Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

3 nejčastější choroby u broskvoní + tipy jak se efektně bránit

Srp 1713 Autor: Redakce

Chuť doma vypěstovaných broskví se s chemicky ošetřenými plody z obchodu nedá srovnávat. Když chcete sklízet velkou úrodu, nesmíte dopustit, aby vaši broskvoň zničily choroby. Existují hned 3 velmi časté a nebezpečné, ovšem boj proti nim není zase tak složitý.

1. Kadeřavost broskvoně

Tuto nemoc způsobuje houba palcatka broskvoňová. Projevy poznáte snadno v době, kdy se objevují listy. Po vyrašení vypadají zdravě, jenže za několik dní se na nich objeví malé puchýře, které změní i tvar listu. Na spodní straně se objeví ještě bělavý povlak. Pokud napadení zpozorujete, je potřeba co nejdříve listy odstranit. Proti kadeřavosti se dá bránit pomocí chemického postřiku na začátku jara, v období těsně před vyrašením pupenů.

kaderavost broskvoni

2. Padlí broskvoňové

I příčinou druhé časté choroby broskvoní je houba, tentokrát Podosphaera pannosa. Padlí je docela snadno identifikovatelné, protože se na listech objevují malé světlé skvrny. Jejich počet se dost rapidně zvyšuje, objevují se i na plodech. Aby nebyl strom zcela pohlcen touto chorobou, musíte rychle jednat. Prodávají se různé postřiky. Při aplikaci buďte důkladní, v případě potřeby je možné postřik opakovat.

padli broskvoni

3. Moniliová hniloba

I tuto nemoc poznáte snadno. Na plodech se objeví hnědá hniloba s typickými bílými puchýřky. V tomto případě je potřeba razantně zasáhnout a bez kompromisu odstranit všechny napadené plody i větve. Proti nemoci pomůže i postřik, který se provádí před sklizní.

moniliova hniloba broskvoni

Prevencí před všemi chorobami je správné vytipování místa, kam si stromek zasadíte. Broskvoním se daří na slunném stanovišti, vlhko a stín jim škodí. Pozor si dejte při výběru správné odrůdy. Nevybírejte jen podle toho, kdy strom plodí. Důležitá je pro vás právě odolnost rostliny proti škůdcům. Proti kadeřavosti jsou velmi odolné odrůdy Amsdenova a Primissima Delbart. Středně odolné jsou odrůdy Brunila, Harko a Modřinka. A dejte si pozor i na mšice. Pravidelně kontrolujte hlavně spodní stranu listů. Když je objevíte, napadené listy odstraňte a aplikujte speciální postřik.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na 3 nejčastější choroby u broskvoní + tipy jak se efektně bránit
  • Helena Zapletalov 22.10.2017 (18:34)

    můžete mi poradit, čím mám postříkat broskvoně na podzim.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist