Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zahrada v březnu

Bře 1603 Autor: Redakce

V březnu se zahrada začíná probouzet a my zde již můžeme trávit více času, než tomu bylo v zimním období. Nastává ten pravý čas na důkladný úklid, vysazování okrasných stromů, založení živého plotu a další povinnosti zahrádkáře. Ovocné stromy je po zimě potřeba ořezat a ochránit proti škůdcům, kteří již také začínají vylézat ze svých příbytků.

Jarní očista zahrady

zahradniceniKdyž pominou mrazy a po sněhu již není ani stopa, můžeme odstranit uschlé květy a stébla ze všech záhonů. Pokud plevel začneme likvidovat již na jaře, ušetříme si více času na naše koníčky v letním období. Vypleté záhony je nejlepší pokrýt mulčem. Ten udržuje vlhkost, prospívá půdním mikroorganismům a zabraňuje růstu plevele. Pamatujme však i na užitečnost plevele. Zatímco na záhonech je nežádoucí, v naší kuchyni může nalézt své uplatnění. Na okraji zahrady proto s klidným svědomím můžeme nechat růst kopřivy, ze kterých si připravíme lahodný nápoj či nádivku.

Uvolníme svázané jehličnany a odkryjeme přikrývku ze slámy a listí, která chránila rostliny před mrazem. Koncem měsíce odkryjeme růže. Popínavé rostliny osvobodíme od odumřelých listů.

Zelenina

zahradniceniV případě příznivého počasí již můžeme sít zeleninu jako jsou ředkvičky, cibule sazečka, česnek, mrkev, petržel, hrách atd. Do skleníků a pařenišť vyséváme květák, zelí, brokolici, celer, okurky hadovky a další. Na konci března lze do země nasázet rané brambory a začít sklízet přezimovatelnou zeleninu, kterou je například pór, špenát či zimní salát.

Jahodníky

Jakmile z jahodníku zmizí poslední sníh, nastává ten pravý čas na jeho kontrolu a odstranění suchých listů. Rostliny, které mráz povytáhl ven, opatrně vrátíme zpět a přihrneme je zeminou. K hnojení nastává čas, když se na jahodníku ukáží první středová srdéčka. Jahodník dobře snáší například kravský hnůj či slepičince.

Ovocné stromy

prorezavani stromuV korunách ovocných stromů se objevují zahušťující letorosty. Odstraníme je a upravíme korunu do pohárkovitého tvaru, který se snažíme udržovat celý rok. V první polovině března je vhodný čas na roubování peckovin spícími rouby na podnože. Ovocné stromy postříkáme proti škůdcům. V případě vyšších teplot již mohou začít kvést meruňky a broskvoně.

Vinná réva

Únor a březen je důležitý k provedení řezu. Při něm ponecháme jen jeden výhon do každé strany s maximálně 3 očky. V létě potom některé výhony zkrátíme či odstraníme. Čím více výhonů bude révu tvořit, tím méně síly půjde do tvorby květů i plodů. Plody musí být zdravé a šťavnaté. Nejvíce času je potřeba věnovat řezu v předjaří, v létě zalévání a přihnojování.  Nově vysázené sazenice ochráníme před mrazy nakopáváním.

Ovocné keře

malinik presazovaniV první polovině měsíce odstřihneme dvouleté výhony maliníku a ostružiníku, které již odplodily. Jednoletým zastřihneme poškozené konce. Prořežeme rybíz a angrešt. Rybíz důkladně prohlédneme. Právě v březnu totiž může být napaden vlnovníkem rybízovým, což je jeden z nejnebezpečnějších škůdců rybízu. Napadené keře poznáme podle nepřirozeně zvětšených kulovitých pupenů. Napadené pupeny odstraníme. Ze záhonů s trvalkami již můžeme odstranit chvojí a důkladně je pohnojit. Nastává čas na sázení růží, živých plotů a okrasných dřevin. Zakládáme-li živý plot, nařežeme loňské výhony na řízky tak, aby na každém bylo přibližně 6 oček. Řízky necháme 24 hodin ve vodě a poté je zasadíme a řádně zaléváme.

Nezapomeňme na skleník

Ve skleníku se s vyššími teplotami objevují škůdci, na které je vhodné co nejdříve použít přípravky na bázi mastných kyselin a olejů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist