Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Biologické suché moření česneku

Říj 2026 Autor: Redakce

V dnešním článku se zaměříme na moření česneku. Na toto téma toho bylo napsáno již mnoho, ale začaly se nám množit dotazy na biologické způsoby suchého moření česneku. Ne každý se totiž ztotožňuje s „mokrým“ mořením česneku například v přípravku Sulka. S tímto způsobem moření máme dlouholeté zkušenosti a stejně jako mnoho pěstitelů nedoporučujeme dlouhé máčení v roztoku (jak je uvedeno v příbalovém letáku). Pokud se chcete chybám příliš dlouhého moření vyvarovat, nebo se třeba bojíte, že roztok pro mokré moření špatně namícháte, máme pro vás řešení ve formě suchého moření česneku. Pojďme si představit nějaké zajímavé prostředky.

suche moreni cesneku

Vitalita pro česnek

Jde o biologický pomocný rostlinný přípravek, který pozitivně ovlivňuje zdravotní stav česneku. Koupíte ho jako malou krabičku granulek, také pod názvem Rizocore. Přípravek je vhodné rozmělnit a „obalit“ jím česnekové stroužky těsně před výsadbou. Zbylý prášek pak můžete rozdělat s vodou a prolít jím připravený záhon. Dokonalá kombinace hodných bakterií a hub pomáhá česneku překonat případné choroby, protože zvyšuje jeho vitalu a příjem živin.

Náš tip: Kupte si rovnou 2 balení nebo si v závislosti na velikosti ošetřovaného záhonu trochu přípravku schovejte a zalijte česnek v době, kdy začíná růst, tedy v březnu.

Velkou výhodou tohoto biologického prostředku je, že jím nelze půdu předávkovat. Balení (2g), které rozpustíme v co možná největším množství vody, vystačí cca na 400m. Zálivku půdy provádíme před deštěm nebo alespoň při zamračené obloze. V neposlední řadě musíme vyzdvihnout mrazuvzdornost. Na rozdíl od jiných přípravků, jejichž základní mikroorganizmy nesnáší mráz, je Vitalita složena z mrazuvzdorných mikroorganizmů, které chrání stroužky česneku po celou zimu i na jaře.

moreni cesneku na sucho

Polyversum

Další z rodiny biologických přípravků, který doporučujeme používat během vegetace jako prevenci fytopatogenních hub. Po rozmíchání s vodou se používá jako zálivka nebo postřik. I zde platí, že je vhodné provádět celé ošetření před deštěm, protože živá mikroskopická houba, Pythium oligandrum, která je základem přípravku, nesnese sluneční paprsky. V případě, že jsme česnek v březnu zalili suspenzí Vitality, se zálivkou či postřikem Polyversem začínáme v dubnu a pravidelně každý měsíc opakujeme až do doby sklizně. Přípravek indukuje v rostlinách přirozenou ochranu (rezistenci) proti foliárním houbovým chorobám. Tato rezistence se projevuje dvěma způsoby. V první řadě jde o omezování klíčení spor patogenů a potlačováním růstu jejich mycelii. Druhotně pak zvyšování vitality rostlin a ztluštěním buněčných stěn ošetřované rostliny. Takto pevné stěny pak nepropouští patogeny a jsou výrazně odolnější. V neposlední řadě musíme zmínit také vyšší výnosy česneku.

Biologické prostředky nás doslova nadchly. Česnek je ochráněn před houbovými chorobami v celém období vegetace. Prostředky potlačují choroby nebo jim přímo brání ve vstupu do rostliny. Pokud máte jen malý česnekový záhon, můžete oba prostředky využít při pěstování další zeleniny. Neváhejte je použít zejména na rajčata a okurky, které jsou náchylné k plísním. Zde doporučujeme zálivku suspenzí přímo ke kořenům nebo postřik na listy ve večerních hodinách, kdy nehrozí spálení mikroorganizmů sluncem.

bio moreni cesneku

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2023>>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist