkoli se názory na tuto otázku mohou lišit, tak ne, lesní houby se před zamrazením nepovařují. Povaření by mohlo zničit jejich chuť a texturu. Mrazení hub bez předvaření je běžnou a vhodnou praxí, která zachovává jejich přirozenou chuť a aroma.

Mražení lesních hub je skvělý způsob, jak si je uchovat v čerstvé formě po celý rok.

houba

Mrazení hub vám pomůže zanechat jejich chuť. Zdroj foto: Pixabay.com – Yvike

Jak správně houby sušit

Sušení lesních hub je skvělý způsob, jak si je uchovat po dlouhou dobu a využít je v různých receptech. Sušením se z hub odstraní voda, což zabrání jejich zkáze a prodlouží jejich trvanlivost.

Příprava:

 • Výběr a očištění hub: Vyberte čerstvé, mladé a zdravé houby. Očistěte je od nečistot a odstraňte případné zbytky listí, trávy nebo písku. Opět k očištění nepoužívejte vodu.
 • Příprava hub: Pokud jsou houby větší, nakrájejte je na tenké plátky nebo kostičky. Menší houby můžete nechat celé.

Sušení:

 • Metoda sušení: Existují různé způsoby, jak sušit houby. Můžete je sušit na slunci, v elektrické sušičce na ovoce a zeleninu či v troubě. Nejoblíbenější metodou je sušení na vzduchu nebo v sušičce.
 • Sušení na vzduchu: Rozložte houby na síto nebo speciální sušící rošt. Ujistěte se, že jsou houby rovnoměrně rozmístěny a nejsou příliš překryté. Umístěte síto nebo rošt na místo s dobrým prouděním vzduchu, například na slunné a větrné místo, nebo v místnosti s dobrým odvětráním. Sušte houby po dobu několika dní až týdnů, dokud nejsou kompletně vysušené.
 • Sušení v sušičce: Pokud máte doma sušičku na ovoce a zeleninu, použijte ji k sušení hub. Nastavte teplotu na nejnižší možnou úroveň a sušte houby podle pokynů výrobce, obvykle 6-12 hodin.
 • Sušení v troubě: Pokud nemáte sušičku, můžete sušit houby v troubě. Nastavte teplotu na nízkou teplotu (ideálně kolem 50°C) a nechte houby sušit po dobu několika hodin až dnů, dokud nejsou kompletně vysušené.
 • Test: Houby jsou hotové, když jsou plně vysušené, křehké a praskají při ohnutí. Zkontrolujte si, že houby již neobsahují žádnou vlhkost nebo vlhké skvrny, které by mohly způsobit plesnivění.

Skladování:

 • Skladování suchých hub: Kompletně vysušené houby uložte do suchého a uzavřeného obalu, jako jsou skleněné nebo plastové dózy, papírové sáčky nebo vakuové sáčky s uzávěrem.
 • Označení a datum: Nezapomeňte na obal napsat typ hub, datum sušení a další potřebné informace.
 • Správné sušení lesních hub je skvělý způsob, jak si je uchovat na dlouhé zimní večery a využít je v kulinářských pokrmech po celý rok.
houba

Sušené houby využijete například do polévek. Zdroj foto: Pixabay.com – Andrej Bujna

Závěr

Letošní houbová sezóna nám přinesla hojnost hřibů, žampionů a dalších druhů hub. Ať už jste houby zavařovali, mrazili nebo sušili, věříme, že vám naše rady pomohou tyto dary přírody zužitkovat co nejlépe. Nezapomeňte, že sběr hub by měl být v souladu s přírodními zákony a respektovat prostředí, které nám poskytuje tyto chutné pochoutky. Doufejme, že i příští sezóna bude tak štědrá jako ta letošní!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist