Barvínek menší: brčál
Ačkoliv si pod pojmem brčál můžeme představit něco smrdutě rybníkového, tento název má malebná rostlinka barvínku menšího (vinca minor), která se lidově nazývá také „modránek“. Dobře roste na stinných vlhčích místech, najdete ho i planě rostoucí v lesích, ale při troše péče výborně prosperuje na sušších slunných místech. Ostatně, kdo s ním má nějakou zkušenost ví, že je umí být i trochu jako plevel. Na druhou stranu, odměna ve formě nebesky modrých kvítků stojí za to.
Zajímavé je, že u všelijak smotaného barvínku můžete najít jednotlivé šlahouny až 8 metrů dlouhé – což je na tak drobnolistou rostlinku opravdu úctyhodné! Původní domovinou této rostliny je Malá Asie a Kavkaz, a za zmínku stojí i fakt, že kromě Evropy se jinde na světě přirozeně nevyskytuje. Zavlečena byla do Severní Ameriky.
Není divu, že ho někteří zahrádkáři používají jako neobvyklou půdokryvnou rostlinu nahrazující trávník.
Má rád kyprou a výživnou půdu
Barvínek dobře roste i na skalkách a ve zdánlivě nehostinných půdách. Mívá to ovšem jednu podmínku, barvínek na takovém místě roste už nějakou dobu. Zarůstal tam v době, kdy tam ještě bylo celkem hostinno a výživno. Můžete ho i vy zkusit vysadit i na skalku, ale do místa, kam máte možnost zapracovat něco výživné a kypré půdy. Dobře uchycený a rozrostlý barvínek potom už snese i podmínky mnohem tvrdší. Ale pro první růst potřebuje trošku rozmazlování.
Světelné podmínky: stín i slunce
Brčál roste dobře a nejlépe na stinných místech. Tam jsou jeho listy poměrně velké a sytě zbarvené. Na slunných a sušších místech roste skromněji a mívá i menší, drobnější vzrůst. Ale zase bohatěji kvete zhruba v květnu a červnu modrými kvítky. Ty se na rostlině objevují až do září.
Barvínek existuje v různých přirozeně vzniklých odrůdách, s různou velikostí listů i barvami květů (existují v růžové, bílé i fialové variantě). Bělokvětému se říká „Alba“, červenokvětý „Rubra“ a kultivar „Variegata“ má krémové okraje listů, barvínek „Maculata“ má okraj listů žlutý.
V pořádku i zimuje, jen pozor při hodně silných mrazech, to je dobré barvínek překrýt chvojím nebo listím, může vymrznout. Slovenský název pro tuto rostlinu je „zimozelen“, podle jeho vlastnosti, že si i přes zimu zachovává zelené listy.
TIP: Máte-li pestrolistou odrůdu, žíhanou – potom ji vysazujte na světlé místo.
Teplota: vydrží cokoliv, jen pozor na mráz
Barvínek je vytrvalá rostlina, která na zahradě vydrží takřka jakékoliv výkyvy počasí. Díky své vysoké odolnosti ji nevadí ani příliš suché, ani příliš mokré léto, ani netrpí na škůdce. Dokonce je znám i svou odolností vůči znečištěnému ovzduší, a tak může tvořit úspěšně rostoucí pokryvné koberce i podél frekventovaných vozovek či je vhodnou rostlinou pro předzahrádky u domů těsně u silnic.
Výborně roste také v nádobách, na balkonech a terasách. Barvínek ale pěstujte samostatně, když ho zasadíte s muškáty nebo jinou rostlinou, barvínek ji utlačí. Je tak trochu samorost!
Vlhkost: nechte to přírodě
Se zálivkou si nemusíte dělat starosti, příroda se o barvínek postará. Je naprosto nenáročný, poroste stejně dobře, ať ho budete pravidelně zalévat nebo ať ho necháte jen tak ladem. Umí si ze země vytáhnout veškerou vlhkost a díky tuhým až kožovitým listům si ji umí i udržet. Dobře ale prospívá v místech, kde je vlhko. Pokud vám barvínek dlouhodobě nekvete, zkuste přidat zálivku.
Zeminu by měl mít lehce kyselou, takže při výsadbě uvítá přídavek rašeliny.
Hnojení: Hnojení barvínku přijde vhod, ale pokud zapomenete, vůbec nic se nestane. Dokáže růst roky na zanedbaných zahradách bez zásahu člověka.
Rozmnožování:
Nejlépe se rozmnožuje rozdělením trsů a vhodná doba k výsadbě je buď na jaře (březen, duben) nebo na podzim (září, říjen).
Brčál lze i řízkovat, k tomu je nejvhodnější období na jaře, kdy jednotlivé řízky zasadíme do propustné výživné zeminy. Přes léto je necháme zakořeňovat. Po zakořenění je potom můžeme přesázet na stanoviště – k tomu je ideální podzim. První rok po výsadbě je vhodné proti mrazu rostliny zastínit chvojím, listy nebo speciální textílií.
Je to léčivka proti rakovině!
Barvínek se v léčitelství příliš často nepoužívá, je to poměrně škoda, protože obsahuje látky, jež zastavují buněčné dělení. Podle lidových léčitelů jím lze zastavit počáteční fáze rakoviny nebo doléčit i ty rozvinutější. Dále působí proti bušení srdce nebo na ženské problémy, příliš silnou a bolestivou menstruaci, tlumí křeče a zastavuje krvácení. Jeho účinek je stahující, působí svíravě. Je lehce jedovatý, takže se nesmí požívat ve větším množství.
Chcete barvínek do vázy? Jedině samotný!
Barvínek dobře dekoruje i jako řezaná rostlina. Ale dávejte ho raději do samostatných nádob, s dalšími rostlinami se příliš nesnese.
Barvínek je lehce jedovatý pro domácí zvířata!
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.