Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zahradní domky – jak poznat ten kvalitní?

Úno 1508 Autor: Redakce

Pokud patříte mezi ty, kteří na zahradě bojují s nedostatkem skladovacího prostoru, a každoročně řešíte problém, kam na zimu uložit zahradní sekačku, gril nebo třeba příslušenství k bazénu, může být pro vás elegantním řešením pořízení zahradního domku. Ten nabízí vysokou praktičnost a v posledních letech tak jeho obliba mezi českými zahrádkáři a vlastníky nemovitostí prudce stoupá. Nejoblíbenějšími zahradními domky u nás jsou domky plechové a dřevěné. Stejně jako je tomu i u jiných výrobků, i zahradní domky lze rozdělit do několika kategorií podle kvality použitých materiálů, provedení a také například délky záruky.

Plechové zahradní domky

Nejnižší kategorie – počítejte s nízkou cenou, to samé platí ale i o kvalitě

Plechové zahradní domky patřící do nejnižší kategorie pocházejí prakticky 100% z asijské produkce a trpí hned několika neduhy. Nejenže jsou vyrobeny z velice tenkého plechu (většinou do 0,2 mm), což se odráží ve velice krátké životnosti domku, ale snaha při výrobě ušetřit je poznat i na celkové stabilitě již postaveného domku. Řada těchto nejlevnějších modelů není navíc přizpůsobena evropskému typu postavy a je velice nízká, což výrazně snižuje komfort při jejich používání. Vzhledem k nízké kvalitě zapomeňte na jakoukoliv prodlouženou záruku na prorezavění domku skrz. Na tuto kategorii domků můžete narazit v různých letákových akcích a u některých prodejních řetězců.

Střední kategorie přináší již rozumnou kvalitu za přijatelné peníze

plechovy domek Duramax TitanV této kategorii lze vybírat hned z několika značek plechových zahradních domků. Vesměs všechny značky nabízejí dostatečně kvalitní zpracování podpořené většinou i prodlouženou zárukou například proti prorezavění plechu skrz a také atraktivní cenu. Díky této kombinaci je tato kategorie zahradních domků u nás velice populární. Typickým zástupcem této kategorie je i značka Lanit Storage nabízející ucelenou řadu 6 modelů plechových domků, ze kterých si vybere každý, kdo hledá praktický účelový domek na nářadí a nepožaduje nějaké atypické zbarvení (dřevěný dekor). Výhodou je 0,26 mm silný elektrolyticky pozinkovaný plech opatřený žárově nanesenou barvou, 10 letá záruka na prorezavění plechu a výška přizpůsobená evropskému typu postavy. Podobně jsou na tom i další zástupci této třídy, například plechové domky značek G21 nebo Timken.

Vyšší třída je již ve znamení světových značek

plechovy domek DuramaxPokud se poohlížíte po zahradním domku a rádi byste si pořídili špičkový domek některé ze známých světových značek, připravte se na investici o několik tisíc korun vyšší. Za to ale dostanete precizně zpracovaný zahradní domek vyrobený například v USA. Typickými představiteli jsou například značky Arrow nebo Duramax. Obě tyto značky se těší u nás velké oblibě a nabízejí mnoho modelů a velikostí. Vybírat můžete i z atypických zbarvení domku, od šedé až po dřevěný dekor. Samozřejmostí je prodloužená záruka na prorezavění domku, která může dosahovat až 15 let.

Dřevěné zahradní domky a zahradní chatky

dreveny zahradni domek Karibu NordhammU dřevěných zahradních domků a chatek je situace poněkud odlišná, protože většina z nich je vyráběna v Evropě nebo přímo u nás, a to nejčastěji ze smrkového dřeva. Kvalita je tak dána především kvalitou vybraného dřeva a jeho opracováním. Doporučujeme zde sledovat reference, případně vybírat domek (či chatku) některé ze známých a specializovaných značek, které si vysokou kvalitu svých výrobků hlídají. Některé z nich zmíníme i o něco níže.

Panelová vs srubová konstrukce domku

dreveny domek Karibu Multi CubeMenší dřevěné domky, které slouží ryze jako účelové domky pro uskladnění nářadí a dalšího zahradního nebo jiného vybavení, jsou velice často vyrobeny z tzv. panelové konstrukce (trámková konstrukce opatřená palubkami) a dodávány v předmontovaném stavu. Jejich samotná montáž je pak velice rychlá a jednoduchá, stačí jen jednotlivé panely k sobě přišroubovat. Tloušťka stěn těchto domků je zpravidla 14 až 19 mm. Jednou ze značek, které tento typ domku nabízí, je i česká značka Delta. Větší dřevěné domky (a stejné je to u zahradních chatek) mají tzv. srubovou konstrukci, kdy se jednotlivá prkna do sebe instalují v rozích do předem vyfrézovaných drážek a také tlustší stěnu, zpravidla kolem 28 mm. Výhodou těchto větších staveb je jejich variabilita a možnost výběru jednotlivých komponentů. Velice často si tak u domku nebo chatky můžete definovat typ dveří, oken a střešní krytiny, případně volit i další vybavení a příslušenství jako praktický přístřešek nebo třeba terasu. Takový domek již může dobře posloužit i jako krátkodobé obydlí nebo třeba dílna. Takové dřevěné stavby má v nabídce i německá značka Karibu, která patří u nás v této kategorii k nejvyhledávanějším.

Ať již se rozhodnete pořídit na zahradu menší plechový domek nebo dáte přednost větší dřevěné stavbě, vždy se u prodejce informujte a nebojte se ptát. Každý kvalitní prodejce by vám měl být schopen nabídnout i odbornou montáž domku či zahradní chatky, a to přímo u vás na zahradě.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Zahradní domky – jak poznat ten kvalitní?
  • Dan 20.7.2016 (19:29)

    My máme například tento: http://drevene-domky.cz/zahradni-domky/ na těchto stránkách je dokonce i plno jiných zajímavých pergol, zahradních domků a dřevostaveb. Nabídka zahradních domků je opravdu velká, na výběr máte nejen na internetu, ale také v každém hobby marketu. Nesmíte se však nechat touto velkou nabídkou zmást a pečlivě si ujasnit, k čemu ho budete chtít vlastně využívat. Zda jako úložný prostor, nebo pro osobní použití. Zde se domky liší pak například podle použitých dveří, zda jednotné nebo dvojité a také použití oken a s tím spojený i přístup světla dovnitř domku, či sklon střechy.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist