Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zelená se vám voda v jezírku? Vyčistit ji lze pomocí rostlin či filtrace!

Čvc 2330 Autor: Claudie Kornelová

Jezírka představují krásný a relaxační prvek v zahradách. Avšak, často se může stát, že voda v jezírku začne získávat nevzhledný zelený odstín, což může kazit celkový dojem. Nicméně, nezoufejte! Existuje mnoho způsobů, jak vodu v jezírku vyčistit, a to přirozenými prostředky či pomocí rostlin. V tomto článku vám přinášíme užitečné rady a tipy, jak dosáhnout průzračné vody.

jezírko

Bojujte s zelenou vodou ve vašem jezírku pomocí přírodních prostředků. Zdroj foto: Pixabay.com – andreas160578

Přidejte rostliny

Rostliny mají skvělou schopnost čistit vodu. Přidejte do jezírka vodní rostliny jako lekníny, rdesty nebo šáchor. Tyto rostliny pomáhají odbourávat živiny ve vodě a redukovat množství řas. Vodní rostliny také poskytují úkryt a potravu pro ryby a další vodní organismy. Ujistěte se, že rostliny jsou zasazeny v odpovídající hloubce a přiměřeném počtu, aby se udržovala rovnováha ve vodním ekosystému. Přidání rostlin do jezírka je přírodním a efektivním způsobem, jak vodu vyčistit a zlepšit celkovou kvalitu jezírka.

Omezte přísun živin

Přemíra živin ve vodě může způsobovat růst řas. Zkuste minimalizovat přísun živin do jezírka tím, že snížíte používání hnojiv na zahradě poblíž jezírka a minimalizujete úniky živin z travnatých ploch. Přemýšlejte o používání organických hnojiv, která mají nižší obsah živin a pomáhají udržovat rovnováhu v ekosystému jezírka. Dále můžete zvážit instalaci přírodních filtrů nebo rašelinového substrátu, který pomůže zachytit a zadržet živiny před vstupem do jezírka. Omezení přísunu živin je klíčové pro prevenci nadměrného růstu řas a udržení vody v jezírku čisté a průzračné.

Instalujte filtraci

Filtrace je dalším účinným způsobem, jak udržet vodu v jezírku čistou. Existuje mnoho typů filtrů, které lze použít, včetně biologických a mechanických. Biologické filtry využívají bakterie k rozkladu organických látek, zatímco mechanické filtry zachycují nečistoty a částice ve vodě. Při výběru filtru zvažte velikost jezírka a jeho kapacitu. Správně dimenzovaný filtr bude efektivně odstraňovat nečistoty, zlepšovat kvalitu vody a minimalizovat růst řas. Pravidelně čistěte nebo vyplachujte filtrační médium, aby se udržela jeho účinnost.

ryba

Filtrace pomáhá zlepšit kvalitu vody. Zdroj foto: Pixabay.com – jggrz

Použijte solární čerpadlo

Solární čerpadlo je ekologickým a energeticky úsporným způsobem pro cirkulaci vody v jezírku. Tato zařízení využívají energii slunečního záření k pohánění čerpadla, které vytváří proud vody a zajišťuje její oběh a filtrování. Cirkulace vody pomocí solárního čerpadla pomáhá předcházet stagnaci a hromadění nečistot ve vodě. Navíc, pohyb vody a dostatečné okysličení jsou důležité pro udržení zdravého ekosystému jezírka. Solární čerpadlo je energeticky účinnou a šetrnou alternativou k tradičním elektrickým čerpadlům.

Jezírko pravidelně čistěte

Pravidelné čištění je nezbytné pro udržení čisté vody v jezírku. Odstraňujte listí, nečistoty a odumřelé rostliny z vody. Používejte síť nebo speciální nástroje, jako je například síťka na řasy, k odstranění povrchových nečistot. Pravidelně čistěte i dno jezírka, abyste odstranili usazené bahno a sedimenty, které mohou způsobovat zakalení vody. Mějte na paměti, že pravidelné čištění bude mít výrazný vliv na kvalitu vody a udržování jejího průzračného vzhledu.

Používejte přírodní prostředky

Existuje několik přírodních prostředků, které mohou pomoci při vyčištění vody v jezírku. Jedním z nich je použití ječmene nebo ječmenné slámy. Ječmen obsahuje enzymy, které mohou pomoci rozkládat organické látky a omezovat růst řas. Stačí vložit balíček ječmene nebo ječmenné slámy do sítě a umístit ji do jezírka. Nechte ječmen působit po dobu několika týdnů, přičemž pravidelně odstraňujte rozkládající se zbytky.

ječmen

Také můžete vyzkoušet přírodní pomoc v podobě ječmenné slámy. Zdroj foto: Pixabay.com – stevepb

Použijte aktivní uhlí

Aktivní uhlí je dalším přírodním prostředkem, které může pomoci očistit vodu v jezírku. Aktivní uhlí absorbuje nečistoty a toxiny ve vodě, čímž zlepšuje její kvalitu. Vložte několik kousků aktivního uhlí do sítě nebo ho vložte do filtru a nechte jej působit po dobu několika týdnů. Uhlí pravidelně kontrolujte a vyměňujte, protože jeho účinnost se s časem snižuje.

Udržujte rovnováhu ve vodě

Zajistěte ve vodě správnou rovnováhu. Pamatujte, že je důležité kontrolovat pH hodnotu a alkalitu vody a případně upravovat pomocí přírodních prostředků, jako je například vápno. Udržování správných hodnot pomůže omezit růst řas.

Přidejte ryby a korýše

Také ryby a korýši mohou pomoci udržovat čistotu vody. Ryby se živí larvami a malými bezobratlými, které jsou potenciálními zdroji potravy pro řasy. Navíc, ryby pohybem ve vodě přispívají k jejímu oběhu a zlepšují kyslíkovou výměnu.

ryba

Ryby pomáhají zlepšovat kyslíkovou výměnu. Zdroj foto: Pixabay.com – rschaubhut

Omezte přímé sluneční záření

Přímé sluneční záření podporuje růst řas. Zkuste omezit vystavení jezírka slunečnímu světlu tím, že umístíte rostliny nebo instalujete stínící prvky, jako jsou například speciální plachty nebo plovoucí rostliny. Tím se sníží intenzita slunečního světla a pomůže se omezit růst řas.

Odstraňte přebytečné řasy

Pokud se ve vašem jezírku již objevily zelené řasy, je důležité je odstranit co nejdříve. K ručnímu odstranění řas z povrchu vody a ze stěn jezírka můžete použít speciální síť nebo kartáč. Pokud jsou řasy rozsáhlé, můžete zvážit použití biologických přípravků, které pomáhají omezovat růst řas a zlepšují kvalitu vody.

Pravidelně testujte vodu

Pravidelné testování vody v jezírku je důležité pro monitorování její kvality. Existují testovací sady, které umožňují měřit pH, alkalitu, obsah živin a další parametry vody. Na základě výsledků testů můžete přizpůsobit svá opatření pro udržení čistoty vody.

Pamatujte, že udržování čisté vody v jezírku je proces, který vyžaduje pravidelnou péči a údržbu. Je proto důležité dodržovat tyto tipy a rady, abyste dosáhli dlouhodobě průzračné a zdravé vody. S přirozenými prostředky, rostlinami a správnou péčí můžete snadno vyčistit vodu v jezírku a vytvořit tak atraktivní a harmonický prvek ve vaší zahradě.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist