Antikoncepce pro hárající feny a mrouskající kočky?
Častý stesk chovatelů koček a psů – říje! Žádoucí, chcete-li mláďata, nežádoucí, pokud nechcete. Mnoho chovatelů se obrací na veterináře s žádostí o nějakou formu antikoncepce, protože z nějakého důvodu nechtějí nechat zvíře (ještě) kastrovat. Ale ani v jednom případě nejsou chemické léky, které zabraňují projevům říje příliš vhodné.
Přizvala jsem si k tomuto článku MVDr. Hany Horákové z kliniky v Hradci Králové, se kterou si chci o tomto tématu popovídat.
PSI
Začneme tedy pejsky. Říje u fen je doprovázena krvavým výtokem, který dělá starosti majitelům a také je tak trochu o strach nechat fenku v tuto dobu někde jen tak po louce pobíhat při venčení. Chtivý pes může být kdekoliv.
Otázka: Jsou toto jediné dva důvody, které majitelům hárajících fen vadí nebo tak mohou být ještě nějaké nepříznivé projevy říjí u fen?
„Toto jsou opravdu hlavní dva důvody. Navíc chtiví nápadníci často pronásledují fenu až domů, jsou velice vynalézaví a dokážou se k fence i přes překážky dostat. Další nepříznivé projevy říje se objevují po jejím odeznění – falešná březost někdy dokáže pěkně potrápit fenu i majitele.“
Otázka: Jak často fena přirozeně hárá, jaká je ta frekvence, která ji nikterak nadměrně nezatěžuje?
„Frekvence hárání závisí na plemeni a do určité míry i na věku. Feny zpravidla hárají dvakrát ročně. Primitivní plemena hárají jednou do roka. U některých fen majitel nemusí hárání rozpoznat, jedná se o tzv. tichou říji. Asi se nedá říct, že by hárání fenu nadměrně zatěžovalo. Je to fyziologický proces. Ale pokud fena hárá opakovaně a není zařazena do reprodukce, je tu se stoupajícím věkem riziko vzniku zdravotních komplikací – cysty na vaječnících a děloze, záněty dělohy, nádory mléčné žlázy.“
Přirozená ochrana proti nechtěnému zabřeznutí je tedy fenu v době hárání hlídat. U kočky v podstatě to samé, ale tam si asi vyslechnete mnoho kočičích výčitek, kočičí vášeň v plné parádě.
KOČKY
U koček je situace totiž nepříjemná. Sice u ní kočky nekrvácí, ale velmi nepříjemně se hlasově projevují a také je na nich po čase znát únava, úbytek váhy. Navíc i frekvence kočičích říjí, zejména u ušlechtilých koček, může být velmi častá, až dvakrát do měsíce, což už je zatěžující nejen pro majitele, ale i pro fyzickou kondici kočky.
Otázka: Co hrozí kočkám, které majitel nechá stále dokola říjet? Je tam riziko například zánětů dělohy?
„Opakovaná říje kočky obecně neohrožuje, ale může být pro ně vyčerpávající. Některé kočky toto období nesou hůř psychicky – jsou nervózní, odmítají potravu a hubnou. Záněty dělohy jsou u koček, které přirozeně říjí, velmi vzácné.“
Otázka: Nejčastěji o antikoncepci přemýšlí majitelé, kteří chtějí koťátka až za několik měsíců, po nástupu říje. Je třeba vhodné podat antikoncepci mladé kočce, řekněme 10 měsíční s tím, že až jí bude třeba rok a půl, tak teprve plánujeme koťata?
„Obecně je používání hormonálních přípravků k zabránění říje spojeno s rizikem vzniku zdravotních komplikací, narušením pohlavního cyklu a komplikací během březosti nebo porodu. I jediné podání tohoto přípravku může vyvolat zdravotní potíže. Měli jsme na klinice případy vzniku zánětu dělohy nebo komplikované porody včetně deformovaných plodů po prvním podání hormonálních preparátů. Takže používání těchto přípravků nedoporučujeme ani u mladých koček. Vlastně je nedoporučujeme k zabránění říje používat vůbec.“
Otázka: Může tedy kočičí antikoncepce kromě negativního vlivu na zdraví kočky, mít i negativní vliv na případná koťata, která se po navrácení plodnosti, narodí?
„Negativní vliv mají tyto přípravky už na vyvíjející se plod. Koťata se potom můžou narodit různě deformovaná a špatně vyvinutá. U koťat kojených kočkou, která dostává hormonální přípravky k potlačení říje, se mohou i v pozdějším věku objevit změny na mléčné žláze (cysty, hyperplazie).“
A ČÍM NAŠIM MILÁČKŮM ULEVIT?
A na úplný závěr. Hledala jsem, hledala… ve víře, že není na světě bylina, aby na něco nebyla…
Otázka: Jak u psů, tak i u koček, existuje nějaký přírodní prostředek, kterým lze říji nebo její unavující projevy, nějak potlačit?
„Existují přípravky, které obecně navozují psychickou pohodu zvířete, takže mohou pomoci toto období lépe zvládnout. Jedná se o přípravky s obsahem feromonů a dalších přírodních látek. U nás jsou k dostání obojky, difuzéry do zásuvky, tablety nebo kapsle. Tyto přípravky však nedokážou projevy říje potlačit úplně a rozhodně nefungují jako antikoncepce!“
Děkuji, paní doktorko, za rozhovor a za trošku jiný, zasvěcenější pohled na zvířecí antikoncepci.
Foto: Veterinární klinika Hradec Králové – Gayerovy kasárny
Komentáře k článku
Andrea faiglova 9.10.2022 (08:28)
Chudáčci to se ti zvířata musí prát?