Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Problémy s vodou v zahradních jezírkách

Čvn 1023 Autor: Redakce

jezírkoProtože jsou Češi vyloženě milovníci zahradních vodních ploch, naleznete dnes jezírko téméř v každé zahrádce.  Je to ale dosti velká dřina jezírko vybudovat, ale bude to stát za to. zejména pokud se o jezírko budete pečlivě starat. Pak Vám bude přinášet jenom samou radost a žádnou starost. Pokud Váš malý kousek přírody nesplňuje očekávání, máme pro Vás několik velmi užitečných rad, které Vám přinesl tým e-shopu Bakterie-enzymy.cz

Jako se staráte o trávník, podobnou péči vyžaduje i voda. Pak bude křišťálově čistá a ne zahnědlá až zelená. Poradíme Vám, jak a s jakými přípravky udržet v jezírku křišťálově čistou, zdravou vodu. Asi oceníte, že můžete zakoupit čistě přírodní přípravky na bázi bakterií a enzymů. Nemusíte tak používat chemikálie, kterých je v prostředí i tak dost. Ekologické přípravky fungují stejně dobře a navíc  jsou šetrné k prostředí i zdraví lidí.

Jak tedy na to?

Základem je mít jezírko dobře postavené. Klidně to nechte na odborníky, ušetříte si tím hodně práce. Samozřejmě je nutné zohlednit poměr koupací a břehové zóny. ta se také nazývá čistící a je potřeba ji osadit správnými rostlinami.

Nezapoměňte zajistit dostatečné provzdušnění,  použít vhodný podklad na dno (různé frakce kačírků) atd. Firmy, které to umějí, se sdružují do Svazu zakládání zeleně. Více inforomací naleznete na: www.jezirka-biobazeny.cz/cs/

Hlavní problémy

úprava pH vody v zahradním jezírkuVětšina jezírek má jako základní problém vyšší pH vody. Při jeho snižování je nutné vzít v úvahu hodnotu uhličitanové tvrdosti vody...

 • pokud je  nízká, pH se po aplikaci přípravku mění velmi rychle,
 • pokud je vysoká, je nutné naopak zvýšit dávkování.

špinavá voda v jezírku

Bakterie Vám pomohou regulovat správnou funkci jezírka. Hodně důležité je ustálení biologické rovnováhy po napouštění či výměně vody. Ale vyhráno nemáte ani u starší, odstáté vody.  Pokud je voda v jezírku starší, bakterie „zleniví“ a je doporučeno neustále doplňovat nové „hladové“, které zajistí správnou funkci jezírka a podpoří samočisticí biologickou rovnováhu vody.

 

zelená voda v jezírkuJezírka s vysokým přísunem fosforu (splachy z polí, velký vsun organického materiálu) často okupují řasy, které se mohou přemnožit a pokrýt celou hladinu. jako prevence před růstem řas používá sorbent ve formě polštářků, který je umístěn ve filtraci a průběžně z vody fosfor vychytává. Takovou funkci také dobře vykoná v době, kdy ještě vodní rostliny nejsou ve vegetačním období a kdy jejich spotřeba fosforu není vysoká.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

9 reakcí na Problémy s vodou v zahradních jezírkách
 • Lubosik 30.4.2015 (18:41)

  Doporučuji se mrknout sem – pokud máte nějaké problémy http://www.probazen.com/novinky/3-tipy-pro-vase-jezirko-na-zacatku-sezony-bakterie-udrzba-sorbent-pro-odstraneni-fosfatu-.html 🙂 Jsou tam dobrý tipy.

 • Jana Stuchlíková 16.5.2011 (12:33)

  Dobrý den -prosím o zaslání ukázky květinový dort –
  nemohu to nikde nalézt.Děkuji JAST.

 • Rudolf Volný 12.7.2010 (11:15)

  @Alexa

  Dobrý den,

  aplikace sorbentu není limitována vodní plochou. Pouze je nutné zajistit, aby bylo dostatečné proudění daným místem, kde se sorbent umístí (filtrace). Pokud se voda z jezírka přečerpá alepoň jednou až dvakrát za den přes filtraci, bude systém fungovat spolehlivě. Za standardních podmínek by 1 kg sorbentu mělo vystačit na 6-8 týdnů pro jezírko do 40 m3. Pokud je jezero větší, je nutné buďto provést výměnu sorbentu častěji nebo při stejné frekvenci výměny aplikovat úměrně větší množství sorbentu do filtrace.

  S pozdravem

  R. Volný

 • Rudolf Volný 11.7.2010 (20:33)

  @Miloslav

  Dobrý den,

  určitě vám s tímto problémem pomůžou produkty Bio-All Clear popř. Algae Away. Produkty pro potlačení řas v jezírku naleznete na této adrese: http://www.bakterie-enzymy.cz/na-rasy/c-1126/

  S pozdravem

  R. Volný

 • Rudolf Volný 11.7.2010 (20:28)

  @Lenka
  Dobrý den Lenko,

  přípravků pro odpady je na trhu celá řada, z produkce společnosti PROXIM je to biologický čistič odpadů. Koukněte k nám na shop na adrese http://www.bakterie-enzymy.cz/odpady-a-sifony/c-1112/ a určitě si vyberete.

  S pozdravem

  R. Volný

 • Lenka 2.7.2010 (13:56)

  Měla bych zájem o žravé bakterie do odpadů. Lenka, Seménkovice u Žatce

 • Miloslav 2.7.2010 (10:27)

  Dobrý den, mám zelené jezírko, asi okřehek nebo co. Pomohlo by nasadit nějaké rybky? Nebo jaký přípravek na ekologické bázi mám použít? Míla z Hořic

 • Alexa 2.7.2010 (07:52)

  Zdravím, zajíbalo by mě, jaká je maximální velikost vodní plochy, na kterou se dá použít zmiňovaný sorbent. Máme totiž jezero, tak by mě zajímalo dávkování. Předem děkuji za odpověď, Saša (Kolín)

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist