Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Zdravé zuby vaší kočičky

Kvě 1314 Autor: Redakce

kocici zubyZdravé zuby jsou pro vaši kočičku stejně důležité jako pro vás. I ona totiž může trpět na různá onemocnění zubů a dásní. Co takováto neonemocnění způsobuje? Ve většině případů tyto problémy vyvolávají bakterie způsobující zubní plak. Nános plaku se pevně přichytí na povrch zubů i dásní. Plak se nejvíce drží u zubních krčků, což způsobuje bolestivé záněty dásní, zubní kámen nebo nepříjemný zápach z úst.

Tvar kočičích zubů je přizpůsoben k samočištění, ale některá plemena koček mohou mít s čištěním přirozenou cestu problémy. Zvláště pokud vaše kočka žije v bytě a je jí podávána spíše měkká strava (konzervy a podobně). V takovýchto případech je nutné věnovat zvýšenou pozornost zdraví ústní dutiny a pomoci mazlíčkovy s čištěním zubů.

Jako ve všech případech je i zde nejúčinnější prevence

Je vhodné zvířeti pravidelně podávat tuhou stravu (granule, maso, tvrdé pamlsky a pamlsky na čištění zubů), abychom napomohli přirozenému zbavení se zubního plaku.

pamlsky na cisteni zubuMěli bychom také kontrolovat tlamičku. S čištěním zoubků je to složitější. Pokud máme doma malé koťátko, přivykáme ho na zásahy do tlamy už od mala. Starší kočky je tomuto návyku učí hůře, v některých případech si na zuby nenechají nikdy sáhnout a při každém takovémto pokusu majitele poškrábou. V těchto případech je jedinou možností návštěva veterináře. Ten vaši kočku uspí a laserem může potom odstranit zubní kámen a plak. Samozřejmě je takovýto zákrok nepříjemný a stresující.

Jak tedy koťátko naučit čištění zubů?

kote a cisteni zubuNejprve zvolíme vhodný kartáček s měkkými štětinami, který nesmí být příliš velký. Prodávají se speciální kartáčky na prst nebo lze použít i některý z lidských. Nejprve necháme zvíře, aby si samo kartáček okousalo a seznámilo se s ním. Můžeme předstírat hru a nenásilně jím v tlamě koťátka hýbat. Po čase by si na kartáček mělo zvyknout a přijmout ji jako pravidelnou rutinu. Pokud už jsme kočku na čištění přivykli, měli bychom zachovávat pravidelnost.  

Efektivnějšího vyčištění dosáhneme použitím pasty

V žádném případě nevolíme tu určenou lidem. Prodávají se pasty určené speciálně pro čtyřnohé mazlíčky. Mají různé příchutě, a proto se čištění zubů stane pro zvíře příjemnější. Například pasty OROZYME Oral Hygiene Gel vyčistí zuby od plaku a zároveň zabraňují zápachu z úst. Výrobce uvádí, že stačí, pokud asi 1 cm pasty rozetřete kočce na tlapky a ona ho sama dobrovolně olíže. Pastu můžete také přidat do menšího množství krmiva. Tím se vyhnete zbytečnému stresování kočky z kartáčku. Dalším příkladem je zubní pasta játrová. Slibuje podobné účinky. Je proto nejlepší vyzkoušet, která pasta bude vašemu miláčkovi nejvíce chutnat.

Čištění pomocí pasty samozřejmě není jedinou možností.

pripravky na cisteni zubu kocekMůžete vyzkoušet i speciální ústní vody pro kočky a psy. Osvěží mírně dech, zabrání vzniku zubního plaku a skvrnitosti zubů. Například roztok Vet aquadent se přidává do pitné vody zvířete, tím zaručíme každodenní péči o zubní hygienu. Účinná látka chlorhexidin má zabraňovat vzniku plaku a xylitol bojuje se zubním kamenem.

Další možností jsou doplňky stravy. Přípravek Plaqueoff animal pro kočky je sypký prášek, který se přimíchává přímo do krmiva. Po snězení se dostává do krevního řečiště a následně do slin, kde působí přímo na zuby a dásně. Ovlivňuje zachytávání zubního plaku a vzniku zubního kamene. Dokonce změkčuje i ten vytvořený, tím je vhodný pro prevenci i případnou léčbu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Zdravé zuby vaší kočičky
  • Freund Jiří 27.11.2013 (07:41)

    Dobrý den,chováme angorskou kocoura kastráta bez papírů.
    Po 10letech oslepl.Zorničky reagují na světlo a jsou čiré-nezakalené.Bloudí bytem a orijentuje se na dotyt fousů.Pouštíme ho i ven.U lékaře jsme nebyli,dá se TO léčit nebo čekat…..Dík.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist