Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Zahrádkářské kratochvíle: Co lze začít pěstovat v měsíci lednu?

Led 2405 Autor: Claudie Kornelová

Měsíc leden může být pro zahrádkáře klidným obdobím, avšak to neznamená, že je čas jen odpočívat a čekat na jaro. I přesto, že venku panuje zima, existuje několik plodin a rostlin, které můžete začít pěstovat již teď. Zde je několik nápadů, jak využít tento čas pro přípravu na nadcházející zahradní sezónu.

pěstování

Chybí vám už pěstování na zahradě? Pěstujte doma! Zdroj foto: Pixabay.com – AC works Co., Ltd.

Špenát

Špenát je odolná zelenina, která může být vysazena již v lednu. Skvělý způsob, jak začít sázet rostliny uvnitř, je použít květináče nebo skleník. Po několika týdnech můžete mladé rostliny přesadit ven, pokud to venkovní teploty dovolí.

Cibule

Cibule je další plodinou, kterou lze začít pěstovat v lednu. Cibule si můžete pěstovat buď ze semen nebo můžete začít se sadbou, která se může rozvíjet postupně uvnitř předtím, než bude přesazena ven.

Česnek

Podobně jako cibuli, také česnek můžete začít sázet již v lednu. Připravte půdu a zasaďte česnekové hlavice. V teplejším klimatu může být česnek sklizen již během léta.

Bylinky

Vytvořte si uvnitř domu svou malou bylinkovou zahradu. Rozmnožte si bylinky, jako jsou rozmarýn, tymián či petržel. Tyto aromatické rostliny mohou být skvělým doplňkem do vaší kuchyně.

bylinky

Bylinky jsou skvělou volbou. Zdroj foto: Pixabay.com – ArtActiveArt

Chřest

I když je chřest tradičně spjat s jarem, můžete ho začít pěstovat uvnitř již v lednu a připravit se tak na brzkou jarní sklizeň.

Tipy pro úspěšné pěstování

Světlo

Pokud se rozhodnete pro pěstování rostlin uvnitř je důležité zajistit dostatek světla. Pokud nemáte dostatek přirozeného světla, zvažte použití umělého osvětlení, jako jsou rostlinné lampy.

Teplota

Ujistěte se, že teplota v místnosti, kde rostliny pěstujete, je stabilní a odpovídá požadavkům každé plodiny. Některé rostliny, jako špenát, mohou tolerovat chladnější teploty.

Zálivka

Dbejte na to, aby byla půda vždy vlhká, ale ne přemokřená. Při pěstování uvnitř může být obtížné udržet správnou úroveň vlhkosti, takže sledujte své rostliny a pravidelně je zavlažujte.

Plánování

Mějte na paměti, že i když začnete pěstovat již v lednu, některé plodiny budou potřebovat čas na vyrůstání, než budou připraveny ke sklizni. Buďte proto trpěliví a plánujte předem.

Závěr

Pěstování v lednu může být skvělým zážitkem, který vám poskytne náskok před nadcházející zahradní sezónou. Experimentujte s různými plodinami a sledujte, jak se vaše zahrada rozkvétá už od samého začátku roku. Nezapomeňte na pečlivou péči a pravidelné kontroly, abyste zajistili zdravý růst vašich rostlin. Ať vám to v lednu krásně roste!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist