Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Borůvky rostou. Co o nich možná nevíte……

Čvc 1705 Autor: Redakce

Borůvková sezóna je v plném proudu a pokud jste „borůvkový typ“ tak hajdy na borůvky.

boruvky z lesa

Brusnice borůvka, jak se rostlině z čeledi vřesovcovitých odborně říká, je více, než jenom náplní do skvělých buchet a knedlíků. Borůvka je zdrojem mnoha tělu prospěšných látek, které do ní naskládala příroda sama. Látky v ní obsažené nevynikají tolik svou jedinečností, ale spíš souvztažností, a proto borůvky skutečně „fungují“. Mají vysoké hodnoty vitamínů, minerálů a stopových prvků. V čem ale vynikají jsou antioxidanty. Antioxidanty jsou obsaženy v čemkoli, co má nějakou barvu a čím je barva sytější, tím více je zde antioxidantů. Například antioxiant Resveratrol je hojně obsažen v červeném víně, a i proto se říká, že sklenka červeného je na zdraví. Zajímavé je, že naproti tomu laboratorně vyrobený Resveratrol svou účinnost ztrácí, a to až na 100 %.

Ale zpět k borůvkám. Jsou skvělé, protože obsahují elektrony, které umí nakrmit tzv. hladové molekuly – volné radikály. Tyto antioxidanty zastavují v těle proces, který často jídlem, prostředím nebo stresem startujeme a tělem se pak šíří a způsobuje překyselení a další jevy, které v těle nejsou žádoucí.

Dále jsou borůvky výborným zdrojem beta-karotenu. Ten je znám pro svou schopnost podporovat zrak a byly využívány často v letectví pro piloty. Bohužel se díky tomuto objevu proslavil beta-karoten a ne borůvky. Od té doby existuje mnoho lékárenskýh preparátů s beta-karotenem, ale tak nějak jsme zapomněli, že kouzlo jeho účinku bylo právě v borůvce – tedy i ve všech ostatních složkách borůvky spolu reagujícími. Na toto se často zapomíná, že nejde jen o oddělené látky, ale o jejich vzájemnou reakci a tím pádem i funkčnost. Tohoto žádnou tabletou není možné dosáhnout, protože v borůvce jsou tisíce dalších látek, které jsme zatím nedokázali identifikovat a popsat.

Snažíme se často za přírodu vařit, ale zapomínáme, že tu nejsme abychom vymýšleli něco za ní, jen to co nám nabízí respektovali a využívali.

Borůvky jsou skvělé pro zlepšení paměti, dokážou snížit vysoký krevní tlak, ošetřují krevní cholesterol, jsou skvělý podpůrným prostředkem při onkologických onemocněních. Podporují funkce mozku a dle odborných studií oddalují neuro-degenerativní onemocnění u starších lidí. Pomáhají lepšímu zažívání, snižují riziko srdečních onemocnění, napomáhají odstranění tuku z oblasti břicha a ještě ke všemu zlepšují náladu. No není to zázrak?

Borůvkám se říká super-ovoce právě pro jejich kompaktnost a jedinečnost složení a účinků na lidský organismus.

Prestižní americká klinika Mayo Clinic, zařadila borůvky mezi 10 nejzdravějších potravin vyšší úrovně (superpotravin), tedy potravin, které jsou schopny do svého malého objemu naskládat obrovské množství nutričních látek.

No a jak borůvky jíst?

Pokud možno hned, jak je utrhnete v lese. Pokud nemáte tu možnost, tak hned jak si je koupíte. Doporučuji tepelně neupravovat, aby nedošlo ke ztrátě tolik potřebných živin.  Také je zbytečné na ně sypat cukr nebo je zalévat mlékem. Dejte si je tak, jak je máte nejraději, ale užijete-li si je tak, jak je příroda vymyslela, získáte toho z nich nejvíce.

My doma děláme často borůvková smoothie jen se zralým banánem a vodou a je to úžasné a zdravé letní osvěžení.

V dnešní době se to v supermarketech a někdy i na tržištích jen hemží ovocem a zeleninou, které jsou pěstovány způsobem, který nemá se zdravím nic společného. Je proto úžasné si zajít do lesa a nasbírat si pár hrstí tohoto pokladu, který v té nejvyšší bio-kvalitě, kterou Česko nabízí v současné době zdobí naše lesy.

Tak doufám, že vyrazíte do lesa ještě dnes a věřte, že les nás léčí borůvky-neborůvky 🙂

boruvky z lesa

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist