Zastínění oken: Kdy jsou lepší žaluzie a kdy rolety?
Sluneční paprsky jsou příjemné, ale jenom do určité míry. Brzy nastane hranice, kdy vás začnou více obtěžovat, než těšit a v takovou chvíli přichází na řadu stínění oken. K dispozici je mnoho možností stínění, proto se pokusíme vytvořit alespoň základní přehled a nastínit výhody jednotlivých způsobů stínění.
S předokenními roletami ušetříte energii
Předokenní rolety se v současnosti stávají velmi oblíbeným způsobem, jak se chránit před přemírou slunečních paprsků. Jejich výhodou jsou navíc nezanedbatelné úspory energie. Nepustí totiž teplo ven ani dovnitř. V létě tak uspoříte za klimatizaci, v zimě za vytápění. Mezi roletou a oknem totiž vzniká vzduchový izolační polštář. Zároveň velmi účinně tlumí hluk zvenčí, a to až o 16 decibelů. Dají se ovládat lankem, klikou či popruhem, ale také na dálku automaticky elektrickým motorovým pohonem, což je nejkomfortnější. Vytvářejí také velice účinnou zábranu proti zlodějům. Bez problémů se dají namontovat na už stávající budovy. Na druhou stranu misky vah ale musíte klást poměrnou finanční náročnost a také nutnost stavebních úprav při dodatečné montáži. Pravda je ale, že cena závisí na konkrétním řešení – počtu a velikosti oken. Náklady na pořízení a instalaci se vám také vrátí v úsporách za energii.
Tip: Další nezanedbatelnou výhodou venkovních rolet je i fakt, že umí výborně odstínit světlo z venku, tedy vytvořit v místnosti dokonalé zatemnění. Pokud vás v noci ruší světlo z ulice, s roletami tento problém již nenastane. Přečtěte si více informací o venkovních roletách
Venkovní žaluzie nebrání větrání
Alternativou předokenních rolet jsou venkovní žaluzie. Stejně jako ony tvoří tepelnou izolační bariéru a v létě díky nim ušetříte za klimatizaci, v zimě potom za topení. Navíc ale s nimi můžete bez potíží regulovat proudící vzduch, žaluzie na rozdíl od předokenních rolet netvoří zábranu větrání, což je velice důležité. Je totiž možné nastavit lamely do různé polohy. Lamely také rozptylují světlo a zároveň odolávají působení UV záření i povětrnostním vlivům. Kladete-li si otázku, zda jsou lepší venkovní nebo vnitřní žaluzie, pak odpověď zní venkovní. Zabraňují totiž průniku tepla, vnitřní část tepla pohlcují, a tím se zahřívají. Navíc se zahřívá mezera mezi sklem a žaluzií, část tepla se odráží ke sklu a rodí se skleníkový efekt…Lepším řešením jsou tedy vnější žaluzie, nejlépe z hliníku. Mají dlouhou životnost, jsou lehké, odolné. Existují žaluzie horizontální, vodorovné, i vertikální svislé.
Vnitřní žaluzie namontujete svépomocí
Na druhou stranu vnitřní žaluzie nelze jen tak odepsat mávnutím ruky. I když se přehřívají a neřeší úspory energie, jsou mnohem levnější než jejich venkovní sestřičky. Montáž zvládnete i svépomocí, což se vám u venkovních žaluzií nepodaří. Ovládání je také jednodušší. U exteriérových žaluzií dáte spoustu peněz za elektrické ovládání. Navíc jsou venkovní žaluzie citlivé na vítr – to u vnitřních žaluzií řešit nemusíte. Můžete si vybírat z různého designové provedení a dostáváte tak do ruky i elegantní součást interiéru.
Látkové rolety sladíte s interiérem
Další možností stínění jsou vnitřní látkové rolety. Jejich zatemnění závisí na hustotě látky, jejím odstínu a propustnosti. Může se tedy zatemňovat od 50 do 90 %. Efektivní jsou tehdy, chcete-li částečný stín, tedy rozptýlené světlo. Pogumované látkové rolety mohou vytvořit úplně zatemnění Lehký polostín nabídnou i bambusové nebo rákosové rolety. Výhodou je, že vnitřní rolety nejsou finančně tak nákladné jako předokenní rolety, na druhou stranu vám nezajistí žádné energetické úspory, protože se zde netvoří žádný izolační polštář. Výjimkou mohou být skládané rolety s dvojitým skládáním s hliníkovou vrstvou, které mohou být částečnou tepelnou izolací. Vnitřní látkové rolety lze designem, barvou dokonale sladit s interiérem. Oblíbené jsou třeba římské rolety tvořené vodorovnými sklady.
Na závěsech se pořádně vyřádíte
Poslední a nejjednodušší a také nejlevnější variantou zastínění je závěs. Můžete se u něj designérsky vyřádit, a navíc vás stojí minimum peněz, klidně na něj můžete použít třeba nějaké vyřazené textilie. Také lze docílit různých světelných efektů – menší či větší stín podle zvoleného druhu textilie. Na druhou stranu od něj nelze očekávat žádnou tepelnou zábranu.
Zvažujte všechna pro a proti
V rozhodování, co je pro vás nejlepším způsobem stínění oken, hraje roli celá řada faktorů – od ceny, přes umístění oken až po požadovaný efekt. Proto neexistuje žádné univerzální řešení vhodné pro každého. Vždy byste měli uvážit všechna pro a proti, tedy zda vám jde například i o úspory energie, nebo čistě o vytvoření polostínu bez ohledu na ekonomický efekt zastínění.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.