Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Brambořík – květina milovaná i nenáviděná

Úno 1004 Autor: Redakce

O brambořících toho už bylo napsáno mnoho. Každý ví, že je potřeba je pěstovat ve světlé, chladné (10-18 °C) místnosti, čehož v bytě docílíme těžko. I tak jistě nejsem jediná, kdo si zas a znova přinese brambořík domů. Moc dlouho ale bohužel nevydrží. Dnes jsou ale na trhu i nově vyšlechtěné kultivary, které mají údajně vydržet více. Jedná se o speciálně vyšlechtěné tetraploidní bramboříky v barvách: bílá, bílá s červeným okem, světle lososová a šarlatově červená. Pokud se Vám stejně jako mně nedaří pěstovat tuto úchvatnou rostlinu v bytě nezoufejte. Lze zakoupit cibulku bramboříku venkovního, který je vhodný zejména na skalky a kvete většinou na jaře jemnou růžovou barvou. V přírodě se s ním můžeme setkat v lesních porostech, ale to je divoká forma s velmi nenápadnými květy.

zahradni bramborik

divoký brambořík

Brambořík pro každého

Jemná krása bramboříku nemůže nechat chladnou snad žádnou dámu, a třebaže si jeho krásy neužijeme v běžných pokojových podmínkách dlouho, ta radost z jeho různobarevných květů může být veliká. V dnešní době navíc máte možnost koupit také miniaturní druhy, stejně jako velkoplodé kultivary.

bramborik

Nad 20 °C bramboříky hynou

Přesto jsou živou ozdobou nejednoho slavnostního prostřeného stolu. I speciálně vyšlechtěné odrůdy musí mít kyselejší substrát a být zalévány odstátou, převařenou nebo nejlépe dešťovou vodou. Světlo brambořík potřebuje, ale pokud možno rozptýlené. Severní okno bude rozhodně to pravé pro přechovávání.

Na jaře pak brambořík shodí i listy a pomalu se chystá na období odpočinku, kdy se hlíza bude chystat na další sezonu. Z vyschlého substrátu hlízu opatrně vyjměte, jemně očistěte a uložte do slámy či na piliny do lísky na suché vzdušné místo, kde teplota nepřekročí 18 stupňů. Koncem léta přesaďte do kyselého, dobře vyhnojeného substrátu a zvyšujte zálivku.

bramborik

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist