Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zahrada v lednu

Led 1331 Autor: Františka Podzimková

zahrada v lednuKdyž nastane zimní období, málokomu se chce byť jen vystrčit nos z domu. A ještě méně lidí napadá, že i když je zima, musí se o zahradu alespoň minimálně starat. Přinejmenším je nutné dbát o stromy, u kterých právě v zimě často dochází k okusování zvěří. Také nezapomeňte, že sníh může pomáhat, ale i škodit. Při odklízení je nejlepší ho shromažďovat u kořenů ovocných stromů. Stromu na jaře poskytne vodu a přes zimu bude strom izolovat. Pro stromy v zimě je nejvíce nebezpečný okus stromků, jak je zmíněno výš. Okus stromů, mají na svědomí nejčastěji srnky, které se nestydí přijít až k vaší zahradě. Na stromech je láká zejména lýko, které je hlavně v zimě lákavou a dostupnou potravou. Právě v důsledku okousání pak často mladé stromky lehko zahynou. Nejlepší ochrana je ta, která je instalována včas. Například jí může být pletivo, nejrůznější plastové ochrany, nebo provizorní plůtek z kartonu.

ptak na krmitkuDalší, kdo v zimě trpí nedostatkem potravy, jsou ptáci. Těm můžete pomoct hlavně tím, že jim k dispozici připravíte krmítka. Dovnitř umisťujte pravidelně semínka, aby si ptáci na krmítko zvykli. Semínka můžete servírovat v podstatě libovolná (slunečnicová, mák, řepku, lněná semínka, proso, atd.), pokud se chcete ptákům zavděčit, můžete občas přidat obilná zrna, ovesné vločky, sádlo, nebo lůj, které je neslané a neškvařené, nebo i malé kousky jablek.

I když záhony po většinu zimy pokrývá sníh, neznamená to, že žádná zelenina zimu nepřečká. Dokonce ještě i na počátku zimy je vhodné některé druhy zeleniny zasévat. Mezi tyto druhy patří například cibule, zimní odrůdy česneku, mrkev, nebo špičaté zelí. Přesto, že jsou tyto druhy mrazuvzdorné, musíme je přeci jen obvykle nějak chránit. Hlavně v případě holých mrazů, kdy zem nepokrývá sníh. Chránit bychom tuto zeleninu měli větší vrstvou zeminy, nebo obložení záhonu slámou.

stromy v lednuBěhem dlouhých zimních večerů, kdy se dá v podstatě jen sedět u kamen, můžete v klidu plánovat podobu vaší zahrádky. Můžete si nakreslit, jak chcete, aby v příštím roce vypadala, co všechno chcete zasadit a vypěstovat. Jen mějte na paměti, že ne každé rostlině se daří na jakémkoliv místě. Při plánování můžete čerpat informace z různých tematických publikací. Také je toto vhodná doba pro nákup semínek. Můžete si v klidu a rozmyslu rozhodnout, jaké přesně chcete zakoupit. Více informací byste měli vždy najít v popisu balení. Podle nich pak můžete určit, jestli je pro vás zboží vyhovující, či nikoliv.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist