Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Bezbranně-aneb pozor na tasemnici

Dub 1311 Autor: Redakce

Tasemnice bezbranná, latinsky Taenia saginata, je živočich, který patří mezi ploštěnce. Dospělí jedinci jsou známí tím, že cizopasí v trávicím traktu člověka, což způsobuje nepříjemné obtíže.

Jak se ta mrška ale do našeho těla dostane?

Začneme u vajíčka, které musí nejdříve pozřít skot, jedině v jeho těle se tato tasemnice dokáže dále vyvíjet. Na louku se může dostat například hnojením a následně je společně s trávou spaseno. Když je vajíčko uvnitř těla krávy, v jejím žaludku se vaječný obal přemění na larvičku a ta následně proniká do svalové tkáně nebo jiného orgánu mezihostitele. Ve tkáni se tato larva po 2-4 měsících usadí, vzniká takzvaný boubel a maso se stává infekční. V této podobě larva v těle skotu vydrží neuvěřitelných 3-6 let, poté hyne.

tatarak a tasemniceTo bychom měli takovou menší přípravu tasemnice, než se vrhne na člověka. Samotné nakažení člověka je všeobecně známé, stačí pozřít syrové, nebo nedostatečně tepelně upravené maso, které je z nakaženého skotu. Nejčastějšími nebezpečnými potravinami, kde bychom mohli nakažené hovězí maso zkonzumovat je v první řadě tatarský biftek, sekaná, uzeniny nebo krvavý, nedopečený steak. Dále to ale může také být i hamburger nebo kebab.

Tím, že člověk sní nakažené hovězí maso, se boubel dostává do jeho zažívacího ústrojí, což je prostředí, kde se tasemnice stává definitivně dospělým jedincem, k čemuž dojde po 3 měsících parazitování ve člověku.

Tasemnice bezbranná žije v tenkém střevě a její délka se v dospělosti pohybuje mezi  4 a 6 metry a je složena z  1000 až 2000 článků. Její tělo díky parazitickému způsobu života má pouze rozmnožovací soustavu, v posledních článcích jejího těla je uloženo obrovské množství oplodněních vajíček. Tyto články s vajíčky se postupně uvolňují a odcházejí z těla člověka ve stolici ven. Hlavička neboli skolex je vybavena 4 přísavkami, kterými je přichycena na stěně tenkého střeva. Potravu vstřebává celým povrchem těla.

Jaké jsou příznaky onemocnění?

Uvádějí se nejčastěji křečovité bolesti břicha, nechuť k jídlu a výrazný úbytek na váze, to jsou ale pouze nejvíce typické příznaky. Nákaza se u každého jedince může projevovat individuálně, odlišně. Nákaza je ale zcela prokazatelná, pokud najdete ve stolici části, tedy články parazita. Ty jsou totiž pozorovatelné i okem.

Tasemnice v posledních dnech

O tasemnici se posledních pár dní hovoří více, než je obvyklé, je to způsobeno evidováním 7 případů nakažených během jednoho týdne v okolí Ostravy. Je to velmi neobvyklé, protože toto onemocnění nebývá moc časté, za posledních pár let bývalo evidované 1 onemocnění tasemnicí ročně. Hygienici ale zatím nezjistili zdroj nákazy, nejlepší řešením je omezit konzumaci v tomto ohledu nebezpečných potravin. Boubel v mase je i pouhým okem rozpoznatelná, vypadá jako nudle, která má krémovo-růžovou barvu. Je důležité dát si pozor, co jíme a vyhnout se tím velmi nepříjemnému onemocnění.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Bezbranně-aneb pozor na tasemnici
  • otazka 5.11.2013 (18:45)

    Dobry den. Neznate nejaky rychli zpusob jak dostat tasemnici? Moc rada bych zhubla… Dokonce mi kamaradka rikala ze ma hypertozu nebo tak neco ( stitnou zlazu. Hubne ) Neznage zpusob jak to dostat? Dekuji predem za odpoved.

Kategorie
<<Říj 2024>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
události
TOPlist