Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

12 rostlin, které odolají mrazu a rostou i v zimě

Led 2230 Autor: Claudie Kornelová

Teskníte nad tím, jak je vaše zahrada v zimním období vybledlá? To ale nemusíte. Naštěstí existují rostliny, které můžete pěstovat v zimě a mrazech. Rozjasní a zkrášlí tak vaši zahradu nebo alespoň okenní parapet.

stromek

Pokud vám v zimě chybí rostlinky, nezoufejte. Tyto druhy přežijí i kruté mrazy. Zdroj foto: Pixabay.com – Ingo Jakubke

Viola

Violy jsou krásné zimní kvetoucí letničky, které lze v určitých podmínkách pěstovat také jako krátkověké trvalky. Nejlépe rostou v polostínu. Velmi dobře snášejí slabé mrazy. Proto s jejich pěstováním začněte ne v tuhé zimě, ale spíše tak koncem března. Violy se snadno vysévají, takže každý rok na zahradě vyrostou nové květiny.

viola

Violky se snadno zasévají a každý rok vám na zahradě vyrostou nové. Zdroj foto: Pixabay.com – RGY23

Talovín zimní

Talovínu se nejlépe daří pod listnatými slovy nebo kdekoliv v polostínu. Jeho nádherné žluté kvítky vás budou těšit a s každým rokem více a více, neboť se rychle rozšiřují, až vytvoří nádhernou louku plnou žlutých květů.

Maceška

Vysazením různobarevných macešek do zahrady rozhodně neuděláte chybu, nicméně nádherně vypadají i na okně v květináči. Vcelku dobře přežívají mrazy. Jejich nevýhodou je, že vás potěší jen jeden rok.

maceška

Macešky nádherně vypadají i v květináči. Zdroj foto: Pixabay.com – pasja1000

Hyacint

Nejlepší doba pro výsadbu cibulek hyacintů je přibližně 5-6 týdnů před tím, než udeří mrazy. Jsou to nádherné a voňavé květiny, které se perfektní hodí i do truhlíků na okno. Bývají též krásnou ozdobou na hroby.

Tařička

Tařičku můžete zasadit brzy na jaře, když je počasí ještě chladné. Tyto květiny bývají barvově nádherné. Volit můžete z bílé, růžové či fialové a vytvořit tak krásný kobercový efekt, pokud semínka vysadíte blízko sebe. Vysaďte je buď do skalky nebo před vysoké květiny. Uvidíte, jak jsou překrásné.

tařička

Tařičky se snažte vysadit do skalek. Zdroj foto: Pixabay.com – Hans Braxmeier

Sněženka

Tyto malé zvonovité květiny potěší každé oko svou něžnou krásou. Nejlépe se jim daří v polostínu s vlhkou nebo velmi dobře propustnou půdou. Vzhledem k tomu, že tvoří trsy, můžete je tak další rok rozmnožit.

Primule

Primulky snesou chladné počasí, ale ne příliš mrazivé. Na to pozor. Mnoho lidí si tak myslí, že se jedná čistě o jarní květiny, ale to není pravda. Nádherně pokvetou i v zimě, jen nesmí mrznout.

primule

Primule nesmí zasáhnout mrazy. Zdroj foto: Pixabay.com – kie-ker

Hrachor vonný

Květy hrachoru nejlépe snesou mírné mrazy a chladné podnebí. Snadno se pěstují ze semen a jsou skvělé pro začínající zahradníky, protože jsou vskutku nenáročné. Protože se jedná o popínavé rostliny, nezapomeňte jim k plazení dopřát oblouk.

Ladoňka

Ladoňky jsou jedněmi z prvních květin, které se objevují v zimním období a vystrkávají své hlavičky skrze sníh. Je snadné o ně pečovat a skvělé je, že rok, co rok kvetou znovu. Snadno se rozšiřují, a tak vám brzy na zahradě mohou vytvořit hustý koberec.

ladoňka

Ladoňky se šíří velice snadno a rychle. Zdroj foto: Pixabay.com – Oldiefan

Narcis

Narcisy nesnáší tuhé mrazy, třebaže kvetou ke konci zimy. Vypadají skvěle vysazené v trsech pod listnatými stromy.

Konvalinka

Malé, bílé, zvonovité květy, které mají krásnou sladkou vůni přitáhnou pozornost nejednoho zahrádkáře. Konvalinkám se bude dobře dařit, vysadíte-li je někam do stinného místa. Pozor. Všechny části konvalinky jsou vysoce toxické, takže pokud máte doma děti nebo domácí mazlíčky, dejte si pozor, aby se nepřiotrávili.

konvalinka

Konvalinka je sice krásná, ale toxická, tak pozor na to. Zdroj foto: Pixabay.com – Mareefe

Krokus

Krokusy patří mezi mrazuvzdorné květiny, které milují přímé slunce. Začínají kvést na konci zimy a jsou vynikajícím zdrojem pylu pro hmyz. Potřebují dobře propustnou, písčitou půdu, aby cibulky nezahnívaly.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist