5 věcí o hnojení, které jste možná nevěděli
Na trhu je dnes nepřeberné množství typů hnojiv, které lze na venkovní i vnitřní pěstování použít. Pojďme se společně podívat na jejich základní dělení, rozdíly, použití a zajímavosti, o kterých jste možná nevěděli.
Minerální hnojiva jsou uměle vyráběná a proto se mohou chlubit vyšší koncentrací živin. Pro jejich použití je však nutné dodržet stanovené dávkování (nižší dávkou rozhodně nic nezkazíte). Oproti tomu organická hnojiva jsou koncentrovaná méně a lze je používat s každou zálivkou, jelikož nezasolují zeminu a nemůže tak dojít k popálení rostliny.
Pokud rostlinu přeci jen přehnojíte, existují speciální přípravky na vymytí přebytečných solí ze substrátu, které se v něm při hnojení usazují. Když přehnojení podchytíte včas, můžete tak rostlinu zachránit. Jejich použití je také vhodné před sklizní, jelikož zajišťuje vyčištění celé rostliny od nežádoucích zbytků hnojiv, které by mohly mít negativní vliv na výslednou chuť a vůni plodin.
Po naředění vodou mají minerální hnojiva oproti organickým výrazně delší dobu spotřeby. Takové hnojivo můžete použít i týden po namíchání, zatímco organické je nutné spotřebovat ideálně ihned, maximálně do 24 hodin. Tuto dobu vždy specifikuje konkrétní výrobce.
Při používání hnojiv je také potřeba vědět, že zatímco živiny z minerálních hnojiv jsou pro rostlinu okamžitě využitelné, ty z organických se vstřebávají postupně a vliv na rostlinu je opožděný. Svoji výhodu ale organická hnojiva mají v tom, že s nimi rostlinu prakticky nemůžete přehnojit a nemají nežádoucí vliv na chuť plodů.
Specifickou podskupinu tvoří 100% vegan organická hnojiva, například od značky BioNova. Ta jsou vyrobena pro ekologické zemědělství a neobsahují žádné chemikálie ani zvířecí zbytky, proto jsou vhodná pro veganské pěstování rostlin a zeleniny. Pro maximální efektivitu a výnosnost se doporučuje použít v prvotních fázích hnojivo na růst a poté navázat hnojivem na květ. Zajistíte si tak silné rostliny s kvalitními plody.
Více informací a vše ostatní pro indoor a outdoor pěstování najdete na higarden.cz.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.