Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Změny v legislativě v oboru osvětlování

Říj 1103 Autor: Komerční sdělení

Podzimní období s sebou mimo jiné přináší i úbytek denního světla, takže se musíme stále více spoléhat na umělé osvětlení. V oblasti osvětlování ale dochází k neustálým změnám, klasické žárovky jsou nahrazovány úspornějšími světelnými zdroji a často chybí informace, které by nám pomohly se v této problematice lépe zorientovat.

V září 2009 nabylo účinnosti nové nařízení EU o postupném stahování klasických žárovek kvůli jejich vysoké spotřebě elektřiny. V průběhu minulých dvou let tak z trhu zmizely všechny matné žárovky a žárovky s příkonem 75 W a vyšším, od letošního září dochází k ukončování výroby snad nejprodávanějších, 60W žárovek. Prodejci, kteří mají zásoby žárovek skladem, je ale mohou ještě doprodat.

svetelne toky

V loňském roce se měnilo také značení na obalech světelných zdrojů. Nejpodstatnější změnou pro zákazníky je nové značení účinnosti světelného zdroje. Úsporné zdroje totiž mohou mít jiný příkon při stejném světelném toku, a proto je nutné se při jejich výběru zaměřit nikoliv na watty, ale právě na světelný tok udávaný v lumenech (lm). Budeme si tak muset zvyknout, že do obchodu už nechodíme pro „stovku žárovku“, ale například pro kompaktní zářivku se světelným tokem 1398 lm. Výrobci samozřejmě mohou i nadále uvádět srovnání s klasickou žárovkou ekvivalentní k danému zdroji (viz. tabulka). Kromě toho směrnice upravuje i požadavky na značení rozměrů v mm, obsahu rtuti, doby náběhu do 60% světelného výkonu atd. (viz. obrázek).

osram

Energetické poradenství

Nabídka světelných zdrojů, kterými se dají nahradit mizející klasické žárovky, je velmi rozmanitá. Při jejich výběru a používání se však někdy dopouštíme chyb, které nám mohou značně znepříjemnit život. Zákazníci Pražské energetiky, a. s., mají možnost navštívit Centrum energetického poradenství PRE v Praze 1, Jungmannova 28, kde jim tým specializovaných poradců bezplatně poradí s výběrem nejvhodnějšího světelného zdroje. Problematice osvětlení se také věnuje několik expozic, kde si můžete prohlédnout rozdíly v barvách světla, světlovod nebo instalace nouzového osvětlení. V prodejně Centra jsou k dispozici kompaktní zářivky a LED žárovky za akční ceny.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

energeticky poradceCentrum energetického poradenství PRE
Jungmannova 28 (palác TeTa), Praha 1
Tel.: 267 055 555 (volba č. 3)
E-mail: poradce@pre.cz
www.energetickyporadce.cz
                                                                          www.facebook.com/energetickyporadce

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist