10 exotických ovocných stromů, které můžete pěstovat na své zahradě
Milujete práci na zahradě a jste ještě raději, když vám vaše zahrada přináší kýžené ovoce? Na své zahrádce ale nemusíte pěstovat jen běžné ovoce jako jsou jablka, hrušky, meruňky a například broskve. Dopřejte si i trochu tolik oblíbené exotiky a utrhněte si třeba papayu přímo ze stromu. Navíc vaší zahradě dodáte i vizuální přitažlivost.
Dračí ovoce
Jedná se o vlastně o takový ovocný druh kaktusu, který je úžasný nejen na pohled, ale i báječně chutná. Má jemnou sladkou chuť a z jeho květů se dá připravit i příjemně chutnající bylinkový čaj. Dařit se tomuto ovocnému bude na suchých a prosluněných místech. Spíše mu vyhovuje písčitá půda. Má tendenci se pnout a vyžaduje dostatek prostoru.
Žakie (chlebovník)
Říká se, že jde o největší strom s rostoucím ovocem vůbec. Plody se používají především v asijské kuchyni. Je velmi nenáročným na údržbu a vysoce se mu daří, pokud ho pěstujete v těch správných podmínkách. Ke svému růstu potřebuje především vlhko a teplo. Aby plody dozrály, musí být pěstovány v 16-20 °C.
Hřebíčkovec
Zářivě fialové jablko má velikost velkých bobulí a při konzumaci má tendenci zbarvit jazyk do fialova. Obvykle, produkuje velké množství ovoce, samozřejmě za předpokladu, že se mu daří. Vyžaduje slunné a teplé místo s ochranou proti větru a vlhkou, propustnou a humózní půdou.
Tamarind
Tamarind produkuje velmi kyselé ovoce, které se velmi využívá v indické kuchyni a pro osvěžující letní nápoje. Dá se pěstovat i v květináči jako pokojová rostlina. Potřebuje střední zálivku a ideálně teplé, slunné stanoviště. Doma mu stačí být pěstovaný do teploty 20 °C.
Karambola neboli čínská hvězdice
Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie, ale také roste docela dobře ve Spojených státech. Jasně růžové květy a křupavé zlato-žluté ovoce činí toto ovoce velmi dobrou volbou. V zahradě ji vysazujeme směrem na jih a nemusíme ji chránit před sluncem. Zaléváme ji přiměřeně, neboť nesnáší přemokření.
Mango
Král mezi ovoci, to je mango se svojí lahodnou sladkou chutí. Většina těchto stromů má rozložitou a stinnou strukturu. Potřebuje hodně světla a prospívá mu dost slunění. Je poměrně náročné na teplotu, proto bychom vám spíše doporučili jej pěstovat v zimní zahradě. V době vegetace by se měla pohybovat mezi 24-27 °C a v zimním období pak 17-24 °C.
Papaya
Rychle rostoucí a exoticky vypadající. Taková je papaya, která ovoce produkuje velmi rychle. Papaya vyžaduje hodně světla, vysokou vzdušnost a pravidelnou zálivku. V zimě ji zaléváme méně, v létě naopak vydatně.
Litchi
Sladké a neskutečně osvěžující litchi má velmi krátkou sezónu, co se týká zrání plodů. Bývá však nádhernou ozdobou vaší zahrady. Je třeba jej pěstovat ve velmi propustné a výživné půdě. Litchi je náchylné na zálivku, avšak nesnáší dlouhodobé přemokření.
Rambutan
Rambutan tak trochu připomíná litchi a je velmi oblíbeným exotickým ovocem do zahrady. Vyžaduje tropické podmínky, proto je dobré ho pěstovat spíše v přímořských oblastech, ale zvykne si i u nás. Potřebuje vyšší vlhkost.
Kumquat
Kumquat je podobný mandarince, jak chutí (je trochu hořčejší), tak vzhledově. Je velice chutný a osvěžující. Jeho květy silně voní. Upřednostňuje vyšší teploty s výživnou půdou a pravidelnou zálivkou. Uvidíte, že pokud se pro něj rozhodnete, stane se krásnou ozdobou vaší zahrady.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.