Internetový hobby magazín

Menu

Psi

Nejnovější články

Belgický grifonek, bruselský grifonek a brabantík

Lis 1318 Autor: Redakce

pes grifonekGrifonek a brabantík  je zvláštní a u nás zatím málo známé plemeno. Má veselou a hravou povahu. Je velmi učenlivý, temperamentní, zvědavý a vždy připravený ke hře. Na svém majiteli bývá citově závislý a často se chová jako jeho vlastní stín. Přestože je malý, je srdnatý a odvážný. Vůči neznámým bývá ostražitý a plachý, nikdy však agresivní. K známým lidem bývá mílí a srdečně je vítá. K cizím psům bývá přátelský a nevyhledává spory. Doma se dokáže velmi dobře snášet i s kočičkami.  K dětem je ohleduplný, přátelský a vždy připravený ke hře. Lidé si ho většinou zamilují díky jeho veselému, zvídavému a někdy až infantilnímu pohledu, připomínající opičku. Patří mezi společenská plemena.

Plemeno dělíme do tří variet  

Belgický, bruselský grifonek a brabantík

  • Grifonek  belgický je malý a dobře osvalený a silný pes s dlouhou, hrubou a rozcuchanou srstí barvy černé, nebo červenočerná.
  • Grifonek  bruselský je identický s belgickým, až na barvu srsti, která je červená jako liška, nebo černá a zároveň červenohnědá.                            
  • Brabantík má srst krátkou a hrubou, barvy černé, červené, nebo černé s červenými znaky

Základní znaky  

bruselsky grifonekGrifonek i brabantík má kulatou hlavu s klenutým čelem.  Uši má krátké, polovztyčené, vysoko nasazené, dopředu klopeně nesené. Neměly by být velké, nebo po stranách hlavy visící. Nos má velice krátký, z  profilu téměř neznatelný ztracený mezi vousy tak typickými pro grifonka. Jeho oči jsou velké, kulaté, černé barvy, poněkud vypouklé. Celý jeho výraz dokresluje nepřehlédnutelný předkus. Dolní čelist je delší a při zavřené tlamce by neměly být vidět zuby ani jazyk. Zvláštností u tohoto plemene je, že se počítá jen 6 řezáků nahoře a dole.

Stavba těla grifonka i brabantíka  je hranatá, poněkud podsaditá a velmi dobře osvalená. Hrudní koš má tento psík hluboký a široký. Záda má krátká a rovná. Ocas má vysoko nasazený a nošený. Někdy bývá kupírován, ale v dnešní době se od této procedury upouští. Ocas nosí ohnutý ke hřbetu. Nohy má rovné, silné a bez paspárků. Za vadu u těchto psů je brán světlý čenich, drápky a bílé znaky na srsti.

Výchova

Grifonek i brabantík je dobře cvičitelný pejsek. Snadno a rád se učí. Přesto i při jeho výchově platí důslednost. Hrubé zacházení velice špatně snáší, často se uzavře do sebe a trvá dlouho, než získá ztracenou důvěru. Nejlépe se učí formou hry a radost páníčka je pro něj velikou motivací.

Péče o srst

koupani psu grifonekGrifonka srst je nutné alespoň dvakrát týdně pročesat a pravidelně trimovat. Nesmíme zapomenout na vytrhávání chloupků z uší (předejdeme tak zánětům zvukovodu), a také stříhání srsti kolem očí (dlouhé chlupy mohou poškodit oční bulvu). Důležité je pravidelné zkrácení drápků, díky váze si je sám pejsek obrušuje špatně.

Brabantíkova srst nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Samozřejmě pravidelně čistíme uši a vytíráme oční koutky a zkracujeme drápky.

Pohyb  

Grifonek ani brabantík není na pohyb nijak náročný a dokáže si vystačit s průměrnou dávkou pohybu. Avšak dokáže ujít i mnoho kilometrů a je zdatný chodec.

Historie plemene

Belgický grifonek, bruselský grifonek i brabantík jsou členem jednoho plemene. Záznamy o těchto psech jsou staré a žili v celé Evropě. Původními předky byli pinčové, knírači ale také mopsové a jorkšírští teriéři. Původním posláním tohoto pejska bylo dělat společnost kočím, hlídat stáje a chytat malé škůdce. V roce 1880 byl v Belgii grifonek vybrán za nejlepšího psa výstavy.  Po této události se v Belgii rozhodli pro plánovaný chov plemene. A tak vznikla dnešní podoba grifonka se všemi typickými rysi. Proto se dnes za zemi původu uvádí Belgie.

Mohlo by vás zajímat

  • Země původu – Belgie
  • Doba vzniku – 19. století
  • Původní využití – doprovodný pes
  • Využití dnes – společník
  • Průměrná délka života -13 – 16 let
  • Hmotnost – 3,5 – 6 kg
  • Výška -21 -28 cm

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist