Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Živorodky se rozmnožují i amatérům

Dub 1224 Autor: Redakce

akvarium pro zacatecnikyProč patří živorodky k nejoblíbenějším rybkám především u začínajících chovatelů? Několik druhů živorodek (např. paví očka, mečovky, platy či tzv. molinesie) je totiž nejen celkem nenáročných na chov, ale i amatérovi se ochotně rozmnožují. (To je pro začínající chovatele jistě zajímavé.). Nepotřebují totiž žádné speciální podmínky pro vytření, jejich mláďata se také rodí mnohem vyvinutější a životaschopnější než potěr vykulený z jiker a nevyžadují takovou péči. Narodí se i ve společném akváriu s jinými rybami, ale často se stává, že je dospělé ryby pozřou.

Mohou se však zachránit ukrytím v rostlinstvu, pokud je ho v nádrži dostatek. Lepší samozřejmě je, pokud matku před vrhem včas odlovíme do speciální nádoby s rostlinstvem, vhodný čas poznáme podle naplněného bříška, vzadu často s tmavými skvrnami. Ani vlastní matka mláďata nepozná a může je po vrhu zkonzumovat, je dobré ji proto včas odlovit a nádrž opatřit hustým rostlinstvem.

Oplození u živorodek je vnitřní, sameček oplodní samičku pářicím útvarem zvaným gonopodium. Mikrostruktura těchto gonopodií je u různých druhů odlišná, odpovídající pohlavnímu otvoru samičky a tak se často i jinak příbuzné druhy nemohou přirozeně vzájemně křížit. Jednou oplozená samička si uchovává spermie ve svých pohlavních cestách po dlouhou dobu oplození schopné a může tak porodit mláďata v dalších vrzích i v době, kdy se sameček už v akváriu nevyskytuje.

rostliny do akvariaAčkoli rybkám čeledi Poecilidae říkáme živorodky, nejedná se o tzv. pravou živorodost. Samičky těchto rybek pouze nosí oplozená vajíčka ve své děloze do doby, dokud se začnou líhnout a pak je porodí. Zárodek v takových vajíčkách však není během inkubace vyživován matkou. Tato rozmnožovací strategie zamezuje velkým ztrátám potomstva během inkubace a období, kdy jsou nejzranitelnější. Matka embrya nosí a může je tak chránit před nepřáteli, kteří by si na odložených jikrách rádi pochutnali. Živorodky však mají podstatně méně mláďat (desítky maximálně stovky), než jikry kladoucí ryby.

Mezi rybami existují i druhy, které jsou opravdu živorodé a jejichž zárodky jsou během inkubace matkou vyživovány. Jedná se však o druhy, jejichž rozmnožování bývá mnohem problematičtější a mají i mnohem větší nároky na běžný chov. Rodí většinou jen několik dobře vyvinutých mláďat a vhodnými rybami pro začátečníky se asi nestanou. Svým rozmnožováním jsou zajímavými objekty pro náročnější chovatele, např. zástupce čeledi Goodeidae je možno zjednodušeně považovat za takovéto živorodé ryby.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist