Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Zamilujte si překrásné kvetoucí rostliny na kmínku

Srp 1415 Autor: Redakce

okrasny kerJak na balkoně, tak třeba na terase či zahradě se budou nádherně vyjímat, ušetří mnoho místa a navíc potěší vaše oko záplavou květů – řeč je o rostlinách na kmínku. Jsou krásné a povznesou jakkoli malý prostor. Korunka se dá totiž přizpůsobit velikostí i tvarem prostoru, ve kterém roste. Takto můžete pěstovat olověnce, granátovníky, pelargonie, rozmarýny, oleandry, fuchsie i stromkové růže. I rostliny, které máte přes zimu vevnitř, budou vděčné za letnění, takže se nebojte dát ven například menší fíkusy nebo ibišky.

Rostliny na kmínku můžete samozřejmě koupit, ale větší radost je většinou z vlastní práce. Stromečky je možné s menším si větším úsilím a trochou času vypěstovat.

Muškáty pro začátečníky

muskatPokud nemáte ještě zkušenosti, nejvhodnější je začít s muškáty, které rostou rychle a první výsledky jsou viditelné už po prvním roce. Pro vysokokmenný tvar je vhodný druh Pelargonium zonale, který roste vzpřímeně a má silný středový výhon. Pelargonie se zasadí do kvalitního substrátu nebo kompostu a všechny postranní výhony přijdou pryč, takže ponecháte jen výhon střední s vrcholovými listy.

Je třeba ho přivázat k opoře a všechny postranní výhony se stále odstraňují, dokud kmínek nedoroste do výšky asi 80cm. V této výšce pak začíná korunka a odtud se ponechají i postranní výhony. Když rostlinka dosáhne jednoho metru, zaštípne se i střední výhon, čímž vznikne základ pro korunku. Pak „stromek“ přesaďte a výhony zaštipujte asi na třicet centimetrů, aby korunka zhoustla. I příští roky se korunka zaštipuje, aby zůstala bohatá. Přezimování probíhá jako u všech pelargonií.

Fuchsie jako ozdoba balkónu po celé léto

fuchsieVýhodou fuchsií je dlouhá doba květu, prakticky od jara do podzimu. Připutovaly k nám z Jižní Ameriky a Mexika a původně se objevovaly jen v sídlech šlechty. Nyní již patří ke klasickým balkonovým rostlinám. Na výběr je mnoho barev i tvarů a květů. Hodí se balkóny orientované na východ, tolerují zastíněná stanoviště a přímé slunce jim může ublížit. Na slunná místa vyberte tedy spíše kultivary s tmavými květy. Vypěstování stromkové fuchsie vyžaduje větší úsilí i více času, než u pelargonie. Hodí se pro ni druh se vzpřímeným růstem. Po zasazení se vyštípou boční výhony a v odstraňování se pokračuje do té doby, než kmínek dosáhne výšky kolem sto dvaceti centimetrů, v případě čtvrtkmene do padesáti centimetrů. V konečné výšce se opět zaštípne vrchol a korunka se vytvaruje. Při správném zazimování, zálivce a přihnojování, taková fuchsie vydrží dlouhá léta.

Možností pěstování rostlin na kmínku je opravdu mnoho

rostliny na kminkuBalkón i terasu může zdobit celá škála různobarevných rostlin na kmínku. Další krásnou rostlinkou je olověnec ouškatý, který kvete modře po celé léto. Zajímavý vzhled zajišťuje mírně převislý růst. Péče je podobná, jako u fuchsií, což znamená, že rostlina přečká zimu v bezmrazé místnosti. I oleandr můžete vytvarovat do podoby stromku. Jeho květy mohou být bílé, růžové i červené, kvete také celé léto a navíc je stálezelený. Potřebuje slunce a hojné hnojení. Libora měňavá je zvláštní tím, že barva květů je proměnlivá. Změna z růžové na červenou nebo ze žluté na oranžovou pro tuto rostlinu není žádný problém. Musí se pravidelně zalévat a vyžaduje slunce. Granátovník neboli marhaník obecný se s oblibou pěstuje v okrasných formách, i když je původně rostlinou užitkovou. Od pradávna má symbolický význam a umístěná v nádobě zdobí vchody, schodiště i terasy. Kromě stromkové podoby se dá pěstovat i jako bonsaj. V době květu zdobí krásou červených květů a poté svými plody – granátovými jablky. Poslední dobou se rozmáhá i pěstování lilku rantonettova, takzvaného hořcového stromku. Záplava modrých květu i atraktivní tvar ve stromkové podobě mu dodává půvab a originalitu.

Kapitola sama o sobě je pěstování stromkových růží. Předchozí rostliny většinou vyžadují nádobu na pěstování, růže můžete vysadit i do volné půdy. Kontrast krásných květů a kmene je velmi impozantní. Stromková růže může zdobit vchod, terasu, balkón a může se stát i solitérní ozdobou zahrady.

Jak se o rostliny na kmínku správně starat?

oleandr obecnyAby kvetoucí stromečky dělaly parádu co nejdéle, je třeba jim věnovat náležitou péči. Pro začátek je dobré popřemýšlet o nádobě, která by měla být těžká, aby ji vítr nemohl zvrátit. Samozřejmostí je drenáž na dně květináče, aby voda mohla odtékat. Zálivka by měla přijít k patě kmínku a musí probíhat pravidelně, stejně jako hnojení. Pokud vyraší na kmínku pupeny, okamžitě je vyštípněte. I tvar korunky je třeba neustále obnovovat zaštipováním.  Správné zazimování je jeden z nejdůležitějších klíčů k úspěchu pěstování.

Ochrana proti škůdcům je také neodmyslitelná. Často se mohou objevit svilušky, molice i mšice. Proto je důležité vhodně používat přípravky, abyste zabránili jejich objevení. S jejich výběrem si nechte poradit ve specializovaných prodejnách. Při správné péči se budete radovat z překrásných rostlinek na kmínku po mnoho a mnoho let.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist