Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

10 exotických ovocných stromů, které můžete pěstovat na své zahradě

Led 2231 Autor: Claudie Kornelová

Milujete práci na zahradě a jste ještě raději, když vám vaše zahrada přináší kýžené ovoce? Na své zahrádce ale nemusíte pěstovat jen běžné ovoce jako jsou jablka, hrušky, meruňky a například broskve. Dopřejte si i trochu tolik oblíbené exotiky a utrhněte si třeba papayu přímo ze stromu. Navíc vaší zahradě dodáte i vizuální přitažlivost.

strom

Zasaďte si některý z ovocných stromů také na své zahradě. Zdroj foto: Pixabay.com – Ogutier

Dračí ovoce

Jedná se o vlastně o takový ovocný druh kaktusu, který je úžasný nejen na pohled, ale i báječně chutná. Má jemnou sladkou chuť a z jeho květů se dá připravit i příjemně chutnající bylinkový čaj. Dařit se tomuto ovocnému bude na suchých a prosluněných místech. Spíše mu vyhovuje písčitá půda. Má tendenci se pnout a vyžaduje dostatek prostoru.

dračí ovoce

Vyzkoušeli jste již někdy tuto exotickou dobrotu? Zdroj foto: Pixabay.com – shirakawaraku

Žakie (chlebovník)

Říká se, že jde o největší strom s rostoucím ovocem vůbec. Plody se používají především v asijské kuchyni. Je velmi nenáročným na údržbu a vysoce se mu daří, pokud ho pěstujete v těch správných podmínkách. Ke svému růstu potřebuje především vlhko a teplo. Aby plody dozrály, musí být pěstovány v 16-20 °C.

Hřebíčkovec

Zářivě fialové jablko má velikost velkých bobulí a při konzumaci má tendenci zbarvit jazyk do fialova. Obvykle, produkuje velké množství ovoce, samozřejmě za předpokladu, že se mu daří. Vyžaduje slunné a teplé místo s ochranou proti větru a vlhkou, propustnou a humózní půdou.

hřebíčkovec

Hřebíčkovec má tendenci zbarvit jazyk do fialova. Zdroj foto: Pixabay.com – David Mark

Tamarind

Tamarind produkuje velmi kyselé ovoce, které se velmi využívá v indické kuchyni a pro osvěžující letní nápoje. Dá se pěstovat i v květináči jako pokojová rostlina. Potřebuje střední zálivku a ideálně teplé, slunné stanoviště. Doma mu stačí být pěstovaný do teploty 20 °C.

Karambola neboli čínská hvězdice

Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie, ale také roste docela dobře ve Spojených státech. Jasně růžové květy a křupavé zlato-žluté ovoce činí toto ovoce velmi dobrou volbou. V zahradě ji vysazujeme směrem na jih a nemusíme ji chránit před sluncem. Zaléváme ji přiměřeně, neboť nesnáší přemokření.

karambola

Karambola je velmi zvláštní strom. Zdroj foto: Pixabay.com – juemi

Mango

Král mezi ovoci, to je mango se svojí lahodnou sladkou chutí. Většina těchto stromů má rozložitou a stinnou strukturu. Potřebuje hodně světla a prospívá mu dost slunění. Je poměrně náročné na teplotu, proto bychom vám spíše doporučili jej pěstovat v zimní zahradě. V době vegetace by se měla pohybovat mezi 24-27 °C a v zimním období pak 17-24 °C.

Papaya

Rychle rostoucí a exoticky vypadající. Taková je papaya, která ovoce produkuje velmi rychle. Papaya vyžaduje hodně světla, vysokou vzdušnost a pravidelnou zálivku. V zimě ji zaléváme méně, v létě naopak vydatně.

papája

Papája vyžaduje pravidelnou zálivku, Zdroj foto: Pixabay.com – 3centista

Litchi

Sladké a neskutečně osvěžující litchi má velmi krátkou sezónu, co se týká zrání plodů. Bývá však nádhernou ozdobou vaší zahrady. Je třeba jej pěstovat ve velmi propustné a výživné půdě. Litchi je náchylné na zálivku, avšak nesnáší dlouhodobé přemokření.

Rambutan

Rambutan tak trochu připomíná litchi a je velmi oblíbeným exotickým ovocem do zahrady. Vyžaduje tropické podmínky, proto je dobré ho pěstovat spíše v přímořských oblastech, ale zvykne si i u nás. Potřebuje vyšší vlhkost.

rambutan

Rambutan se pěstuje hlavně v přímořských oblastech. Zdroj foto: Pixabay.com – GoPlaces

Kumquat

Kumquat je podobný mandarince, jak chutí (je trochu hořčejší), tak vzhledově. Je velice chutný a osvěžující. Jeho květy silně voní. Upřednostňuje vyšší teploty s výživnou půdou a pravidelnou zálivkou. Uvidíte, že pokud se pro něj rozhodnete, stane se krásnou ozdobou vaší zahrady.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist