Bonsaje
Bonsaj je zvláštním úkazem. Je to vlastně žijící umění. Neboť v sobě nese kus rostliny, ale zároveň je uměleckým kouskem. Jde totiž o harmonii květináče, rostliny a doplňků (svitkové obrazy). Bonsajový květináč může být vyroben z různých materiálů, které ale mají společný znak – několik děr na odtok vody. Důležitá je i velikost pro dostatečný prostor pro kořeny a substrát.
Název bonsaj vznikl spojením dvou slov. Bon – miska a saj – strom. Je to velmi výstižný název, protože bonsaj je miniatura stromu, která je pěstována v misce. Má ilustrovat starý strom, a tak je rostlina různými technikami upravována tak, aby vypadala co nejstarší. Stáří bonsají lze velmi těžko odhadnout, právě proto se soustředíme na optické stáří. Nejlepšími bonsajisty nejsou zahradníci a květináři jak by se mohlo zdát. Nejznámějšími tvůrci bonsajů jsou většinou fotografové a grafici-tedy lidé, kteří mají umění a vkus v krvi.
Dělení bonsají probíhá zpravidla podle vytvarování kmene. Třemi základními styly jsou kaskádový, vzpřímený a šikmý.
Není to vlastně strom jako takový, sám totiž jako opravdový strom neroste. Je to miniatura daného stromu, která je svébytným stylem pěstování vytvořena z normálního druhu stromu. Toto umění, které má kořeny již ve starověku, přichází z Číny. Čínské bonsaje jsou jedněmi z nejkrásnějších a nejsložitějších. Právě z těchto koutů světa se pěstování bonsají rozšířilo po celém světě. Z Číny se toto umění dostalo přes Koreu do Japonska. Japonci dovedli toto umění k dokonalosti, což pro ně byla spíše i nutnost z důvodu přelidnění a nedostatku prostoru. Japonci se tak realizují na mini zahradách s mini bonsaji.
Venkovní nebo interiérové bonsaje?
Bonsaje mohou být jak venkovní, tak i pokojové. Venkovní bonsaje jsou přirozeně stromy, které v daném klimatu obvykle rostou. Pokojové jsou naopak ty, které bychom pěstovat chtěli, avšak klimatické podmínky nám to neumožňují. Jak zazimovat bonsaje se dozvíte v některém z následujících článků.
Dokonce si můžete i vybrat jakou velikost bonsaje chcete. Zakoupit, nebo sami vypěstovat si můžete různě velké rostliny. Nejobvyklejší jsou minibonsaje, malé, středně velké a velké bonsaje.
Bonsaje mají tu výhodu, že nejsou nijak časově omezeny ve své kráse. Místo totiž zdobí v každém ročním období, a pokaždé jinak. Čím jsou starší, tím jsou dokonce krásnější a vyzrálejší. Jejich stáří se však dá velmi těžko odhadnout. Jejich dekorativní schopnost vezme slova každému a může se stát i bezvadným dárkem. Každoročně se pořádají bonsajové výstavy, kde si můžete nějaké zakoupit, nebo se pochlubit tou svojí.
Pokud se o bonsajích chcete dozvědět více, navštivte některou z mnoha výstav, které jsou pořádány nejen Českou bonsajovou asociací. Výstavy se většinou vyznačují velkou zahraniční účastí, dokonce i odborníků z Japonska.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.