Belgický grifonek, bruselský grifonek a brabantík
Grifonek a brabantík je zvláštní a u nás zatím málo známé plemeno. Má veselou a hravou povahu. Je velmi učenlivý, temperamentní, zvědavý a vždy připravený ke hře. Na svém majiteli bývá citově závislý a často se chová jako jeho vlastní stín. Přestože je malý, je srdnatý a odvážný. Vůči neznámým bývá ostražitý a plachý, nikdy však agresivní. K známým lidem bývá mílí a srdečně je vítá. K cizím psům bývá přátelský a nevyhledává spory. Doma se dokáže velmi dobře snášet i s kočičkami. K dětem je ohleduplný, přátelský a vždy připravený ke hře. Lidé si ho většinou zamilují díky jeho veselému, zvídavému a někdy až infantilnímu pohledu, připomínající opičku. Patří mezi společenská plemena.
Plemeno dělíme do tří variet
Belgický, bruselský grifonek a brabantík
- Grifonek belgický je malý a dobře osvalený a silný pes s dlouhou, hrubou a rozcuchanou srstí barvy černé, nebo červenočerná.
- Grifonek bruselský je identický s belgickým, až na barvu srsti, která je červená jako liška, nebo černá a zároveň červenohnědá.
- Brabantík má srst krátkou a hrubou, barvy černé, červené, nebo černé s červenými znaky
Základní znaky
Grifonek i brabantík má kulatou hlavu s klenutým čelem. Uši má krátké, polovztyčené, vysoko nasazené, dopředu klopeně nesené. Neměly by být velké, nebo po stranách hlavy visící. Nos má velice krátký, z profilu téměř neznatelný ztracený mezi vousy tak typickými pro grifonka. Jeho oči jsou velké, kulaté, černé barvy, poněkud vypouklé. Celý jeho výraz dokresluje nepřehlédnutelný předkus. Dolní čelist je delší a při zavřené tlamce by neměly být vidět zuby ani jazyk. Zvláštností u tohoto plemene je, že se počítá jen 6 řezáků nahoře a dole.
Stavba těla grifonka i brabantíka je hranatá, poněkud podsaditá a velmi dobře osvalená. Hrudní koš má tento psík hluboký a široký. Záda má krátká a rovná. Ocas má vysoko nasazený a nošený. Někdy bývá kupírován, ale v dnešní době se od této procedury upouští. Ocas nosí ohnutý ke hřbetu. Nohy má rovné, silné a bez paspárků. Za vadu u těchto psů je brán světlý čenich, drápky a bílé znaky na srsti.
Výchova
Grifonek i brabantík je dobře cvičitelný pejsek. Snadno a rád se učí. Přesto i při jeho výchově platí důslednost. Hrubé zacházení velice špatně snáší, často se uzavře do sebe a trvá dlouho, než získá ztracenou důvěru. Nejlépe se učí formou hry a radost páníčka je pro něj velikou motivací.
Péče o srst
Grifonka srst je nutné alespoň dvakrát týdně pročesat a pravidelně trimovat. Nesmíme zapomenout na vytrhávání chloupků z uší (předejdeme tak zánětům zvukovodu), a také stříhání srsti kolem očí (dlouhé chlupy mohou poškodit oční bulvu). Důležité je pravidelné zkrácení drápků, díky váze si je sám pejsek obrušuje špatně.
Brabantíkova srst nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Samozřejmě pravidelně čistíme uši a vytíráme oční koutky a zkracujeme drápky.
Pohyb
Grifonek ani brabantík není na pohyb nijak náročný a dokáže si vystačit s průměrnou dávkou pohybu. Avšak dokáže ujít i mnoho kilometrů a je zdatný chodec.
Historie plemene
Belgický grifonek, bruselský grifonek i brabantík jsou členem jednoho plemene. Záznamy o těchto psech jsou staré a žili v celé Evropě. Původními předky byli pinčové, knírači ale také mopsové a jorkšírští teriéři. Původním posláním tohoto pejska bylo dělat společnost kočím, hlídat stáje a chytat malé škůdce. V roce 1880 byl v Belgii grifonek vybrán za nejlepšího psa výstavy. Po této události se v Belgii rozhodli pro plánovaný chov plemene. A tak vznikla dnešní podoba grifonka se všemi typickými rysi. Proto se dnes za zemi původu uvádí Belgie.
Mohlo by vás zajímat
- Země původu – Belgie
- Doba vzniku – 19. století
- Původní využití – doprovodný pes
- Využití dnes – společník
- Průměrná délka života -13 – 16 let
- Hmotnost – 3,5 – 6 kg
- Výška -21 -28 cm
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.