Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

6 snadných způsobů, jak ušetřit za elektřinu

Led 1917 Autor: Redakce

Výdaje za energie tvoří značnou část rozpočtu většiny českých domácností. A protože se letošní rok nese v duchu výrazného zdražení, jistě vám přijde vhod několik praktických tipů, díky kterým ročně ušetříte třeba i několik tisíc korun. Jednoduchými triky efektivně zaškrtíte výdaje a zvýšení cen vás nebude tolik trápit.

setreni nenergii

1. Vypořádejte se s energetickými upíry (pozor na stand-by režim)

Spousta spotřebičů umí setrvat v pohotovostním neboli stand-by režimu. Ten má kromě výhod (rychlejší start, zobrazování informací na displeji, využití dálkového ovládání…) i poměrně podstatnou nevýhodu – některé starší spotřebiče mají vysoký příkon. Může se jednat o 10 – 20 W, což za rok udělá až několik set korun. V případě většího počtu spotřebičů – žroutů jde o zbytečně vyhozené tisíce ročně. Řešení je přitom prosté – je-li to jen trochu možné, vypínejte energeticky náročné spotřebiče ze zásuvky. Zařízení vyrobená po roce 2007 by měla mít ve stand-by režimu příkon cca 1 – 2 W.

2. Preferujte mobilní zařízení před desktopem

Pokud jste si nepořídili ultra úspornou PC sestavu, vždy si dobře rozmyslete, kde strávíte hodiny surfováním na internetu. Stolní počítače mají vysoký příkon a mnohem úspornější jsou mobilní zařízení. Notebook si řekne jen o cca 15 % energie, kterou by spotřeboval desktop. A ještě o něco méně vás bude stát brouzdání na webu přes tablet či smartphone.

3. Používejte odložený start

Když už máte proud ve dvoutarifové sazbě (D25d a vyšší), využívejte ho! Budete-li spotřebiče používat v době nízkého (tzn. levnějšího) tarifu, ušetříte nemalou částku. Na druhou stranu je hloupost přesouvat veškeré činnosti do pozdních večerních či nočních hodin. Některé spotřebiče však umožňují odložit start. Typickým příkladem jsou pračka a myčka – bez obav je můžete nechat pracovat i v noci.

4. Vyměňte zastaralé spotřebiče za nové (energeticky úspornější)

V případě spotřebičů se nostalgie nevyplácí. Je úžasné, že vaše chladnička nepřetržitě funguje již dvacet let, ale raději nechtějte vědět, kolik vás ročně stojí. Při výběru nového kousku proto nepodceňujte význam energetické třídy. Čím vyšší, tím lépe pro vaší kapsu.

5. Nepřeplácejte se za odběr, vyberte si lepšího dodavatele

Váš soused platí za elektřinu mnohem méně než vy, ale pravděpodobně ji má méně kvalitní… Tak to samozřejmě není, odebírá stejnou energii jako vy. Natrefil však na levnějšího dodavatele a zbytečně se nepřeplácí. Můžete to kdykoliv změnit – podívejte se na objektivní porovnání cen elektřiny na Hyperfinance.cz a vyberte si.

6. Perte se studenou vodou

Moderní pračky nabízí velmi efektivní programy, v rámci kterých zmizí skvrny a běžná znečištění i při nízkých teplotách vody. Kromě toho, že pračka spotřebuje méně energie, se navíc mnohem méně opotřebuje oblečení. A jistě vám nemusíme připomínat, že praní s naplněným bubnem je podstatně úspornější, než když v útrobách pračky rotuje jediný kus oblečení.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na 6 snadných způsobů, jak ušetřit za elektřinu
  • Josef 4.4.2019 (14:06)

    Musím říct, že se všemi body tak nějak souhlasím, ale šestý bod mě vyloženě nerazil. Prát ve studené vodě? To mi přijde za prvé, že se prádlo vůbec nevypere a za druhé, že zůstane i nehygienické, ale nevím, třeba je to pouze a jen má mylná domněnka. S bodem pět však musím rozhodně souhlasit, protože my jsme změnili dodavatele alternativní Xenergii a výdaje za energie jsme u nich kompletně snížili, takže to zas za sebe můžu doporučit.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist