Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zahrada v lednu zkušené zahrádkáře nenechává v klidu

Led 2101 Autor: Redakce

Leden patří u zahrádkářů k relativně neklidnějším obdobím celého roku. Přesto se stále najde poměrně dost věcí, na něž byste neměli zapomenout, aby vaše zahrádka byla náležitě připravena na celý následující rok.

zahrada v lednu

Foto: Kerstin Riemer, Pixabay

Lednové pranostiky

Měsíc leden je plný pranostik, díky nimž se dá poznat, jaké podmínky na zahradě budou po celý rok panovat. Praví se třeba, že pokud je hojný sníh v lednu, pak je málo vody v dubnu. Nedostatek vláhy na počátku roku tedy může být znamením, že byste měli důkladně připravit zeminu tak, aby byla vitální a odolala případnému menšímu úhrnu srážek v jarních měsících. Pranostika „leden studený, duben zelený“ naopak přináší poznatek, že mrazy půdě veskrze pomáhají a dá se předpokládat, že se rostlinám bude na jaře dařit, protože bude panovat příjemné počasí.

Zkouška klíčivosti

Pakliže vám z loňského roku zbyla nějaká semínka a nejste si jisti, zda jsou použitelná k letošnímu výsevu, je dobré si udělat test klíčivosti. Semena jednoduše rozložíte na savý papír a překryjete fólií. Vše ponecháte v teplotě kolem 20 stupňů Celsia po dobu cca 14 dní. Jestliže semena naklíčí, lze je použít.

Probírka uskladněného ovoce a brambor

Máte-li ve sklepě či na jiném temném místě v domácnosti uskladněné ovoce a brambory, je leden ideální dobou k tomu, abyste provedli řádnou probírku. Zbavte se všech nahnilých kusů, od nichž by hniloba mohla snadno přejít na zatím zdravé plodiny. Stejně tak vyřaďte měkké kusy a zajistěte, aby ovoce a zelenina byly důkladně očištěné, ve stálé teplotě a vlhkosti.

Kontrola kompotů

Měli jste v loňském roce bohatou úrodu a zavařili jste ovoce do sklenic? V lednu, kdy není venku zas až tolik práce, je skvělý čas na kontrolu kompotů. Ujistěte se, že víčka dobře těsní a sklenice nejsou nijak poškozené. Rovněž zkontrolujte čirost nálevu a vitalitu kompotovaného ovoce, zda se na něm kupříkladu netvoří plísně. Pokud ano, kompot je znehodnocený a hodí se tak maximálně na kompost.

Objednání semen

Už v lednu je třeba myslet na jaro, kdy začnete vysévat nejrůznější plodiny na své zahrádce. Abyste nebyli pod tlakem, je právě v tuto dobu nejvyšší čas na nákup nových semen. V dnešní překotné době se jeví jako nejpraktičtější nákup v online obchodech.

Kompost

Jako správní zahrádkáři jistě udržujete kompost. Po celou zimu, tedy zejména v lednu, kdy panují největší mrazy a sněhové nadílky, je na místě neodhrnovat spadaný sníh z kompostu. Pokrývka sněhu totiž chrání kompost před zamrzáním, díky čemuž stále může probíhat proces kompostování.

Skleník a pokojovky

Během měsíce ledna je vhodné upravit ve skleníku zeminu, zejména se vyplatí precizní mulčování. Kromě toho se dá provést i celková výměna půdy.

V neposlední řadě se i nadále starejte o pokojové rostliny. Důležitá je hlavně jejich ochrana před náhlými výkyvy teplot. Proto se doporučuje jejich umístění tam, kde nedochází k průvanu, tedy spíše dále od dveří a oken, skrz něž často větráte.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist