Výživu štěněte lze přirovnat ke stavbě domu – se správným materiálem a know-how můžete postavit velký, pevný a hezký zároveň
Na českém trhu je velké množství nejrůznějších krmiv pro psy. Jejich rozdílnost tkví v ceně, kvalitě i obsahu. Můžeme se setkat s výrazy jako prémiové, superprémiové krmivo, holistické receptury, přírodní strava BARF… Stejně tak se nabízí i mnoho informací jak zvíře správně krmit s ohledem na jeho věk a zdravotní stav. I laický chovatel by však měl mít základní představu o tom, čím a jak zvíře krmit, co (ne)přidávat, čím psa odměňovat a jak pro něj zajistit to nejlepší. Pojďme začít od píky, momentu, kdy si nového čtyřnohého přítele přinesete domů.
Podle uznávaného odborníka na výživu zvířat, Ing. Martina Kváše se zkušení chovatelé o výživu vašeho pejska starají už v době březosti feny. Vhodná krmiva pro březí fenu (které detailně probereme až v jednom z následujících článků) dávají potřebné živiny i plodu v děloze. „Ideálně je několik posledních, zhruba deset dní matka stravována granulemi, na které bude posléze převedeno i štěně. Plod krmivo v závěru březosti už vnímá a jeho organismus si postupně na konkrétní obsah zvyká,“ vysvětluje Ing. Kváš.
Tento typ speciálního krmiva (určeného pro štěňata) je vhodný i pro kojící fenu, jejímž prostřednictvím se pouto štěněte k vhodnému krmivu dále upevňuje. Nejde při tom jen o složky obsažené v mateřském mléce, ale i o chuť slin a dech feny, která štěně pravidelně olizuje. (Mimochodem, věděli jste, že bez pravidelné masáže matčiným jazykem štěně nemůže vyměšovat?) Ve druhém až třetím týdnu po porodu navíc začínají štěňata olizovat feně z tlamy zbytky jídla, čímž se ujišťují o její přítomnosti a bezpečí.
Kolem čtvrtého týdne věku štěněte přichází razantní změna. Končí laktace a štěňata přechází na tuhou stravu. Na tuto chvíli už jsou připravována od chvíle narození prostřednictvím kontaktu s budoucím typem krmiva. Při této výživové proměně je zásadní nejen správné složení granulí (obsah), ale i krmná technika – tedy způsob podávání krmiva.
Štěně je zvyklé na dostatečný a pravidelný přísun potravy, a proto je důležité mu zpočátku dopřát krmení minimálně pětkrát denně. Není rozhodující, jaký zvolíte interval (po kolika hodinách krmivo podávat), ale zvolenou periodicitu je potřeba maximálně dodržovat (např. každé dvě, tři hodiny). Co se týče množství, lze bez obav štěněti dopřát unlimited porci, jednoduše řečeno – všechno co sní.
S pravidelným krmením si jeho organismus zvykne a bude připraven na chemické i mechanické zpracování potravy – trávení. Podle Ing. Kváše se totiž většina mechanismů, spojených s příjmem potravy v těle, pod vlivem biologických hodin na trávení připraví. „Pravidelné načasování je kromě fyziologických procesů spojeno i se sociální vazbou, protože štěně s častým přísunem krmiva získává i důležitý pocit jistoty. Tento pravidelný proces, při kterém je štěně stále v područí feny, trvá přibližně jeden až dva měsíce,“ dodává odborník. Po jejich uplynutí se štěně dostává konečně do nového domova – k vám. Informace o výživě štěněte u nového majitele přineseme v některém z následujích článků.
Komentáře k článku
Taffey 10.2.2012 (17:51)
Takových článků je na internetu spousta a rozsáhlejších, tohle je spíš taková stať, určená pro seznámení se s problematikou. Nejsde ale do hloubky, v podstatě jsou to obecně známé věci. Hlavně ale, že na jediném obrázku je krmivo Brit. Pokud bych měl brát článek jako opravdu relevantní, neměla by tam ta fotka být. Je jasné, kam se snažýí článek začínajícího „chovatele“ zavést.
Redakce 10.2.2012 (20:43)
Dobrý den, jedná se o článek sepsaný výživovým poradcem Britu.
Lukáš 30.8.2011 (09:21)
Článek je skvělý, díky, ale chovatelé určitě správnou výživu štěňat znají a já sháním nějaké informace od té části, kdy si psíka přinesete domů ! 😀
Monika H. 30.8.2011 (09:20)
@Lukáš
No vždyť na konci článku je napsáno, že se brzy dočkáme 🙂
Lukáš 30.8.2011 (09:15)
Super článek, jen – chovatelé už jistě správnou výživu štěněte znají a mě chybí ta část, ve které jsem si přinesl psíka domů. 😀
Monika H. 30.8.2011 (09:14)
Lukáši, na konci článku je upozornění, že pokračování bude brzy 😉
Lukáš 30.8.2011 (08:57)
Konečně kvalitní článek o krmení štěňat, díky, jen – chovatelé už to nejlepší pro štěňata znají a já jsem ten, který ho má nově doma a chybí mi pokračování 😀