Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Březen, za kamna vlezem aneb co lze dělat na zahradě v tomto měsíci?

Bře 2401 Autor: Claudie Kornelová

Březen je klíčovým měsícem pro zahradníky, jelikož se příroda probouzí ze zimního spánku a začíná předznamenávat krásu a plodnost nadcházejícího jara. I když ještě může být chladno a některé oblasti zažívají poslední zimní mrazy, březen nabízí mnoho příležitostí pro přípravu zahrady na sezónu. V tomto článku se podíváme na různé aktivity a úkoly, které můžete v tomto měsíci provádět na své zahradě.

pěstování

I v březnu lze pracovat na zahradě. Zdroj foto: Pixabay.com – Ylanite Koppens

Příprava půdy

Březen je ideální čas na přípravu půdy pro nadcházející sezónu. Ostré zimní mrazy mohly půdu zmrazit, a proto je dobré zkontrolovat, zda se půda začíná oteplovat. Pokud je půda suchá, začněte s postupným zavlažováním. Následně proveďte aeraci půdy a odstraňte plevel. Dodání organické hmoty nebo kompostu může zlepšit strukturu a živinovou hodnotu půdy.

Sazení raných plodin

Březen je ideální čas pro první sazení na zahradě. Pokud máte zájem o pěstování raných plodin, jako jsou saláty, špenát, ředkvičky nebo cibule, připravte si záhony a začněte s jejich sazením. Použijte ochranné materiály, jako jsou skleníky nebo agrotextilie, které pomohou chránit rostliny před možnými nočními mrazy.

Péče o trávník

Pro trávník je březen klíčovým měsícem pro obnovení a probuzení po zimním spánku. Začněte s odstraněním odumřelých travních částí, které mohly přežít zimní období. Pokud je to možné, proveďte první posečení trávníku, ale buďte opatrní, abyste trávník příliš brzy nezkazili (tráva může být po zimním období citlivá). Také je ideální čas na aplikaci hnojiva s vyšším obsahem dusíku, které podpoří růst a zelenou barvu trávníku.

Rozmnožování rostlin

Březen je skvělým obdobím pro rozmnožování rostlin. Můžete vyzkoušet metody, jako jsou řízky nebo dělení trsů. Rostliny, které potřebují transplantaci nebo dělení, mohou být rozděleny na menší části a přesazeny na nová místa. Řízky mohou být vytvořeny z vhodných stonků nebo větviček, které jsou umístěny do vhodného substrátu a udržovány v teplém a vlhkém prostředí.

Ořezy ovocných stromů

Pro ovocné stromy a keře je březen vhodným časem pro ořezy. Odstraňte odumřelé nebo poškozené větve a vytvarujte korunu stromů tak, aby byly vzdušné a propustné pro slunce. Ořezy podporují zdravý růst, zlepšují tvorbu ovoce a snižují riziko onemocnění a škůdců.

strom

Březen je ideální na ořezávání ovocných stromů. Zdroj foto: Pixabay.com – Carina Wojtak

Kontrola škůdců a chorob

V březnu je dobré provést důkladnou kontrolu zahrady na případnou přítomnost škůdců nebo známek chorob. Někteří škůdci a nemoci mohou začít aktivněji škodit právě v teplejších měsících. Ačkoliv možná ještě zažijeme několik mrazivých dnů, je dobré být o krok napřed a případně aplikovat první preventivní prostředky.

Příprava zahradního nářadí

Zkontrolujte své zahradní nářadí a vyčistěte je od zbytků z minulé sezóny. Nabruste čepele, promažte klouby a zajistěte, aby bylo vše připraveno na nadcházející pracovní období. Dobře udržované nářadí usnadní práci a prodlouží jeho životnost.

Plánování zahrady

Březen poskytuje ideální čas na plánování a návrh zahrady. Rozmyslete si, které rostliny chcete pěstovat, kde budou umístěny, a jakým způsobem chcete organizovat zahradu. Vytvořte si seznam potřebného materiálu a připravte se na nákupy semínek, rostlin nebo dalších zahradnických potřeb.

Sbírání dešťové vody

Vodu v zahradě můžete využívat efektivněji tím, že nainstalujete sběrný systém dešťové vody. Březen může být měsícem, kdy bude hodně pršet, a tak je dobrý čas začít s tímto udržitelným způsobem zavlažování. Dešťová voda je ideální pro zalévání rostlin, protože neobsahuje chlor nebo minerální soli, které se běžně nacházejí v pitné vodě.

Úpravy designu zahrady

Využijte březen k úpravám designu zahrady. Můžete přidat nové dekorativní prvky nebo přeorganizovat již existující. Kromě toho si můžete pohrát s barevnými kombinacemi rostlin a vytvořit tak okouzlující vizuální dojem.

Březen je tedy plný příležitostí pro zahradníky, kteří touží začít novou sezónu s energií a plánem. Odpovědná a pečlivá péče o zahradu v březnu se vám určitě vrátí v podobě zdravé, kvetoucí a plodné zahrady v průběhu celého teplého období.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist