Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Žaluzie nebo klimatizace? Venkovní stínění interiér pasivně ochladí a je zdravotně nezávadné

Kvě 2124 Autor: Komerční sdělení

Extrémní letní teploty nemusí nutně znamenat nesnesitelné vedro v bytě či kanceláři. Řešením je využití venkovních žaluzií, které odstíní až 94 % tepelné energie. Fungují i jako prvek pasivního chlazení, neboť efektivně brání přehřívání interiéru. Proč jim dát přednost před klasickou klimatizací?

zaluzie na terasu

Venkovní žaluzie nebo klimatizace?, Foto: Lomax

S blížícím se létem celá řada lidí řeší, jak se vypořádat s extrémními vedry. Ať už se jedná o prosklené kanceláře, zástavbu v centrech měst nebo byty orientované na západní stranu, tropické letní dny pro jejich obyvatele znamenají extrémní výheň. Jak takové nepříjemné podmínky řešit? Nabízí se dvě varianty. Pořízení efektivní stínicí techniky nebo klimatizace. Které řešení tedy zvolit?

Rizika klimatizací

Po klimatizaci sahá celá řada uživatelů v přesvědčení, že jediným řešením je pouze aktivní chlazení interiéru. Často přitom nezohledňují rizika a nedostatky této varianty. Jedním z nich jsou vysoké finanční náklady. Pokud je totiž přehřívaný prostor domácnosti velký, znamená to pro uživatele nákup hned několika klimatizačních jednotek. K tomu je nutné přičíst také stavební úpravy. Klimatizace kromě toho stejně jako další přístroje v domácnosti spotřebují určité množství elektrické energie. Ba co víc, mezi domácími spotřebiči patří v tomto ohledu mezi ty náročnější. Ani po pořízení poměrně drahého zařízení tak výdaje domácnosti neskončí.

antracit venkovni zaluzie

Venkovní žaluzie výrazně snižují teplotu v interiéru, Foto: Lomax

Lze sice namítnout, že je možné pořídit i mobilní klimatizační jednotky. Jejich účinnost je však výrazně nižší, navíc je u nich vždy nutné řešit, kudy bude odcházet teplý vzduch. Stejně jako pokročilejší typy klimatizací má i toto řešení pro uživatele jednu velkou nevýhodu – může pro ně představovat zdravotní riziko. Z klimatizací totiž proudí suchý vzduch, při menším příjmu tekutin tak lidem vysychají sliznice, což může mít za následek škrábání či bolest v krku, v horším případě pak kvůli imunitní zátěži i virózu či angínu.

Zdravotně nevhodné jsou pak také přechody mezi příliš klimatizovanými, a naopak nechlazenými prostory – pokud je totiž rozdíl mezi oběma prostředími větší než 6 °C, zadělává si člověk na zdravotní problém. Stejně tak pokud vzduch z klimatizace míří přímo na člověka, například na jeho záda či záhlaví. Pak se toto místo výrazněji ochladí, dojde ke křeči ve svalu a následné bolesti.

lomax predokenni

Venkovní žaluzie ochlazují vnitřní prostory bez proudění studeného vzduchu. Foto: Lomax

Proč volit venkovní žaluzie?

Výrazně efektivnějším řešením z hlediska ochlazení interiéru jsou proto venkovní žaluzie. Na první pohled se to nemusí zdát, nicméně i ty umí domácnost či kancelář ochladit, činí tak ovšem pasivně, bez aktivního proudění studeného vzduchu.

„Klíč spočívá v jejich umístění ještě před okny. Díky tomu nepouští do interiéru teplý vzduch a zvládnou zadržet až 94 % tepelné energie. I z hlediska výdajů se přitom jedná o výhodnější řešení než klimatizace. Počáteční investice může být u extrémně dlouhých lamel sice srovnatelná s klimatizací, tím nicméně výdaje končí. I v případě motorizovaných žaluzií činí jejich spotřeba zanedbatelný zlomek toho, co běžný provoz klimatizace. Pořízením žaluzií tak výdaje na chlazení končí, nikoliv začínají,“ uvádí Petr Přichystal ze společnosti LOMAX.

predokeni zaluzie

Venkovní žaluzie mohou být také elegantním doplňkem exteriéru domu, Foto: Lomax

Podle něj je díky tomuto řešení možné v místnosti se spoustou skel nebo prostoru orientovaném na západ docílit příjemných teplot i v nejparnějších letních dnech. Nikdy se přitom nestane, že by byl interiér ochlazený natolik, že by mohlo vzniknout riziko velkého rozdílu teplot mezi chlazeným a nechlazeným prostorem. „Zmínit je třeba i mnohem jednodušší údržbu. Klimatizace musí jako každý spotřebič procházet pravidelnou revizí, při instalaci má člověk často omezené možnosti, kam jednotku umístit, aby studený vzduch nemířil přímo na uživatele. Na podzim je zase nutné odstraňovat z venkovní jednotky spadené listí. Venkovní žaluzie se naproti tomu zkrátka jednoduše nainstalují a ve finále jsou prakticky bezúdržbové. Zároveň jsou zajímavým designovým prvkem, naproti tomu venkovní jednotka klimatizace prostory fasády spíše hyzdí,“ uzavřel Petr Přichystal.

lomax venkovni zaluzie

Oproti klimatizaci jsou venkovní žaluzie bezúdržbové, Foto: Lomax

Pokud tedy s ohledem na blížící léto zvažujete, zda pro chlazení domácnosti či kanceláře volit klimatizaci či venkovní žaluzie, snad vám předchozí řádky v rozhodování pomohly. Z hlediska uživatelského komfortu, zdraví i finančních nákladů je volba poměrně jasná.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist