Zbavte se plísně v domácnosti jednou provždy
Zaznamenali jste doma na zdech nevzhledné černé fleky? Pak máte tu čest seznámit se s plísní. V domácnosti se nejčastěji objevuje v rozích místnosti, pod okny nebo přímo na rámech oken. Plíseň ovšem nestačí pouze umýt. Je třeba odhalit příčinu, kvůli které vznikla, neboť by se vám v brzké době vrátila zpátky.
Na vině je vlhké prostředí
Nadměrná vlhkost v bytě je hlavním spouštěčem vlhkosti. Pokud překročí 60% hranici, vystavujete se riziku vzniku plísně se škodlivým vlivem na lidský organismus. Nejčastěji se s plísní setkáte v zimních měsících, kdy se větrání omezuje na minimum.
Nezdravý vzduch
V případě, že objevíte plesnivé fleky, mějte se na pozoru. Plíseň totiž významně ohrožuje zdraví. Dlouhodobé vdechování vzduchu nakaženého plísní vede k dýchacím potížím, chronickému kašli až k vzniku astmatu. Pokud s vámi v domácnosti žijí děti, měli byste tento problém odstranit o to rychleji.
Osvědčené babské rady
Nejúčinnější prevencí proti plísni je pravidelné větrání. Vyhneme se mu ovšem v deštivém počasí, kdy postrádá smysl. Vznik plísně podporuje žehlení s napařováním, sušení prádla v bytě a pára v koupelně. Proto bychom měli větrat několikrát denně, stačí krátce, ale vydatně. Naše babičky používaly na plíseň vápno nebo naředěnou modrou skalici. V žádném případě plíseň neodstraňujte pouhým suchým očištěním, neboť zdraví ohrožující výtrusy můžete roznést i do dalších částí domácnosti.
S plísněmi zatočí chemie
Na plísně se nejvíce osvědčily chemické přípravky, mezi kterými vede Savo. Preventivně můžete též používat pohlcovače vlhkosti, do nichž vložíte tabletu a pak jen sledujete, jak se ve sběrné nádobě sráží voda. V novostavbě nebo naopak ve starém domě se doporučuje natřít zdi protiplísňovými přípravky, které potlačují též rozmnožení kvasinek, bakterií a řas.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.