Begonie královská
Nádherná kráska z tropických indických pralesů zdobila už byty a domy našich prababiček. Kde se jí daří, tam si své královské jméno opravdu zaslouží. Begonia Rex, jak se jí také někdy říká, se pěstuje pro své různobarevné krásné květy, jež jemně voní, ale některé odrůdy i pro překrásné listy, z nichž jedna polovina je vždycky větší než druhá, plné záhadných ornamentů či stříbřitých teček.
Jako správná šlechtična je ovšem na péči poněkud náročná. Ne snad přímo na podmínky v pokoji, ve kterém sídlí, ale na pravidelnou péči. Prostě musí být opečovávaná. Za odměnu dostanete vědomí, že naprosto každý list, který na své rostlině najdete, je unikátní, nikdy nikde nenajdete druhý úplně stejný. Prostě urozená a vzácná!
Čím lépe jí bude, tím bude větší
Dobrá péče se vyplatí, protože begónie potom směle kvete a rozrůstají se jí listy až do výšky 30 cm. Barvy, kterými hrají její listy, jsou jemné i výrazné, od zelených, po šedavé, fialové, červené či stříbřité. I jejich textura na omak může být různá – od jemně chlupaté, po drsné, vrásčité nebo voskové. Opět tu platí úměra, že čím žíhanější a barevnější begónie, tím více světla potřebuje. Na málo osvětleném místě bude špatně růst a listy se budou vracet k zelenému přirozenému odstínu.
Světelné podmínky: světlo, ale ne přímé slunce
Královská begónie miluje světlo, ale nedávejte ji na přímé slunce. Snadno pak dojde k popáleninám, které se projevují spálenými oschlými listy nebo ohraničenými tečkami na listech. Ideální je pro ni východní nebo severní okno.
Teplota: stejnoměrná pokojová
Rozmezí, které má begónie ráda se pohybuje od 16 do 25 °C a teplota by neměla příliš kolísat. Je náchylná k ofouknutí, jak jinak, královna, takže jí nedávejte tam, kde silně kolísá vzdušná vlhkost, teplota a kde je průvan. Třeba kuchyň a koupelna pro ni nebudou to pravé.
Zimování nevyžaduje, ale máte-li možnost jí na zimu umístit do místnosti, kde bude teplota kolem 15 °C, bude vám vděčná. Není mrazuvzdorná a velmi nízké teploty u ní způsobí opadávání listů.
Vlhkost: hlavně pravidelnost!
Nejnáročnější je tato květina na vlhkost. Vyžaduje pravidelnou zálivku, která ji nepřemokří, ale zároveň nikdy nedopustíte, aby kořenový bal úplně vyschnul. Na přemokření zajde poměrně brzy, protože uhnijí kořeny, přesušení snáší o poznání lépe, ale začne podesychat a celkově roste pomaleji.
Ideální je pro ni měkká voda, dešťová nebo alespoň převařená. Některé knihy uvádí, že begóniím můžete dopřát luxusní královskou koupel, tedy čas od času ponořit do vody celý květináč a nechat rostlinu „nacucat“. Poté ji ovšem nechte dobře okapat a nechte dost prostoru pro odtok zbytkové vody.
Nerosit!
Begónie sice pochází z vlhkomilných oblastí kolem rovníku, ale rosení v domácích podmínkách nesnáší. Tvrdá voda jí zanechává na listech ošklivé šedé skvrny a povlaky!
Každé dva až tři roky jí přesazujeme na jaře do nové zeminy. Hnojení: 1x týdně od března do října, v zimě potom jednou za šest týdnů hnojivem na listové rostliny
Rozmnožování: listovými řízky
Rozmnožování begónií je tak úžasné, že ho děti dělají ve škole v rámci přírodovědy. List begónie proříznete v jeho silných žilách nožem a položíte na rašelinový substrát pro listové řízky. Na „prořezech“ časem vyraší mladé rostlinky. Snadno koření i samotné stonky. Musíte však květináč s násadou zakrýt igelitovým sáčkem a udržovat v teple, ideálně mezi 20 a 25 °C. Zvýšená vzdušná vlhkost se postará o dobré zakořenění.
Už je stará? Omlaďte ji!
Begónii se nemusíte bát omladit. Pokud ji hluboce seříznete, vyraší znovu mladými, svěžími listy. Vyplatí se to u starších, již nevzhledných rostlin nebo ve chvíli, kdy zjistíte, že vaší květině se na zvoleném místě nedaří a rostou jí vytáhlé či nepěkně zbarvené listy. Pak můžete hlubokým řezem začít hezky od začátku na novém stanovišti.
Více ve článku Begonie okrasné listem
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.