Boj s plevelem
Nejčastější je plevel v záhonech, ale i na nezpevněných plochách, v trávnících, dlažbě a dokonce ubírá živiny i hrnkovým rostlinám.
Nejčastějšími plevely jsou:
- Smetánka lékařská
- Bodláky
- Pryskyřníky
- Sedmikrásky
- Kopřivy
- Bršlice
- Hluchavky
- Pýr
Třebaže se jedná o léčivé rostliny, na které často nedáme dopustit, rozhodně je nechceme mezi našimi těžce vypěstovanými kulturními rostlinami. Při likvidaci plevelů si musíte uvědomit jejich vegetační styl. Například smetánka lékařská (pampeliška) se množí jak kořeny, tak semeny. Při vyrývání nesmíme ani malý kousek kořene nechat v zemi. Co se vysemenění týče, produkuje pampeliška až 7000 semínek z jedné rostlinky. Pomůžete si tím, že květy pokosíte v květu, tedy před produkcí semen. Následně je nutné nechat pampelišky zavadnout. Ovšem sedmikráska dozraje i po osečení květů.
Oddenkové plevele se hubí nejhůře. Pomoci si ale můžete přírodní cestou, kdy je nutné silný octový roztok aplikovat během slunečného počasí přímo na listy, které jsou následně spáleny. Věděli jste, že pýr dokáže vytvořit až 60 m oddenků na 1m2? Neuvěřitelné že? Tady přicházejí na řadu herbicidy se selektivním působením a dlouhodobým účinkem.
Vždy platí, že u hrnkových rostlin se plevele zbavujeme vytrháváním a pravidelným hnojením kulturních rostlin, které mezi sebe mnohdy plevel ani nepustí. Musí se jim ale dařit lépe, s čímž souvisí zmiňované přihnojování a samozřejmě také dostatečná zálivka a dané sluneční podmínky.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.