Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Základní kámen ke krásné zahradě je plán

Říj 1311 Autor: Redakce

Každý zná přísloví: „Dvakrát měř, jednou řež.“ V případě zakládání zahrady to platí dvojnásob. Ať už zakládáte zcela novou zahradu nebo jste se rozhodli oživit a zrenovovat nějakou starší, nezapomeňte si každý váš krok důkladně naplánovat. Protože jenom dobře promyšlená zahrada vám dopřeje potěšení a nikoliv starosti.

Proč je vlastně plánování tolik důležité?

osazeni altanuVždyť takový strom vydrží na svém místě desítky let a jeho velikost se mnohonásobně zvětší, na to bychom měli myslet obzvlášť. Také je důležité myslet na individuální potřeby rostlin, každá z nich potřebuje jiné stanoviště a pokud je nezvolíme dobře, jistě nám uhyne. Pokud si do tohoto složitého kroku se spoustou důležitého rozhodování netroufáte sami, neváhejte přivolat na pomoc odborníky. Zahradní architekt vám pomůže s projektem a popřípadě i se samotnou realizací. Nemusíte se bát toho, že vás bude nutit do něčeho, co se vám nezamlouvá. On bude spíše řídit vaše rozhodování, poradí vám a převede vaše představy do reálných rozměrů. Nebojte se ho na cokoliv zeptat a hlavně mu sdělte svůj názor, jeho práce je založená na dobré domluvě s klientem.

navrh bezudrzbove zahradyPokud se rozhodnete jeho služeb nevyužít, myslete hlavně na jednu věc-nic neuspěchat. Zahrada by měla vznikat z důkladně promyšlených kroků a ne jednorázově. Ze začátku sbírejte informace, plánujte a do realizace se vrhněte až po důkladném zvážení. Ze začátku si ujasněte v jakém stylu se bude vaše zahrada ubírat. Bude čistě okrasná nebo si přejete užitkovou zahradu? Chcete méně práce s údržbou a zvolíte pouze travnaté plochy s keři a stromy nebo chcete o svou zahradu pečovat a vysadíte spoustu květin? Nejlepším zdrojem inspirace je příroda sama. Ta vám napoví, jakým způsobem bude zahrada fungovat nejlépe. Pokud se rozhodnete pro vodní plochy (jezírka, potůčky apod.) umisťujte je do nejnižšího bodu pozemku, přesně jak je tomu v přírodě.

relaxacni zahradaPři plánování myslete také na všechny členy rodiny. Po zahradě rozmístěte několik relaxačních míst, jak ve stínu, tak na slunném místě. Děti jistě ocení, nějaké skrytý kout, který se stane jejich úkrytem. Myslete také na ostatní vítané návštěvníky zahrady. Určitě nezapomeňte na strom umístit ptačí krmítko nebo vytvořit domeček pro ježka, ve kterém přečká zimu.

Zahrada by měla být hlavně místem pro relaxaci a odpočinek. Pokud starosti okolo zahrady převáží nad radostmi zvažte, zda není čas na změnu konceptu či rozmístění.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist