Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Výživa štěněte po příchodu do nové rodiny

Zář 1105 Autor: Komerční sdělení

granule pro stenataZkušený chovatel se štěnětem předá novému majiteli i vzorek krmiva, které zkrmoval. Důvod je jednoduchý: v průběhu adaptace štěněte na nový domov je silně nevhodné nárazově změnit i typ potravy. Pro zvíře je velmi stresující už samotná ztráta smečky a známého prostředí. Jeho trávicí trakt v té chvíli ohrožuje změna vody, ale i vzduchu. Hlavní oporou je pak známá strava – výměna střevní mikroflóry, ke které dochází s každou změnou krmiva, pak není tak agresívní. Současně dostává nový majitel v ideálním případě komplexní informace o tom jak a kdy pejska krmit, jak nejjednodušeji navázat na jeho „zajetý režim“.

Častou námitkou i zkušenějších chovatelů je, že dosavadní krmivo nesplňuje jejich kvalitativní požadavky. Nicméně i sebeobyčejnější granulát při delším dávkování v řádech dnů nemůže psovi ublížit. Po tomto přechodném období je vhodné, aby chovatel vybral krmivo určené pro štěňata, které vyhovuje i jeho kvalitativním požadavkům a začal psa učit na něj. Výměna mikroflóry ve střevech trvá tradičně sedm dní a další zhruba týden, dva, než si štěně na nový typ stravy zvykne. Samozřejmě štěně v novém prostředí zpočátku ztrácí chuť k jídlu, a proto je potřeba myslet na pravidelný přísun živin.

Kompletní granulované krmivo je pro štěně dostatečným zdrojem všech důležitých živin.  Nicméně chovatel může do krmiva přidávat kvalitní bílkoviny, jež jsou základem všech tkání těla včetně kostí. Vhodnými zdroji těchto složek jsou například neslazený jogurt s živými kulturami, bílý tvaroh, nekořeněný sýr. Určitě nepoužívejte slazené produkty, jako pribináček, nedělá dobře zubům ani žaludku psa a po obsahové stránce také není přínosem pro jeho zdraví.

„Bílkoviny jsou důležité primárně u psů velkých plemen, a to jako podpora pro výstavby kostí, šlach, chrupavek, potažmo tedy prevence artrotických změn. Není třeba se obávat této podpory až do dvou let věku,“ zdůrazňuje MVDr. Jan Šíma, který ve své ordinaci často vídá nevhodně stravované psy. Extrémním případem jsou pak psi obřích plemen, u kterých je pro nadstandardní nárůst hmotnosti (i více než kilo týdně) vhodné užívat speciální krmiva, která růst vhodně zpomalují a ulevují tak kloubnímu aparátu. „To dopřeje čas na rozvinutí a vyvinutí tkáně, kostry, svaloviny či vnitřních orgánů,“ vysvětluje MVDr. Šíma s tím, že u malých a středních plemen stačí zvýšená péče o výživu do půl roku života.

pamlsky pro stenataPro štěňata je vhodné i v případě výchovy užívat odměny určené pro nedospělé psy. Třeba pamlsky Leťs Bite! Puppy rings jsou obohaceny vápník a vyhovují mladému zvířeti i svou velikostí, čímž chovatel řeší nejen odměnění za výkony pejska, ale i vedlejší příjem vhodných prvků. Majitel psa by neměl zapomínat na vyvážený poměr příjmu a výdeje energie, protože energie, kterou zvíře nezpracuje se, stejně jako u lidí, ukládá v podobě tuků. Účelem správné výživy je zakládat sílu a pevnost, nikoliv tloušťku.

Vhodná výživa u štěňat je základním pilířem zdraví psa po celý život. V tomto období si organismus může založit na problémy, které v pozdějším věku nelze vyřešit, například s vývojem kloubů. Neméně důležitým faktorem při správné výživě psa dodržovat i pravidla životního režimu odpovídajícího věku psa. Štěně musí mít dostatek odpočinku, není dobré ho nutit k aktivitě ve chvílích, kdy chce spát. Pokud má štěně sklony k hyperaktivitě, je důležité jej zklidnit. Neméně důležitá je pak i správná péče o mladého psa, ale o tom už zase v příštím vydání našeho speciálu o psí výživě.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist