Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

10 nejlepších potravin pro posílení imunity, které pomáhají v boji proti nachlazení, chřipce a dalším nemocem

Pro 2212 Autor: Claudie Kornelová

Všichni víme, že v období chřipek a nachlazení je mytí rukou obzvlášť důležité. Stejně tak je ale důležité, co si dáváte na talíř. To, co jíte, může posílit vaši imunitu a pomoci vám bojovat s bacily a zůstat zdraví. Imunitní systém není jeden celek. Je to nádherně složitý, vzájemně propojený systém. Naše každodenní návyky (včetně stravy, cvičení, spánku a zvládání stresu) na něj mají mnohem větší vliv než jakýkoli jednotlivý zásah.

potraviny

Tyto potraviny pravidelně konzumujte, pokud chcete posílit svou imunitu. Zdroj foto: Unsplash.com –
Brooke Lark

Jinými slovy, mít zdravé návyky a postupy pro zvládání stresu bude vaší nejlepší sázkou na posílení imunity. Imunitu můžeme skutečně posílit pouze prostřednictvím stravy. Důsledný příjem mikroživin, které pomáhají našemu tělu bojovat s nemocemi, je přirozeným řešením prevence infekcí. Mikronutrienty neboli vitaminy a minerály jsou životně důležité pro prevenci nemocí a rozvoj zdraví.

Tělo potřebuje jen malé množství těchto živin (proto „mikro“ v názvu), ale protože si je tělo samo nevytváří, musíme je do stravy zahrnout.

Nejlepší potraviny pro imunitní systém jsou často plné:

 • Vitamínu C
 • Vitamínu E
 • Vitamínu B6
 • Vitamínu A
 • Vitamínu D3
 • Zinku
 • Hořčíku
 • Probiotik
ovoce

Jsou především velmi bohaté na vitamíny. Zdroj foto: Unsplash.com – engin akyurt

10 nejlepších potravin posilujících imunitu

Bez odpovídající výživy je imunitní systém ochuzen o základní složky, které vytvářejí účinnou imunitní reakci a odolnost vůči infekcím. Naplňte si proto košík těmito potravinami, které posilují imunitní systém (uvedeny bez udání pořadí).

Citrusové plody

Citrony, limetky, pomeranče a grapefruity, které jsou jedním z nejsilnějších zdrojů vitaminu C, mohou podpořit přirozenou obranyschopnost organismu. Chcete-li získat bonusovou dávku nejlepších potravin pro imunitní systém s vysokým obsahem vitaminu C, tak nezapomeňte přidat na svůj nákupní seznam také jahody a avokádo.

Kvašené potraviny

Kimči, tempeh, miso a dokonce i kombucha jsou zabijáci, pokud jde o boj proti bakteriím. Kvašené potraviny a probiotika, která obsahují, jsou pro střevní ekosystém prospěšné. Většina (asi 80 % ) imunitních buněk sídlí ve střevech, což odráží význam naší stravy pro udržení správného fungování.

kimchi

O kimchi jsme již psali, protože je to hotový zázrak pro imunitu a střeva. Zdroj foto: Unsplash.com – Portuguese Gravity

Kuřecí polévka

Je dobrá pro duši a posiluje imunitní systém. Existuje důvod, proč se kuřecí polévka často objevuje v období nachlazení a chřipky. Drůbež, například kuřecí maso, má vysoký obsah vitamínu B6, který pomáhá při tvorbě nových červených krvinek. A pokud do ní můžete zamíchat hrst kapusty nebo mangoldu, je to ještě lepší. Tmavá listová zelenina má vysoký obsah hořčíku a vitaminu E, který je silným antioxidantem.

Jogurt

Probiotika jsou prospěšná pro vaše střeva a imunitní systém. Jogurt [s živými aktivními kulturami] zvýší váš příjem probiotik a podpoří tak silný mikrobiom, a tím i silný imunitní systém.

jogurt

Jogurty obsahují živé aktivní kultury, které podporují odolnost vůči virům. Zdroj foto: Unsplash.com – Julian Hochgesang

Houby

Houby patří k nejrozmanitějším a nejuniverzálnějším druhům potravin (jen se podívejte na všechny druhy, které můžete nakupovat, krájet a vychutnávat!) a jsou jednou z deseti nejlepších potravin posilujících imunitu. Nabízejí beta-glukany, což jsou rozpustné vlákniny, které podle výzkumu mohou snižovat hladinu cholesterolu, zlepšovat kontrolu hladiny cukru v krvi a posilovat imunitu. Reishi, shiitake a maitake jsou na beta-glukany obzvláště bohaté.

Matcha Tea

Imunitnímu systému nepomáhají jen potraviny, ale i nápoje. Antioxidant EGCG, který se nachází v zelených čajích (včetně čaje matcha), inhibuje produkci prozánětlivých molekul a prokazatelně působí na funkci imunitních buněk.

matcha

Matcha tea je plný protizánětlivých molekul. Zdroj foto: Unsplash.com – Jason Leung

Slunečnicová semínka

Ať už použijete tuto potravinu, která pomáhá imunitnímu systému, jakkoli (ať už ji přidáte do směsi nebo si s ní posypete ranní misku ovesných vloček či jogurt), získáte silnou dávku vitaminu E. Pokud nemáte náladu na semínka, tento silný antioxidant najdete také v arašídovém másle a mandlích.

Sladké brambory

Pečené, opečené (dokonce existují toasty ze sladkých brambor, doporučujeme!) nebo rozmačkané – existují desítky lahodných způsobů, jak si dopřát tuto imunitu posilující potravinu. Sladké brambory jsou dobrým zdrojem vitaminu B61, který prokazatelně hraje roli ve vývoji zdravé funkce imunitního systému.

sladké brambory

Sladké brambory obsahují vitamín B61. Zdroj foto: Unsplash.com – Rajesh Kavasseri

Mikrozelenina

Mikrozelenina v malém množství přináší velké výhody pro imunitní systém. Hustota živin v mikrozelenině je mnohem vyšší než v jejich zralých protějšcích a poskytuje vyšší koncentrace mikroživin, jako je vitamin C. Vitamin C mimo jiné plní důležité úkoly v oblasti wellness, neboť stimuluje tvorbu a funkci bílých krvinek, které chrání tělo před cizími vetřelci a infekcemi.

Losos

Zařaďte do svého jídelníčku lososa, který obsahuje velké množství polynenasycených mastných kyselin (PUFA). Zejména dvě PUFA (DHA a EPA) jsou známé tím, že udržují správné fungování buněk a podporují normální zánětlivé reakce. Díky vysokému obsahu DHA a EPA (dvě ze tří hlavních omega 3 kyselin) patří losos mezi potraviny, které nejlépe posilují imunitní systém.

losos

Losos je jednou z nejzdravějších ryb vůbec, protože je plný zdravých omega mastných kyselin. Zdroj foto: Unsplash.com – Abstral Official

Bonusové tipy pro imunitu: Potraviny, které je vhodné vynechat

Je také důležité vyhýbat se potravinám, které oslabují imunitu.

Dietologové doporučují omezit zánětlivé potraviny, včetně:

 • Přidaných cukrů
 • Vysoce zpracovaných potravin, včetně zpracovaného masa a rafinovaných sacharidů.
 • Nadměrného množství alkoholu

Tyto potraviny a nápoje mohou způsobit, že se tělo chová, jako by bojovalo s bakteriální infekcí, což zvyšuje uvolňování zánětlivých buněk a následně způsobuje chronický, zbytečný zánět, který vystavuje celý váš systém riziku napadení bakteriemi a viry.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Bře 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist