Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Barevnou zahradu po celý rok? Spoléhejte na Dlužichu (Heuchera americana)

Zář 1705 Autor: Redakce

Pravidelná péče  o zahrádku se vyplatí, ale ne každá květina nás dlouho potěší svým květenstvím. Proto jsme se snažili najít alternativu, která udělá „parádu“ i když není zrovna v květu. K tomu vám určitě přispějí Dlužichy.

dluzicha

Tato květina pochází ze Severní Ameriky, vděčná vám bude za slunné či polostinné místo v propustné i těžší půdě, nesnese však úpal a sucho.

Za pravidelnou zálivku se vám odvděčí dlouhými, okrouhle srdčitými listy v překrásných odstínech žluté, oranžové, červené i hnědé odolávajíc i mrazu. Roste trsovitě vytvářejíc vespod růžici. V období květu – květen až srpen – ozdobí vaši zahradu drobnými zvonkovitými květy v překrásné bílé, růžové a sytě červené barvě, které vám ani ve váze neuvadnou.

Ve velkých mrazech chraňte květinu mulčováním (např. listím) a dostatečným množstvím humusu. Sousedům svou krásnou květinu můžete množit jemným a ohleduplným dělením trsů, popřípadě řízkováním dužnatých stonků.

Pokud si květinu oblíbíte jako my, doporučujeme po 6i letech výsadbu omladit novými rostlinkami.

dluzicha kvety

Kam ji zasadit?

Rostou v krásných úhledných celcích do výšky až 40 cm, květy pak dosahují výšky až 70 cm. Květina se nikde  neplánovaně nerozpíná, nesemení naopak udržuje kompaktní tvar.

Dlužicha může růst samostatně, vynikne ale také dobře vedle tymiánu, šalvěje, okrasných trav, pupalky a jiných.

dluzicha v zahone

Jaký vybrat kultivar?

Díky pěstitelům jsou známi již mnohé hybridy této krásné květiny a stojí za to se s nimi seznámit a vybrat si tu svou Berry smoothie, Leuchtkäfer, Palace purple, Plum pudding atd., zkrátka barvu, kterou vaše zahrádka právě potřebuje.

Varianta Dlužichy s drobnými lisy se bude dobře vyjímat na skalkách, okrasných mísách a korytech. Potřebujete-li však nechat květinu vyniknout na okrasných záhonech, podél schodů a cest vysaďte druhy s většími listy.

dluzicha kultivary

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist