Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vyznáte se v sádrokartonu?

Led 1817 Autor: Redakce

Sádrokarton se těší velké popularitě, protože ho lze použít prakticky kdekoliv. V minulosti bylo využití desek limitováno vlastnostmi, ale ty se postupně zdokonalily. Ve stavebninách proto narazíte na několik různých typů. Nevíte, jaký byste měli zvolit? Pak nepřestávejte číst a dozvíte se všechny podstatné informace.

sadrokarton

Bílý sádrokarton

Bílý sádrokarton, to je klasika, která nachází využití v prostředí, kde konstrukce není vystavována časté a nadměrné vlhkosti (např. vaření a sušení prádla). Desky se hodí do místností se stabilní vlhkostí, chodeb a předsíní. Většinou mají označení RB nebo GKB a vyrábí se v tloušťkách 9 mm, 12,5 mm a 15 mm.

Růžový sádrokarton

Potřebujete-li sádrokaron, který zabrání šíření požáru, sáhněte po deskách popsaných růžovou nebo červenou barvou (pro extrémně vysoké teploty). Podhledy ze sádrokartonu se zvýšenou protipožární odolností zvyšují odolnost stropu až o 90 minut (třída hořlavosti A). Růžové desky se používají například v prostorách, kde je zdroj sálajícího tepla (tzn. otevřený krb) nebo více spotřebičů (kuchyň). Výrobci tento typ kartonu označují zkratkami RB a GFK.

sadrokarton

Zelený sádrokarton

Do kuchyně, koupelny, sušárny, sklepa a na další místa s vyšší vlhkostí vzduchu jsou určeny impregnované sádrokartonové desky. Poznávacím znamením je zelený karton, případně zelený nápis. Oproti klasickým deskám jsou těžší a více zatěžují konstrukci. Nese označení RBi nebo GKBi. Obáváte-li se koroze, zvolte speciální typ se skelnou výztuží.

sadrokartonModrý sádrokarton

Modré sádrokartonové desky slouží jako protihluková izolace. Vzduchová neprůzvučnost dosahuje téměř 80 dB. Na zadní straně je speciální textilie, která tlumí vnější hluk a zároveň zlepšuje akustiku v místnosti.

Sádrokarton a dřevostavby

Sádrokarton si oblíbili také stavebníci, kteří se zabývají realizací dřevostaveb. Materiál umožňuje zvýraznění příznivých vlastností domů a využívá se především při budování podkroví. Sádrokarton skvěle navazuje na dřevo a jeho montáž je rychlá, což je při stavbě montovaných domů velmi žádoucí.

Udělali jsme vám v tom jasno? Teď už budete vědět, jaký sádrokarton použít!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist