Ztenčení ozónové vrstvy nad Čechami
Pokud jste si tento týden vyrazili na procházku a vrátili se s připáleným obličejem nebo rukama, není se čemu divit, protože v posledních dnech je velmi nízký stav celkového ozonu.
Podle ČHMÚ dokonce extrémně podprůměrný. Znamená to, že přes atmosféru proniká více nebezpečného UV záření, než je v tuto roční dobu obvyklé. Průměrně je za uplynulé dny naměřeno pod 300 D.U. (Dobsonových jednotek) a UV index šplhá i nad stupeň 6. Hodnota UV indexu není tak vysoká, jako bývá v slunečních letních dnech, a může za to skutečnost, že Slunce je níže nad obzorem. Naměřená data pocházejí z měření Dobsonovým spektrofotometrem v Solární a ozónové observatoře v Hradci králové. Ozón je zde společně s dalšími plyny a množstvím UV záření měřen již od roku 1962.
Pokud se tedy chcete vyhnout škodlivému záření, které je zodpovědné za většinu typů melaninů kůže, je nutné chránit pokožku těla vrstvou oblečení nebo opalovacími krémy a slunečními brýlemi i když teploty nestoupají ani nad 15 stupňů Celsia.
Co je to ozónová vrstva
Je to vrstva zhruba 25 až 30 km nad zemským povrchem, kde se nachází plyn ozón, který je tvořen třemi atomy kyslíku, ve vysoké koncentraci. Ozón je velmi reaktivní. Ozónová vrstva zachytí cca 99 % UV záření vyslaného Sluncem k zemskému povrchu. V takto malé míře není UV záření nebezpečné, naopak, pro lidi je nutné k syntéze vitamínu D. Ozónovou vrstvu porušují freony a zplodiny motorů nadzvukových letadel. Tzv. ozónová díra-nebo-li významné ztenčení ozónové vrstvy, byla poprvé pozorována nad jižním pólem. Od té doby bylo ztenčení ozónové vrstvy prokázáno nad některými dalšími místy jižní i severní polokoule.
A proč ozónová díra vznikla nad Antarktidou?
Jednou z příčin jsou nízké teploty, při kterých vznikají stratosférické mraky zachycující freony a při kterých se ozón snadno rozpadá, ale především jsou na vině atmosférické poměry, kdy vzdušné víry zamezí mísení stratosférického vzduchu z oblasti se vzduchem z jiných částí atmosféry.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.