Zahradní postřikovač – nutná součást každé zahrady
Pro aplikaci ochranných prostředků i hnojiv na rostliny se neobejdete bez zahradních postřikovačů, ať už máte třeba jenom malou zahrádku. V dnešní době je naštěstí na trhu k dostání velký sortiment různých druhů postřikovačů, s různými mechanismy a různými objemy. Na rozdíl od starých postřikovačů, které měly kovovou nádrž, a k jeho obsluze byla potřeba velmi dobrá fyzická kondice, ty dnešní se vyrábí z lehčích materiálů a navíc k nim můžete dokoupit mnoho funkčních doplňků.
Jaký postřikovač vybrat?
Druh i objem postřikovače je vhodné vybírat podle plochy, kterou budete ošetřovat, ale i podle typu porostu (trávník, záhony, keře, stromy nebo třeba balkonové rostliny). Postřikovače mohou být ruční, mechanické, elektrické nebo motorové.
Ty nejmenší ruční postřikovače s objemem nádoby 1-2 litry bohatě postačí na ošetření balkónových rostlin v kořenáčích nebo opravdu malých zahrádek. Takové postřikovače jsou nenáročné na údržbu a poskytují možnost namíchat malé množství ochranného nebo léčebného prostředku, což určitě ocení ti, kteří se chystají postřikovač používat na rostliny malého vzrůstu. Stačí několikrát zdvihnout pumpu a vznikne potřebný tlak. Tryska by měla být nastavitelná tak, aby bylo možné dosáhnout i na obtížněji dostupná místa. I síla proudu by mělo být možné redukovat. Za malé ruční postřikovače většinou zaplatíte kolem dvou až pěti stovek.
Na normální zahrádku se hodí větší postřikovač s objemem od 5 do 11 litrů. Takový postřikovač je vybavený popruhem na zavěšení přes rameno nebo se dá připevnit na vozík pro snadnou manipulaci po zahradě. Díky pumpě o objemu 480 cm3 se rychle vytvoří tlak až 3 bary, přičemž nezbytný tlak je právě 3-6 barů, což je o trochu více než ve vodovodu. Tlaku dosáhnete několikanásobným zapumpováním. Užitečným příslušenstvím je rozhodně teleskopická tyč, která usnadní aplikaci přípravků i do korun stromů. Za postřikovač s tímto objemem zaplatíte nejméně pět set korun, ale spíše více.
Pokud máte větší pozemek, je dobré mít k dispozici zádový postřikovač s objemem 12-20 litrů. Příslušný tlak se zvyšuje pomocí ruční páky, která může být na levém nebo pravém boku (podle toho, jestli postřikovač obsluhuje levák nebo pravák), takže za celou dobu práce nemusíte postřikovač sundat ze zad. Popruhy jsou vypolstrované, stejně tak, jako zádová textilní vložka. Pro ještě větší pohodlí jsou některé zádové postřikovače vybaveny i opaskem přes břicho. K dostání je i mnoho příslušenství, jako jsou prodlužovací tyče, rozvidlení (pro postřik až 120 cm širokých pruhů rostlin) nebo třeba manometr, který umožní přesnou kontrolu tlaku. Jednotlivé postřikovače se liší tvarem nádrže, průměrem a těsněním víka a dalšími detaily.
Pokud se nechcete unavovat pumpováním, dobrou variantou jsou elektrické postřikovače. Jsou poháněné membránovým nebo pístovým čerpadlem a olověnými nebo NiCd akumulátory. Na jedno nabití vydrží až 5 hodin provozu a 120 litrů kapaliny a nejsou vůbec hlučné. Nosí se buď na popruhu přes rameno, nebo na zádech, podle velikosti nádrže.
Maximální komfort zajistí luxusnější a tím pádem i dražší motorové postřikovače, které bez problémů obslouží velké pozemky. Postřikovač je velice lehký a jeho nádrž má objem až 25 litrů. Motor je lehce nastartovatelný a spotřeba benzínu je minimální. U těch vysokotlakých lze dosáhnout tlaku až 25 barů a průtok lze regulovat až na 7 litrů za minutu. Tlak se kontroluje na manometru na držadle. Vysokotlaké postřikovače se vyplatí při péči o porost stromků. Kvůli většímu objemu je ještě důležitější zaměřit se na ergonomické provedení popruhů.
Výběr trysky je velmi důležitý
Vybrat vhodnou trysku je opravdu jedním z nejpodstatnějších věcí, co se týče pořizování postřikovače. Nejuniverzálnější tryska je štěrbinová. Název je podle tvaru výstupního otvoru. Kapalina vystupující z trysky má tvar plochého vějíře.
Pomocí vířivých trysek dosáhnete jemné mlhy. Z této trysky vychází dutý kužel a hodí se pro aplikaci fungicidů a insekticidů. Pro herbicidy a kapalná hnojiva je zase ideální tryska nárazová, která vytváří velké kapky uspořádané do širokoúhlého vějíře. Pokud aplikujeme herbicidy, je vhodné chránit porost použitím krytu postřiku. Ten zabrání úniku kapiček na porost a vytyčuje přesnou oblast postřiku.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.