Zemní vruty – kotvení malých zahradních staveb
Preferujete v životě rychlé a efektivní řešení? Bolí vás při vzpomínce na kopání betonových základů sousedovy pergoly záda? Nechcete dvakrát vstoupit do téže řeky? Pak je kotvící technologie pomocí zemních prutů tím pravým ořechovým pro vaši zahradní dřevostavbu.
Jak zemní vrut funguje?
Zemní vruty jsou moderní a vysoce efektivní kotvící prvek, který je jako stvořený pro upevnění zahradních dřevostaveb do země. Kromě nich se používá pro fixaci dětských hřišť, houpaček, lávek, dělících stěn či plotů. Vyrobeny jsou z vysokojakostní nerezové oceli ošetřené zinkem. Poznávací značkou zemního vrutu je jeho speciálně tvarovaná špice. Ta zemnímu vrutu umožňuje proniknout i do velmi tvrdého povrchu, jako je například jílovitá půda nebo jiný druh tuhé zeminy. S trochou nadsázky se dá říct, že si zemní vrut poradí s každým terénem, snad jen s výjimkou písčitého nebo přespříliš kamenitého terénu. Princip pevného ukotvení pak spočívá v usazení stlačované zeminy mezi jednotlivými závity zemního vrutu. Opomenout se nesmí ani skutečnost, že při použití zemních vrutů jako kotvícího systému není dřevostavba v přímém kontaktu se zemí, zásluhou čehož lépe vzdoruje hnilobám, plísním i škůdcům.
Proč právě zemní vruty?
Zemní vruty oceníte pro jejich maximální efektivitu, vysokou flexibilitu a časově nenáročnou montáž. Například ukotvení malé zahradní pergoly pomocí čtyř zemních vrutů by nemělo zabrat víc času, než 20-25 minut, v krajním případě půl hodiny. Flexibilitu zemních vrutů potvrzuje i možnost použít tohoto kotvícího systému nejen na rovném povrchu, ale i v mírném svahu. Provedení se přitom liší jen velmi nepatrně. Buď se vrut nezavrtává celý do země, nebo se použije delšího trámku. Jednoduché, ale spolehlivé technologie zemních vrutů se pravidelně užívá jak v soukromé sféře ale sází na ní také odborné firmy. Patří mezi ně i společnost Vladeko sídlící v obci Tachlovice, mezi jejíž specializaci patří výroba, montáž a tedy i kotvení zahradních pergol a altánů.
Použití zemních vrutů
Pro instalaci zemního vrutu budete potřebovat instalační kříž, zatloukací kolík a kladivo. Ještě než se pustíte do díla, je dobré zkontrolovat a prověřit místo, kde chcete vrtat. V případě, že by byla půda příliš tvrdá nebo vyschlá, nalijte do ní vodu. Je-li vše v pořádku, tak do místa, kam chcete vrut umístit, zatlučte kolík pro snazší vedení vrutu. Po revizi místa vrtání nasaďte vrut do připraveného otvoru a ručně jej do otvoru zatočte. Nyní složte instalační klíč a nasaďte jej na vrut. Pak otáčejte instalačním křížem po směru hodinových ručiček a vrut se zavrtá do země. Na závěr už jen nasaďte na vrut koncovou patku a zajistěte jej šroubem proti uvolnění.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.