Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zahradní domek – nezbytná součást každé zahrádky

Dub 1429 Autor: Redakce

zahradni dumNa každé zahrádce je potřeba mít nějaké místo na ukládání věcí a místo pro zázemí. Zvláště pokud máte samostatnou zahrádku mimo domov, je velmi důležité mít zamykatelnou chatičku na uschování věcí nebo třeba i na přespání nebo pobyt. I na zahradě u domu se hodí mít chatku na zahradní nábytek, náčiní, nářadí, sekačku nebo na motoristické potřeby, zvláště pak pokud v domku není sklep nebo jiné úložné prostory. Zahradní domky nezaberou moc místa, takže se hodí i na opravdu malé zahrádky.

Jediné, co je potřeba je rovná plocha, nejlépe vysypaná štěrkem nebo vybetonovaná. Ty větší domky mohou posloužit i jako malá garáž například pro traktor nebo motorku a oblíbené jsou domky, které jsou zařízené tak, aby se v nich dalo spát, takže se v nich dá ubytovat návštěva a v letních horkých dnech se mohou využít jako prostor k trávení volného času. Zvláště děti takto zařízený domek ocení o prázdninách, kde mohou trávit chvíle plné dobrodružství. Stylová chatka pak pomůže dokreslit i pěknou zahradní atmosféru, takže plní funkci nejen praktickou, ale i estetickou.

Materiály a provedení

zahradni dumPokud jsme se tedy rozhodli pro pořízení takového zahradního domečku, můžeme vybírat i z několika materiálů a různých provedení. Vyrábí se domky dřevěné, plastové nebo kovové. Levnější plastová varianta může určitě ušetřit spoustu peněz a také potěší tím, že se nemusí nijak udržovat, navíc mají i ventilaci. Vyrábí se ze směsi polypropylenu a polykarbonátu a jejich montáž je jednoduchá, hlavně díky standardně přítomnému podlahovému panelu. Je možné dokupovat další díly, pokud bychom zjistili, že nám již prostor nestačí. Plastový domek se dá jednoduše osprchovat hadicí a masivní plast žádné speciální zásahy nepotřebuje. Plechové domky zase lépe odolávají povětrnostním podmínkám a i přes jejich ocelovou konstrukci jsou i poměrně lehké. Udržují se lakováním a pozinkováním. Klasikou ale jsou zahradní domky ze dřeva, tedy přírodního materiálu, který se do zahrady velice hodí. K výrobě dřevěných domků se používá většinou vyzrálé, kvalitní smrkové dřevo, ale samozřejmě kvalita stoupá i s tvrdostí dřeva, stejně tak jako i cena. Investice do domku z tvrdého dřeva se ale vrátí v podobě vyšší životnosti. Pro úpravu dřevěných staveb se doporučuje použít lazurovací laky, které dřevo chrání, ale zároveň ponechávají jeho přirozený vzhled.

Zahradní domky se dají koupit v nejrůznějších velikostech

zahradni dumTy malé do 9m² jsou vhodné na zahradní náčiní a většinou se do nich vejde i sekačka. Větší domky pak poslouží i pro kola, zahradní traktůrky a mnoho dalších věcí. Umístit se dovnitř dají i poličky na nejrůznější maličkosti. Velké zahradní domky jsou vhodné i k pobytu, umístění návštěvy i trávení volných chvil u kávy s nejbližšími. Velmi oblíbenými se stávají domky s terasou, která se dá doplnit i o stylový zahradní nábytek. Také není výjimkou, že součástí domku je přístřešek, kam se dá uskladnit palivové dřevo. Většina zahradních domků je vybavena zámkem s cylindrickou vložkou a plexisklem (na dveřích či okně), takže je chráněn proti nezvaným hostům.

Jednoduchá montáž

zahradni dumDomky se dají pořídit již hotové, jako prefabrikáty anebo na zakázku, podle konkrétních představ. Montáž již hotových domků bývá jednoduchá jako stavebnice, se kterou si poradí každý kutil. Většina montáží spočívá ve vkládání prken do speciální konstrukce z masivních trámů (bez hřebíků), nebo se prkna montují do vyfrézovaných zářezů. Domky se většinou dodávají ve formě skládačky s návodem, se kterou si lze poradit jen s pomocí kladiva a vrtačky. Na střechu stačí položit střešní lepenku, která je součástí balení. Pro toho, kdo chce střechu odolnější, řešením mohou být bitumenové šindele nebo i betonové či pálené tašky.

Pro malé domky není třeba základů, pouze rovného povrchu. Pokud domek stavíme přímo na trávu, dřevo musí být ošetřeno proti vlhkosti. Je lepší tedy umístit domeček na štěrkový základ, který by měl mít hloubku aspoň 10cm. Ani dlažební desky nejsou špatným řešením. Jestliže máme v plánu velký zahradní domek, měli bychom pro něj postavit podklad. Jedním z řešení je klasická základová deska, dalším potom třeba použití velkoplošných betonových dlaždic. Na zahradní domek (jednopodlažní, nevytápěný a bez hygienického zázemí s velikostí do 25m²) není ze zákona potřeba stavební povolení, ovšem určitě je lepší na úřadě nahlásit stavbu domku, schvalovací zákony a stavební předpisy se liší podle regionů, takže je lepší se takto vyhnout riziku z případných problémů.

zahradni dumNejen zahradní domky, ale i altány, pergoly a garážová stání, můžeme najít například na internetových stránkách vladeko.cz. K dřevěným domkům dodávají i zahradní přístřešky, které se dají buď dokoupit, nebo vyrobit na míru. Nabídka je široká, od nejmenších domečků na nářadí, až po velké domky, které poskytnou zahrádkářské zázemí, místo na přespání i mnoho úložného prostoru. Umožňují i výrobu podle návrhu a stavbu vybraného domku zajistí. Produkty se vyrábí z masivního kvalitního dřeva, některé kousky (zahradí nábytek) jsou z odlehčených druhů exotických dřevin a kvalita je zaručena. Ceny se pak pohybují podle velikosti a provedení. Na vlastní oči jsou produkty k vidění v Tachlovicích na Karlštejnsku.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Bře 2025>>
PÚSČPSN
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události