Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

8 top tipů, čím krmit ptáčky v zimě

Led 2209 Autor: Claudie Kornelová

Nehostinné zimní dny se pomalu blíží. S nimi dochází k úbytku potravy pro zvířata, tedy i pro ptactvo, které se mnohdy bez naší pomoci neobejde. Poradíme vám 8 vhodných krmiv, jimiž můžete přikrmovat ptáčky na zahradě, balkoně i v parcích. Však uvidíte, jak vaši pomoc ocení.

ptáček

Ptáčci vám za vaší péči poděkují. Zdroj foto: Pixabay.com – Tomasz Proszek

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka patří k nejoblíbenějším pokrmům ptactva. Jsou velice bohatá na bílkoviny a nenasycené tuky. Proto jsou pro opeřence naprosto vhodnou stravou. Kvůli vyššímu obsahu oleje je ideální kupovat černá slunečnicová semínka, nikoliv žíhaná. Pakliže chcete ptáčkům opravdu pomoci, zaměřte se na semínka již vyloupaná. Ušetříte tak ptactvu energii, jíž by plýtvalo na jejich loupání ze slupek. Výhodou pro vás bude to, že vám pod krmítkem a okolo nezůstane žádný nepořádek.

Lněná semínka

Ačkoliv jsou o něco drobnější než ta slunečnicová, jsou též vyhovujícím krmivem pro ptactvo. Ve lněných semínkách je totiž vysoké procento tuku, až 40 %, 30 % vlákniny a 20 % bílkovin. Většina tuku, jenž je v těchto semínkách obsažena, jsou omega 3 mastné kyseliny. Je proto zcela žádoucí smíchat lněná semínka s těmi slunečnicovými a vytvořit tak rozmanitou krmnou směs. Propadávají-li vám klasickým krmítkem, umístěte je na podnos vyvýšený nad zemí. Uvidíte, že ptáčci vaši snahu jim pomoci opravdu ocení.

lněné semínko

Lněná semínka jsou bohatá na vlákninu. Zdroj foto: Pixabay.com – PublicDomainPictures

Burské oříšky

Rozhodnete-li se přikrmovat ptáčky burskými oříšky, jistě jimi nepohrdnou. Obsahují stejně vysoký obsah tuku jako lněná semínka. Jen pozor, nesmí být pražené či solené, pouze přírodní a ideálně strouhané.

Ostatní semínka

V doporučovaných krmivech také často najdeme žluté a červené proso, setý oves, bílý a červený čirok, pohanku, řepku, žlutou a červenou kukuřici nebo i konopné semínko. Všechna tato semínka jsou vhodná jako krmivo pro ptactvo. Dodávají opeřencům potřebné živiny a zasytí je. Je jen na vás, zda je zakoupíte zvlášť, nebo ve vyvážených směsích, což doporučujeme.

pohanka

Pohanka je velmi oblíbenou stravou ptáčků. Zdroj foto: Pixabay.com – Enotovyj

Lojové koule

Lojové koule jsou mezi lidmi jako krmivo pro opeřence velmi oblíbené zejména proto, že jsou praktické a obsahují jak tuk, tak semena. Mimo jiné jsou plné bílkovin a uhlohydrátů. Nekupujte však ty, které jsou pokryty nylonovou sítí. Může se stát, že se ptáček do sítě nešťastně zaplete a zraní se, nebo si může dokonce přivodit smrt. Naštěstí se již prodávají speciální držáky z ekologických materiálů, které nezatěžují přírodu, jsou zcela bezpečné a do nichž lojové koule snadno umístíte.

Ovoce

Skvělým krmivem pro ptáčky jsou jablka, hrušky a švestky. Obsahují mnoho vody a jsou velice bohaté na jednoduché cukry, takže opeřence zasytí a dodají jim energii. Proto na ně při podzimní sklizni myslete.

ovoce

Ovoce jim dodá vitamíny a potřebnou energii. Zdroj foto: Pixabay.com – Hans Benn

Strouhanka, sýr a rýže

Jestliže vám v kuchyni zbyly nějaké zbytky, mohou se stát vítaným příkrmem pro ptáčky. Strouhaný sýr je například velmi dobrým zdrojem bílkovin. Strouhanka, starší chléb či zbytky rohlíků a housek báječně zasytí. Rýži ptáčkům podávejte vždy vařenou.

Zbytky masa, ořezky, sušení červi a brouci

Ořezky z masa ovařte a přidejte je ke klasickému krmivu. Můžete také zakoupit sušené červíky či brouky, kteří ptáčky nasytí a dodají jim potřebné živiny.

Nikdy nezapomeňte ptáčkům do pítka dodat čerstvou vodu, která jim pomáhá potravu rozmělnit. V zimě na její hladinu uložte malý plastový míček, který zabrání jejímu zamrznutí.

červi

Červi jsou jejich oblíbenou pochoutkou. Navíc jsou k dostání jak v čerstvé, tak i sušené verzi. Zdroj foto: Pixabay.com – ivabalk

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Bře 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist