Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Zář 1430 Autor: Redakce

orechokridlec podzimni kerZatímco botanická zahrada Masarykovy univerzity v Brně je v povědomí návštěvníků poměrně známá, botanická zahrada a arboretum Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity je jak mladší, tak i méně známější. V roce 1938 byla založena Prof. Ing. A. Bayerem, avšak dokončena byla až v sedmdesátých letech dvacátého století. Přesto že je hlavně objektem studia pro vysokoškoláky i zahraniční a domácí odborníky, v době výstav se může stát zajímavým terčem návštěvy pro normální lidi, čili laiky.

Plocha zahrady a arboreta zabírá 11 hektarů a nachází se v brněnských Černých polích. Rozčlenění plochy skýtá pět tematických částí. V zahradě najdeme 4 000 dřevin, 500 skalniček, 4 000 taxonů orchidejí, 300 tillandsií, 2 000 trvalek a 350 kultivarů velkokvětých kosatců. Mimo vzácné sbírky rostlin můžeme obdivovat i zahradní architekturu stvořenou k obrazu Prof. Ing. Ivana Otruby, CSc. Dvakrát za rok se pořádají v zahradě výstavy – jarní výstava kosatců Iris a podzimní výstava.

Kdy a jak botanickou navštívit?

Mimo výstavní období je samozřejmě botanickou zahradu také možné navštívit. Již několik let je přístup omezený, zvláště kvůli neohleduplným návštěvníkům a vandalům. V pracovní dny je otevřeno od sedmi do patnácti hodin, ale individuální i kolektivní návštěvy i s průvodcem je nutné objednat předem telefonicky. Normální vstupné činí padesát korun, třicet korun pro děti od šesti let, studenty a seniory. Pro děti do šesti let a ZTP je vstupné zdarma a výhodné je rodinné vstupné za sto dvacet korun. Hlavní vchod se nachází na třídě Generála Píky 1 a přímo na místo je možné dostat se i tramvají, která staví hned naproti. Parkování je samozřejmě také možné.

Co můžeme v zahradě najít?

fikovnik fikyCo se arboreta týká, jeho vzhled přirozeně závisí na ročním období. V každou dobu je k vidění něco jiného. Kvetoucí stromy, rostoucí trávy, zabarvené listí, vůně rostlin se mění, takže při každé další návštěvě se můžeme nechat překvapit. Z dřevin zde najdeme nejrůznější okrasné keře, vrby a jehličnany. K našemu obdivu poslouží i nejrůznější teplomilné dřeviny, například všem dobře známý fíkovník (Ficus carica). Mezi trvalky patří i hojně zastoupené kosatce (Iris). Dále naše oko potěší nejrůznější traviny, léčivky, užitkové rostliny, jedovaté rostliny, letničky nebo třeba i rostliny vhodné do zahrad pro nevidomé. I skalničky pocházejících z různých prostředí jsou v zahradě pěstovány ve velkém množství.

Výstavy

phalaenopsis orchidejNa výstavy se můžeme vypravit dvakrát ročně. Poslední víkend v květnu, se každoročně pořádá výstava velkokvětých kosatců Iris. Tyto takzvané orchideje severu jsou rozděleny podle barev a jejich kombinací a navazují na časovou osu šlechtění. To znamená, že můžeme vidět nové kultivary i jejich předchůdce. Výstavu asi 350 kultivarů kosatců je možné navštívit vždy od pátku do pondělí.

Témata podzimní výstavy se každý rok mění a jejich termín je obvykle na konci září. Setkáme se třeba s výstavou ovoce, trav nebo různých tykví a dýní. Přibližně jednou za pět let se otvírají skleníky, které odhalí škálu nádherných tropických orchidejí. Výstava je často obohacena o technické prvky jako třeba malý vodopád, nebo živé exponáty (rybičky a hmyz). Všichni dobře známe kultivary rodu Phalaenopsis, které jsou v dnešní době běžně dostupné a často zdobí naše příbytky. Na výstavě jsou zpřístupněny na dva tisíce přírodních i vyšlechtěných kultivarů a rozhodně to nejsou barvy a tvary, se kterými se normálně střetáváme v obchodech. Z těchto květů vám prostě jde hlava kolem.

Zajímavostí botanické zahrady Mendelovy univerzity je možnost pronájmu za účelem svatby, která bude v tomto krásném zeleném prostředí s originální atmosférou výjimečným zážitkem k nezaplacení.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist