Výstavba jezírka-díl 1
Pokud patříte mezi ty, kteří mají rádi vodu na zahradě, můžete se nechat inspirovat realizací zahradního jezírka našeho čtenáře. Na tomto příkladu si v několika dílech představíme, jak stavba probíhá a na co si dát pozor.
Před samotnou stavbou je důležité si rozmyslet, jak by mělo jezírko vypadat a k jakému účelu bude sloužit. Zdali budete jezírko využívat pouze jako ozdobu zahrady s několika rybami nebo se bude jednat a koupací jezírko, které bude potřebovat složitý a nákladný filtrační systém s UV lampami. Představu je vhodné si namalovat na papír a popřemýšlet nad celkovou estetikou jezera. V dnešní době foliových jezírek, kde je možné folii různě svařovat, takže se Vaše fantazie nemusí téměř omezovat.
Po navrhnutí předběžného návrhu přeneseme návrh na zem pomocí písku nebo spreje. Naznačíme si jednotlivé oblasti jezírka s různou hloubkou. Důležitý je zejména první sektor, takzvaná „lavice“, kde se folie ukončí a vyskládá se kamení s kačírkem. Pokud budete chtít nechat v jezírku přezimovat ryby, musí být jezírko nejméně metr hluboké, ale čím hlubší tím lepší.
Během výkopu je důležité udržet rovinu břehu a posledního záhybu. Ideálním pomocníkem je hadicová vodováha, která Vám práci velice usnadní. Po vykopání je nutné odstranit veškeré hrubé předměty, jako jsou zbytky kořenů a kamení. Následně celou plochu pokryjeme několika centimetrovou vrstvou písku, ideální je vrstva mezi 5 až 10 cm. Na takto připravené dno položíme geotextilii s gramáží od 300g na m2. Geotextilie ochrání folii před poškozením a prorůstajícími kořeny okolních stromů a rostlin. Na takto připravené podloží opatrně položíme jezírkovou folií, ceny za optimální 1 mm tlustou folii se dnes pohybují okolo 130 korun za m2. Tato tloušťka je vhodná pro jezírka do hloubky 1,5 m. Folii natáhneme a jednotlivé záhyby, které vzniknou se snažíme stahovat do několika větších záhybů.
V této fázi si můžete vybrat, jestli jednotlivé záhyby přiznáte, a nebo se obrátíte na odborníky, kteří Vám záhyby odřežou a folii znovu svaří. Jezírkové folie se dá svařovat a výrobci garantují stalé parametry po dobu 25 let. To znamená, že se nemusíte bát o poškození sluncem nebo mrazem. Poté jezírko napustíme vodou a necháme si folii sednout. Během této doby, která může trvat i několik týdnů může docházet k poklesu hladiny. Jakmile se folie usadí pokles ustane. V dalších dílech se budeme věnovat dekoraci takto vytvořeného jezírka, se vším co je s tím spojené. Od potůčků osvětlení až po výběr vodních rostlin.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.