Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Září je druhou šancí pro plodnou zahrádku

Zář 1801 Autor: Redakce

V září je pravý čas vysadit a vysít ještě pár plodin, které vám přinesou radost a šťavnatost s podzimními dny. Samozřejmě záleží na tom, jak se vydaří podzim, ale bude-li hezké babí léto a první mrazíky na sebe dají trochu čekat, můžete tuhle „druhou zahrádkovou seč“ využít se vší parádou.

Co tedy do země zasadit na přelomu srpna a září, či přímo ještě v září, aby skvěle rostlo?

salat vysev v zari

Malé „jaro“ na zahrádce

Konec léta a nástup vlahého podzimu poskytuje rostlinám podobné podmínky jako jsou na jaře. Chladné noci a teplé dny, které ale nejsou extrémně horké. To skvěle svědčí salátům a ředkvičkám. Nic nebrání tomu, abyste v tuto dobu ještě uvedli v minimální provoz skleníky, fóliovníky nebo pařeniště. Na pár týdnů je můžete půjčit nasetým ředkvičkám nebo salátu, polníčku, dobře roste i čekanka.

Ředkvičky milují chladnější podnebí a budou parádně šťavnaté, chutnější než na jaře a nebudou vybíhat.

Saláty budou křehké, nevyběhlé a čím chladnější podzim, tím sladší budou. Hořkost v salátu je zapříčiněna často tím, že je na něj už příliš teplo. Někdy se dokonce říká, že podzimní saláty a ředkvičky jsou lepší než jarní. Zejména tehdy, když příliš jara neužijeme a z jarních mrazíků se dostáváme už do letních veder. Už jen tohle stojí za pokus!

Které tedy zasít? Rukola, roketa a polníček, či klasické listové saláty budou úplně nejlepší!

vysev rukoly v zari

Hrášek: Nádoby jako trefa do černého

Bude-li příhodný podzim, můžete sklidit i něco velmi mladých lusků přímo na záhonku. Hrášek je vhodné vysévat už v srpnu, stihnete to ale klidně i v září. Za dva tři týdny začne kvést a pak už jen záleží na milosrdnosti samotné přírody.

Hrášek dobře roste i v nádobách, takže ho můžete vysévat do truhlíků nebo nádob a nechat zatím venku. Pokud by zima přišla velmi brzy a lusky volaly po ještě troše času, můžete ho pak snadno i s nádobou přesunout na chráněné místo a věřte, že třeba na verandě nebo v zasklené terase hrášek krásně dozraje a úrody se určitě dočkáte.

hrasek vysev v zari

Chladné noci? Netkaná textilie to jistí

Skvělou jistotou je pro případ chladných nocí netkaná textilie, která ochrání vlhkost a zároveň omezí vliv chladného vzduchu při zemi, nebo i prvních podzimních mrazíků. Mějte ji tedy pro podzimní pěstování po ruce.

PODZIMNÍ DRUHÁ ŠANCE zahrádce je sice každý rok trochu risk, ale když se vyplatí, tak není lepší rozkoše než si pochutnávat v říjnu na křupavých ředkvičkách, salátu a začátkem listopadu louskat mlaďounké hrášky.

Tak jdete do toho? Je nejvyšší čas!

redkvicky vysev v zari

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist