4 potraviny, jimiž škodíme divé zvěři
Jste jedni z těch, kteří v zimních měsících myslí na přikrmování lesní zvěře? Ta si potravu sice nějak obstará, ale rozhodně nějakou tou dobrotou navíc nepohrdne. I toto krmení má ale svá pravidla. Víte, kterých potravin je lepší se vyvarovat?
Mrkev ano či ne?
Krmit divokou lesní zvěř mrkví není jejímu zdraví ani škodlivé, ani příliš prospěšné. Neměla by být každodenní součástí stravy, neboť má jen velmi malou nutriční hodnotu. Tedy i když jelenům, srnám a další zvěři chutná, nijak je nezasytí. Je pro ně spíše takovým pamlskem než plnohodnotným jídlem. Rozhodně nemůže tedy být náhražkou za luštěniny a jinou zeleninu, která je pro zvěř hlavním zdrojem potravy. Tím vás ale od přikrmování mrkví neodrazujeme, spíše jen doporučujeme dávat ji v malém množství jako takové přilepšení k hlavní stravě.
Kukuřice – nedobrý zdroj živin
Kukuřice je pro lesní zvěř dostupná téměř na každém poli, avšak co se týká trávení, je vcelku nestravitelná. V případě nouze se jí zvěř dá nakrmit v menším množství, ale pokud je to jen trochu možné, je lepší se od ní držet dál a zvolit jinou stravu.
Chléb rozhodně ne
Podobně jako kukuřice i chléb často obsahuje přísady, které obsahují vysoký podíl škrobu. Lesní zvěř má problém škrob strávit, a tak poté dochází k různým zažívacím potížím, od těch nejmenších až po smrt, v závislosti na tom, kolik toho zvíře snědlo. Krmení zvěře chlebem může mít fatální následky, proto se mu prosím vyhněte. Na tzv. černé listině v tomto případě se ocitá i pšenice a ječmen.
Seno v zimě jen ve velmi malém množství
Třebaže seno se může zdát být velmi dobrou stravou pro lesní zvěř, opatrně s ním. Lesní zvěř v zimě konzumuje menší množství stravy než v létě a seno má tendenci se v žaludku rozpínat. Může tak srny a jeleny zabít. Navíc zde hrozí riziko, že zvířata ze sena onemocní. Pakliže je špatně uskladněné, může být spařené nebo znečištěno výkaly, krví či močí myší. Jelen, který takové seno zkonzumuje se nakazí a postupně chřadne až nakonec zemře. Mezitím však nakazí další členy stáda, a tak dochází ke zcela zbytečnému a masivnímu úbytku.
Co doporučujeme?
Za nejvhodnější stravu je považován oves a jiná obilná zrna, která neobsahují žádný škrob. Dále tuřín, ten lesní zvěř miluje. Pakliže chodíte na podzim na žaludy, nezapomeňte je střádat na zimu. Pro vysokou jsou lahůdkou. Skvělou volbou je také sója a vojtěška, ale pozor, vojtěškou zvířata přikrmujte pouze v teplých měsících, jinak má obdobné účinky jako seno a mohli byste tak napáchat více škody než užitku.
Neobyčejnou radost uděláte lesní zvěři, pakliže jí k snědku přichystáte větve bílé či žluté břízy, červeného dubu, lísky, horského či pruhovaného javoru. I když to může znít divně, lesní zvěř má trávení uzpůsobeno ke konzumaci kůry ze stromů, a tak jejich větvičkami rozhodně nepohrdnou. Pakliže jí chcete ještě více přilepšit, je možné zakoupit přímo již namíchané směsi.
Ať již zvěř krmíte na zahradě nebo v lese, nezapomeňte jí vždy ke stravě zajistit také přísun vody, která je nezbytná pro správné trávení a je důležitější než samotné jídlo.
Komentáře k článku
Katka 27.10.2021 (11:06)
Bohužiaľ ľudia sú hlúpi… to už radšej tá mrkva, než chleba. Čo občas vidím v lese… je mi do plaču, hlavne po sviatkoch. 🙁