Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zahrada v listopadu

Lis 1801 Autor: Redakce

Podzim je již v plném proudu, ale to rozhodně neznamená, že naše práce na zahradě je již u konce. I v listopadu totiž musíte udělat pár úkolů, díky kterým se vaší zahrádkou budete moci chlubit i příští sezónu. Tento měsíc bychom se měli věnovat především přípravě rostlin k jejich přezimování. Mimo to, ještě stále můžete pomalu dokončovat výsadbu nových okrasných keřů a stromů. Pokud tedy předpověď počasí vypadá ještě příznivě, není co odkládat a vrhněte se do práce ještě za krásného počasí. Za mlhy a deště se vám do práce už určitě chtít nebude.

Poslední šance připravit zahradu na sníh a mráz

V poslední době je v zimě čím dál více časté, že sněhu moc nenapadne a v naší zemi tak přetrvávají holomrazy. To neprospívá žádným rostlinám, a proto je dobré připravit jim ochranu. Takovou ochranu můžete vyrobit z různých materiálů, výborným a osvědčeným je například suchá sláma, nebo také zbytek sena. Kolem rostliny můžete také rozmístit kompost, i ten vám velmi dobře poslouží. Velmi často se také používá chvojí.  Je poměrně vzdušné ale zároveň velmi odolné. A navíc, zbytky větviček se najdou na téměř každé zahradě. Ochranu můžete také vytvořit ze spadlého listí, to je na podzim k dostání opravdu všude. Jinak je tomu u suchomilných skalniček, ty potřebují mnohem větší ochranu, protože opravdu nesnáší kombinaci vlhka a zimy. Ty se právě z těchto důvodu přikrývají sklem. To jim poskytne ideální ochranu.

prikryti stromku

Poskytněte rostlinám vláhu

Právě v tomto měsíci nastává čas na to, naposledy opravdu vydatně zalít stálezelené dřeviny. Jde o poslední zálivku před příchodem zimy, proto se nebojte rostlinám dopřát vody opravdu dostatek. Pokud máte na zahradě rododendrony, u těch se nebojte vůbec a poskytněte jim opravdu velké množství vláhy.

Přesaďte a ochraňte dřeviny

Před tím, než půda promrzne, máte ještě poslední možnost k přesazení dřevin. Dřeviny můžete přesadit na jiné místo v zahradě a na jejich původní místo zasadit dřeviny jiného druhu. Nezapomínejte však na to, že téměř všem dřevinám je nutné poskytnout ochranu před holomrazy.  Dřeviny může ale také ohrozit velká a těžká vrstva sněhu. Je tedy dobré je před sněhovou nadílkou svázat do kuželů, nebo jim můžete udělat stříšku z dřevěných prken. Ovocné a okrasné dřeviny je nutné chránit před hladovou lesní zvěří. Jedna taková návštěva a vaše stromky jsou zničené.

Zahradní jezírko nenechte bez povšimnutí

Pokud máte na zahradě jezírko i jemu je potřeba věnovat pozornost. K tomu, aby v něm přežily rybičky a rostliny je potřeba aby v jezírku byla dostatečná hloubka. Pokud vaše jezírko zdobí poměrně exotické vodní rostliny, mezi které například patří vodní hyacint, nebo tokozelka, bude nutné je na zimu z jezírka vyndat a umístit domů. Tyto rostliny mají totiž na přezimování mnohem větší nároky.

Nezapomeňte na listí

Je naprostou nutností průběžně uklízet spadané listí. Pod nánosem listů by totiž trávník mohl poměrně snadno zažloutnout, nebo ho může také postihnout sněžná plíseň. Průběžný úklid listí je tedy velmi důležitý a rozhodně není správné ho odkládat.

spadane listi

Růže potřebují zvláštní péči

Růže bývají často považovány za největší krásky, které můžete na zahradě spatřit. A tyto královny potřebují před zimou vaší speciální pozornost. K růžím nahrňte lehkou zeminu, kterou smícháte s kompostem a přihrňte ho k růžím až do výšky 20 centimetrů. Tuto vrstvu pak můžete ještě pro jistotu přikrýt chvojím nebo slámou.

Vysejte zeleninu

Listopad je také posledním měsícem, ve kterém můžete provést výsev podzimní zeleniny. Zasít tak tedy můžete ranou karotku, petržel, ředkvičky, salát, nebo cibuli a na jaře se již budete moci těšit z čerstvé zeleniny.

Ochraňte broskvoně

Listopad je ideálním měsícem, ve kterém lze provést postřik proti kadeřavosti broskvoní. Provádět se sice může od léta až do jara, ale listopad je ideálním měsícem. Nejlepší totiž je, pokud se postřik provádí ve chvíli, kdy již na stromě nejsou žádné listy. Jen tak máte zaručeno, že je postřikem nezničíte.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist